Aktualności

WARSZAWA: NAJWIĘKSZY BIEG W POLSCE I INNE ATRAKCJE ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Stolica Polski będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a dzień wcześniej Capstrzyk Niepodległości. Na Krakowskim Przedmieściu na spacerowiczów i gości będą czekały atrakcje Festiwalu Niepodległa, motocykliści przejadą przez Warszawę w dwóch paradach, a tysiące zawodników wezmą udział w 33. Biegu Niepodległości.

Miasto apeluje, by 11 listopada korzystać w Warszawie z transportu miejskiego. Liczne wydarzenia, w tym kilka zgromadzeń publicznych, sprawią, że ruch drogowy zostanie przeorganizowany i poruszanie się własnym autem może być bardzo utrudnione. Informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie wtp.waw.pl.

33. Bieg Niepodległości

Prawie 15 tys. biegaczek i biegaczy uczci narodowe święto na sportowo. Punktualnie o godzinie 11:11 wystartuje 33. Bieg Niepodległości. Będą to największe zawody biegowe w Polsce po pandemii koronawirusa.

Start i meta biegu będą tradycyjnie znajdować się w alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki. Biegacze pobiegną al. Jana Pawła II, wiaduktami nad rondem Czterdziestolatka, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości na południe, zawrócą na wysokości ul. Rakowieckiej i po 10 km dotrą do mety. To prawdopodobnie najszybsza trasa biegowa w Polsce – prosta i niemal płaska.

Przed startem zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Organizatorzy – miejska jednostka Aktywna Warszawa i Fundacja „Maraton Warszawski” – zachęcają, by na start założyć białą lub czerwoną koszulkę. Tradycyjnie biegacze w białych koszulkach ustawiają się po prawej stronie, zaś w czerwonych – po lewej. Dzięki temu przynajmniej na pierwszych kilometrach tworzą długą, biało-czerwoną wstęgę.

Biegaczy będzie wspierał „marszałek Piłsudski” w limuzynie. Na trasie do większego wysiłku będą mobilizować bębniarze i chórzyści. Zwykle też na półmetku i na ostatnim kilometrze do kibicowania dołącza wielu mieszkańców Warszawy.

Oprócz zawodów głównych zostanie też rozegrana Mila Niepodległości dla dzieci od 10 do 14 roku życia. Oraz zawody nordic walking na 6,5-kilometrowej trasie.

Bieg główny startuje o symbolicznej godzinie 11.11. Przy tak dużej grupie start będzie odbywał się falami przez ponad 30 minut. Zawodnicy z ostatnich stref startowych wyruszą więc na trasę, kiedy czołówka biegu dotrze już do mety.

Na liście startowej biegu głównego są 14 882 osoby. Dodatkowo 369 osób pobiegnie wirtualnie, w marszu nordic walking – 644 osoby, a w Mili Niepodległości – 408.

Miasto zachęca biegaczy do korzystania z komunikacji miejskiej. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego „uczestnicy 33. Biegu Niepodległości, na podstawie numeru startowego są uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego: autobusami, tramwajami, pociągami metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, w granicach 1 strefy biletowej ZTM”.

W związku z organizacją wydarzenie przez kilka godzin zamknięte będą ulice: aleja Jana Pawła II, Chałubińskiego i aleja Niepodległości od ronda „Radosława” do Rakowieckiej. W czasie zawodów kierowcy nie będą mogli także przeciąć trasy biegu aleją „Solidarności”, Grzybowską, Świętokrzyską, Prostą, Koszykową i Stefana Batorego. Więcej informacji o organizacji ruchu w czasie Biegu można znaleźć w serwisie infoulice.um.warszawa.pl.

Parady motocyklistów

Narodowe Święto Niepodległości w swoim stylu uczczą także sympatycy motocykli. W tym dniu odbędą się dwa przejazdy. Pierwszy – Motocyklowa Parada Niepodległości – rozpocznie się o godzinie 11:00 w sąsiedztwie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Stamtąd miłośnicy jednośladów wyruszą na przejazd ulicami: Hlonda, aleją Rzeczypospolitej, aleją Wilanowską, aleją Niepodległości, Odyńca, Racławicką, Żwirki i Wigury, Raszyńską, przez plac Zawiszy, Towarową, przez rondo Daszyńskiego, Prostą, Kasprzaka, przez rondo Tybetu, Kasprzaka, Ordona, Wolską, Połczyńską, aleją Obrońców Grodna, przez rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Powązkowską, Krasińskiego, przez plac Wilsona, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarską, Solec, Trasą Łazienkowską, przez plac Na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską do pomnika marszałka Piłsudskiego.

Z kolei o godzinie 12:00 w Sulejówku spotkają się uczestnicy MotoParady Niepodległości. Do Warszawy wjadą ulicą Armii Krajowej (od strony Sulejówka), a dalej ulicami: Niemcewicza, Wspólną, Korkową, Stepową, Okularową, Marsa, przez rondo Mościckiego, Płowiecką, Grochowską, przez rondo Wiatraczna, Grochowską, Zamoyskiego, Targową, Ratuszową, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, przez most Świętokrzyski, Zajęczą, Dobrą, Tamka, Kruczkowskiego, Książęcą, przez plac Trzech Krzyży, Alejami Ujazdowskimi, Bagatela, przez plac Unii Lubelskiej, Boya-Żeleńskiego, Waryńskiego, Puławską, Płaskowickiej, Sójki.

Oba wydarzenia będą zabezpieczane przez policję. Przejazdy motocykli mogą powodować czasowe wstrzymania ruchu na trasie przejazdu, a także na drogach poprzecznych.

Oficjalne obchody

Żołnierze Wojska Polskiego w wieczór poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości zorganizują Capstrzyk Niepodległości. Z powodu uroczystości w sąsiedztwie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego oraz gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa wprowadzone zostaną zmiany w ruchu.

Główne wydarzenia o charakterze państwowym, m.in. uroczysta zmiana warty, odbędą się 11 listopada na placu Piłsudskiego. Początek zaplanowano na 12.00. Wcześniej – w godzinach 11:20-11:40 – odbędzie się przemarsz pododdziałów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb mundurowych na trasie z placu Teatralnego, ulicami Senatorską, Miodową, Krakowskie Przedmieście, Ossolińskich na plac Piłsudskiego, a w godzinach 13:10-13:00 przemarsz z placu Piłsudskiego, ulicą Focha i Moliera na plac Teatralny.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Na Krakowskim Przedmieściu na spacerowiczów i gości będą czekały atrakcje Festiwalu Niepodległa. O godzinie 12:00 zespół „Warszawianka”, wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym, weźmie udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Od 13:00 startują sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych, a od 14:00 scena na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie.

Program Sceny Muzycznej:
14:00 – Karaś/Rogucki
15:30 – Sara James
16:45 – Baranovski
18:30 – Kamil Bednarek

Pełen program Festiwalu i wszystkich jego scen

Facebook