PODRÓŻE

WARSZAWA. REJSY PO WIŚLE

Czy wiesz, że w przeszłości to właśnie Wisła była główną arterią komunikacyjną i transportową? Drewnianymi łodziami przewożono towary i piasek, transportowano zboże aż do Gdańska. Dzisiaj to już historia, ale wciąż można popłynąć w rejs, by spojrzeć na Warszawę z innej, rzecznej perspektywy.

Wybierz się w rejs, korzystając z tradycyjnych płaskodennych łodzi, zabytkowego statku, komfortowego katamaranu czy gondoli. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, wynajmij motorówkę lub jacht. Można też skorzystać z mobilnych wypożyczalni kajaków. Jednostki cumują w wielu miejscach, głównie po lewej stronie Wisły. W większości przypadków możesz wycieczkę zarezerwować i opłacić online.

W STARYM STYLU

Codziennie spod pływającej barki „Kurier” „El Chapo”, przycumowanej przy Bulwarze Karskiego u stóp Zamku Królewskiego, w rejs widokowy rusza jeden z kameralnych statków „Po Wiśle”. W ciągu godzinnej wycieczki zobaczysz panoramę Starego i Nowego Miasta, Centrum Nauki Kopernik czy unikalną stację wodociągów Grubą Kaśkę. Wieczorem zachwyci cię zachód słońca, a przy okazji napijesz się herbaty, kawy albo skosztujesz soczystych polskich jabłek – i to wszystko w cenie.

W romantyczny rejs możesz wybrać się komfortową, zadaszoną gondolą z floty Aquatica, która rusza z przystani po prawej stronie Wisły, w pobliżu mostu Śląsko-Dąbrowskiego lub przeszkloną iBarką.

Na tych, którzy pragną poczuć ducha historii, czeka natomiast przepiękna replika najstarszej jednostki mazurskiej białej floty – XIX-wiecznego parowca Loewentina z 1892 roku. Na czterech pokładach zmieści się do 80 osób. Podczas półtoragodzinnego rejsu posłuchasz ciekawostek o Warszawie, zamówisz piwo czy przekąski z grilla.

Z niemalże dowolnego miejsca na warszawskim odcinku rzeki zabierze Cię w rejs TAXI Wisła. 12-metrowa jednostka „Olęder” (od nazwy średniowiecznych osadników z Niderlandów) posiada zadaszenie przed słońcem i deszczem oraz duży otwarty pokład, na którym poleniuchujesz w trakcie rejsu.

Z kolei tzw. szkutą, stabilną płaskodenną łodzią zaprojektowaną na wzór tradycyjnych wiślanych jednostek, popłyniesz w półtoragodzinny rejs z przystani Nowa Fala lub z Cypla Czerniakowskiego. Dodatkowo u organizatora możesz zamówić brunch lub kolację. W trakcie rejsów wieczornych (w górę rzeki) czeka na Ciebie butelka Proseco i niezapomniany widok warszawskiego skyline’u na tle zachodzącego słońca.

Na koniec polecamy wycieczkę tradycyjną wiślaną łodzią typu galar. Wzorowana na XVIII-wiecznych galarach drewniana łódź umożliwia żeglugę przy najniższych stanach wody. Po drodze obejrzysz Stare Miasto, zatrzymasz się na wiślanej wysepce, a przy dobrej pogodzie rozstawisz ze sternikiem tradycyjny żagiel. Posłuchasz też opowieści o Wiśle i Warszawie.

fot. www.facebook.com/iBarka

Z ADRENALINĄ

Dla osób spragnionych emocji proponujemy rejs motołódką – łodzią z polietylenu z 13-konnym silnikiem, przeznaczoną dla trzech osób. Weź pod uwagę, że w dół rzeki pomkniesz trzy razy szybciej niż pod prąd.

Większą grupą warto wybrać się na wycieczkę motorówką. W trakcie wieczornych rejsów serwowane jest wino, a główną atrakcją jest widok zachodzącego słońca. Na specjalne życzenie można popłynąć nawet na Zalew Zegrzyński.

Prawdziwym wyzwaniem będzie jednak przejażdżka superszybką, 380-konną, płaskodenną motorówką JET GO – przy prędkości blisko 80 km/h łódź wiruje i wykonuje dynamiczne skręty, zupełnie jak na kolejce górskiej.

Podobnych doznań możesz oczekiwać po przygodzie z 12-osobową łodzią z napędem śmigłowym AIRBOAT – jedną z najszybszych jednostek na Wiśle. W ciągu 20-minutowego rejsu tą nietypową konstrukcją poczujesz się jakbyś leciał, a nie płynął.

Statek do Serocka, fot. m.st. Warszawa

WISŁA W STYLU SLOW

Wolisz podziwiać nadrzeczne krajobrazy w spokojniejszym tempie? Jest na to sposób – kajaki. Kajakiem dotrzesz do miejsc niedostępnych dla innych, zwiedzisz kanały, port ze starymi pochylniami, śluzami, dopłyniesz do wysp i różnych rzecznych zakamarków prawego brzegu Wisły. Po malownicze widoki najlepiej wybrać się w dół rzeki. Zaraz za miastem rzeka niemal wpływa do Kampinoskiego Parku Narodowego. Można też popłynąć na południe – pod prąd, gdzie czysta woda i rozlane szeroko koryto rzeki w okolicach Otwocka przyciągają wielu amatorów biwakowania.

Jeśli lubisz długie, leniwe wyprawy, wybierz się na całodzienny rejs do Serocka. Statek „Zefir” kursuje w weekendy i zabiera na pokład ponad 100 pasażerów. W trakcie rejsu nasycisz oczy widokiem przyrody, zobaczysz również ruiny starego mostu z 1897 roku wysadzonego przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. Na miejscu poczujesz się jak na Mazurach – malownicze Jezioro Zegrzyńskie w sezonie pełne jest motorówek, żaglówek i kajaków, znajdzie się też chwila czasu na plażowanie. Statek wypływa z przystani na Żeraniu o godz. 900 i wraca na miejsce o godz. 1800 .

tekst: Stołeczne Biuro turystyki

Więcej informacji: warsawtour.pl/rejsy-po-wisle/
Oficjalny Portal Turystyczny Warszawy: www.go2warsaw.pl
Warszawska Informacja Turystyczna: it@go2warsaw.pl

Stołeczne Biuro Turystyki
pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa
+48 503 033 720
sekretariat@go2warsaw.pl
https://warsawtour.pl/

Facebook