Aktualności

WARSZAWA. ŚWIĘTO WISŁY I KONIEC LATA W DZIELNICY WISŁA

Warsztaty rzemiosł tradycyjnych, kuchnia łużycka, flisacka binduga, do tego Wioślana Masa Krytyczna oraz wiślana parada i mnóstwo innych atrakcji znalazło się w programie Święta Wisły, które odbędzie się w Warszawie w sobotę, 3 września. Święto królowej polskich rzek będzie celebrowane po raz 14.

– Wisła jest sercem stolicy. Od lat mieszkańcy i turyści korzystają z rejsów wodnych, różnorodnych form rekreacji na rzece i nad rzeką, a także unikatowych na skalę Europy terenów Natura 2000 – mówi dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Magdalena Młochowska. – Zarówno bulwary, jak i plaże miejskie tętnią życiem i cieszą się coraz większą popularnością. Święto Wisły na stałe zagościło już we wrześniowym kalendarzu warszawskich wydarzeń. W tym roku, poza tradycyjną paradą łodzi, mieszkańcy będą mogli odbyć podróż w czasie – do dawnego nadwiślańskiego Urzecza. Zapraszam wszystkich warszawiaków i gości do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – proponuje Młochowska.

Święto Wisły i pożegnanie lata

Ostatnie cztery miesiące nad Wisłą to niezliczona liczba większych i mniejszych inicjatyw, rejsów, wydarzeń kulturalnych i warsztatów. Z oferty Dzielnicy Wisła skorzystały tysiące warszawianek i warszawiaków, ale również gości licznie odwiedzających stolicę.

– Sezon letni otwieraliśmy podczas Dnia Różnorodności Kulturowej przy mało sprzyjającej pogodzie, co dla uczestników nie było jednak żadną przeszkodą – opowiada Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły. – Tymczasem w pierwszą sobotę września pożegnamy sezon letni świętem wszystkich wodniaków i miłośników rzeki. Naszym świętem. W tym roku będzie to już 14. edycja Święta Wisły, w ramach którego zapraszamy m.in. na pływanie tradycyjnymi łodziami i paradę wiślanych jednostek, której start zaplanowany jest na godz. 18 z plaży Rusałka. Podczas wydarzenia, jak zawsze nie zabraknie elementów wiślanego dziedzictwa, okraszonych szczyptą doznań kulturalnych. Wszystko w zgodzie z przyświecającą nam ideą – Wisła dla wszystkich – podsumowuje Jan Piotrowski.

Szkuta Dar Mazowsza

Pierwsza i kolejne soboty września nad Wisłą

Drewniane łodzie odpływać będą z plaży Rusałka, Płyty Desantu i Dworca Wodnego w pobliżu pomnika Syrenki w godz. 12:00-16:00. Jeśli tylko poziom Wisły pozwoli, w wieczornej paradzie mieszkańcy obejrzą też m.in. Chude Wojtki MPWiK, których na co dzień w szyku paradnym zobaczyć zdecydowanie nie można.

Po zakończeniu parady warto wybrać się do Pawilonu Edukacyjnego Kamień na wyjątkowy koncert w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

W ramach Święta Wisły o godz. 10:30 z plaży Saskiej w kierunku Młocin wystartuje również Wioślana Masa Krytyczna – spływ kajakowy organizowany przez Federację Przystań Warszawa w ramach dotacji m.st. Warszawy. Zapisy na wodne atrakcje na stronie wydarzenia.

We wszystkie weekendy do końca września na nadwiślańskie plaże, bulwar gen. Pattona oraz do Pawilonu Edukacyjnego Kamień zaprasza jeszcze Warszawski Plażowy, który dba o komfort wypoczynku. Można u niego wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji o ofercie Dzielnicy Wisła.

Plażowi i plażowe zachęcają również do dbania o czystość nad Wisłą, organizując wspólne akcje sprzątania – najbliższa już w sobotę 17.09, w międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata / World Cleanup Day. Start w samo południe na plaży Poniatówka. Ochotnicy otrzymają niezbędne materiały, a w ramach podziękowania pierwsze 50 osób dostanie plakaty z tegorocznymi grafikami Oli Jasionowskiej.

Działania w terenie przez cały sezon wzmacnia kampania edukacyjna. W tym roku koncentruje się na historii i tradycjach nadwiślańskiego Urzecza, tworząc jedyny w swoim rodzaju remix starego z nowym – re/Wisłę. Rzeka jest wspólnym dobrem i wspólnie należy o nią dbać – na co dzień, nie tylko od święta.

W piątek, 23 września warto zawitać na wspólne pożegnanie lata z Dzielnicą Wisła. Z okazji równonocy jesiennej rozpalone zostanie wielkie ognisko na plaży Saskiej, przy którym będzie można zapleść dożynkowe wianki i udać się na magiczny koncert nad rzeką przy blasku księżyca.

fot. www.facebook.com/iBarka

Biała flota w sercu miasta

– Od początku maja i jeszcze do końca października zapraszamy na rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej na pokładach ponad 40 jednostek – tradycyjnych, drewnianych batów, szkut, pychówek, ale także bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki. Rejsy są bezpłatne i realizowane jako jeden ze zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego – zaprasza pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

– Przez cztery ostatnie miesiące skorzystało z nich ponad 2000 osób. Rejsy odbywają się przez 7 dni w tygodniu i o różnych porach dnia, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Rezerwacji można dokonać poprzez stronę rejsy.waw.pl – podsumowuje Piotrowski.

Przeprawa promowa na Wiśle w Warszawie, fot. m. st. Warszawa

Warszawskie przeprawy promowe

Brzegi Wisły łączą trzy bezpłatne przeprawy promowe działające w ramach wodnych Warszawskich Linii Turystycznych:
„SŁONKA”: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
„PLISZKA”: Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
„WILGA”: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działały codziennie. We wrześniu – do 25.09 – będą kursować w dni wolne co 20 minut od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 20.00.

W 2022 r. do tej pory z promów skorzystało 97 442 osób (w całym sezonie 2021 było to 107 518, w rekordowym 2018 – 150 546). Najpopularniejsza przeprawa to Wilga – 41 362 osoby, potem Pliszka – 34 759 osób i Słonka – 21 321.

Z uwagi na niski stan wody w okresie od 1 maja do 29 sierpnia promy okresowo nie pływały:
Słonka – 25 dni z 81. Odwołano 494 kursy z 1774 planowanych,
Pliszka – 25 dni z 81. Odwołano 494 kursy z 1774 planowanych,
Wilga – 30 dni z 81. Odwołano 564 kursy z 1774 planowanych.

Statek do Serocka, fot. m.st. Warszawa

Rejsy do Serocka

Można też wyruszyć w rejs statkiem do Serocka. Podróż rozpoczyna się z przystani przy warszawskim Żeraniu. Dalej statek płynie Kanałem Żerańskim, a z jego pokładu można podziwiać piękno przyrody. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a samo Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych.

W drodze do Serocka statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.

Do tej pory w rejsach wzięło udział 3419 osób (w całym sezonie 2021 było to 2391 osób, w rekordowym 2018 – 6800).

Warszawskie bulwary, fot. miasto stołeczne Warszawa

Edukacja ekologiczna w Dzielnicy Wisła

Dzielnica Wisła to przede wszystkim cenny obszar Natura 2000 i niezwykłe miejsce o unikatowej w skali Europy różnorodności biologicznej z lasami łęgowymi – to wciąż nieco dzika przestrzeń w środku wielkiego miasta. Wystarczy wybrać się na spacer o świcie, rejs z nurtem Wisły czy skorzystać z bogatej oferty wykładów i warsztatów, by samemu przekonać się, jak wyjątkowe jest to miejsce.

W odkrywaniu tych niezwykłości pomagają organizacje pozarządowe, które w ramach zadań dotacyjnych realizują różne działania dla warszawiaków – zarówno dla tych, którzy Wisłę całkiem dobrze już znają, ale wciąż im mało, jak i dla tych, którzy dopiero ją odkrywają. Część tych działań prowadzona jest lub ma swój start w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, nieformalnym „ratuszu” Dzielnicy Wisła i centrum edukacji ekologicznej m.st. Warszawy. Przez całe wakacje odbywały się tam warsztaty przyrodnicze, koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy. Warto jednak sprawdzać ofertę Kamienia przez cały rok – za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej.

Facebook