Choinka na Placu Zamkowym rozbłyśnie kilkudziesięcioma tysiącami światełek 4 grudnia po zmierzchu, w tym samym czasie świąteczne dekoracje zaświecą się na Trakcie Królewskim. Startują warszawskie lodowiska na Rynku Starego Miasta i przy Pałacu Kultury, a także w wielu innych miejscach stolicy, w trasę ruszają świąteczny pociąg metra, tramwaj i autobus. Szykują się też specjalne atrakcje na mikołajkowy weekend!
Choinka na Placu Zamkowym i świąteczny Trakt Królewski
W Warszawie poczuć już można klimat zbliżających się świąt. 4 grudnia zabłyśnie choinka na Placu Zamkowym. Gotowa jest już również wielka, stylowa iluminacja na Trakcie Królewskim, który w zimowe weekendy zmieniał się będzie w deptak.
Specjalne dekoracje na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście już wiszą, na rozświetlenie czeka również ogromna choinka na Placu Zamkowym. Światełka na niej zapali – w środę, 4 grudnia, o godz. 18:00 – prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Warszawska choinka to 27-metrowe drzewko z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Znajdzie się na niej ponad 40 tysięcy światełek.
Na plac Zamkowy i Stare Miasto można dojechać (bezpośrednio lub z przesiadką) – kursującymi od 4 grudnia – świątecznymi pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego, czyli tramwajem, autobusem i metrem w bożonarodzeniowych barwach.
Stylowa iluminacja
Również 4 grudnia rozbłyśnie świąteczna iluminacja na Trakcie Królewskim. Podobnie jak przed rokiem, przywołuje ona Warszawę z lat 50. i 60., z czasów Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, Tadeusza Konwickiego czy Agnieszki Osieckiej. Jest więc telefon z tarczą, uliczny saturator, sklepowa waga odważnikowa czy telewizor Belweder. Na ulice wróciły kultowe auta Warszawa i Syrena, a także motorower Ryś.
Świąteczna iluminacja to nie tylko Trakt Królewski i ulicy Świętokrzyska. Lampki rozświetlą również ulicę Długą, Freta, Kościelną, Nowomiejską, Piekarską, Piwną, Podwale, Świętojańską, Zapiecek a także Barbakan, Multimedialny Pak Fontann oraz oba rynki Starego i Nowego Miasta. Dodatkowo przedsiębiorcy sfinansowali także iluminację na ulicy Nowy Świat.
Spacer Traktem Królewskim
Świątecznie oświetlony Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w weekendy będą zamieniały się w deptak, z dopuszczonym ruchem rowerowym.
Odcinek od ronda de Gaulle’a do placu Zamkowego będzie zamykany w weekendy: 7-8 grudnia, 14-15 grudnia, 21-22 grudnia oraz od 24 do 29 grudnia i od 4 do 6 stycznia.
Natoiast w poniedziałek przed Wigilią – 23 grudnia, a także od 30 grudnia do 3 stycznia, piesi pójdą po jezdni na krótszym odcinku – pomiędzy ulicą Świętokrzyską a Miodową.
Warszawskie lodowiska już dostępne
W Warszawie działają już bezpłatne, niezadaszone lodowiska. Amatorzy łyżwiarstwa mogą już ślizgać się w Parku Bródnowskim oraz miejskich ośrodkach sportowych – Stegny i Moczydło. Od środy, 4 grudnia, czynne już będą lodowiska pod Pałacem Kultury i Nauki i na Rynku Starego Miasta.
Łącznie do dyspozycji warszawianek i warszawiaków w czasie zimy będzie aż 17 lodowisk na terenie całego miasta. Przy miejskich ślizgawkach znajdą się wypożyczalnie łyżew i strefy relaksu. Poza tym każdy z obiektów jest także odpowiednio oświetlony, dzięki czemu jeździć można także wieczorami. Lodowiska wyposażone są w specjalistyczne systemy chłodnicze, utrzymujące temperaturę lodu, a tafla jest wygładzana za pomocą specjalnych maszyn, które eliminują nierówności i nakładają świeżą warstwę wody.
Informacje o pozostałych lodowiskach i datach otwarcia znajdują się na interaktywnej mapie, która jest na bieżąco aktualizowana.
Stegny: Łyżwiarskie Czwartki dla dzieci i młodzieży
Aktywna Warszawa po raz kolejny organizuje zimowe zawody łyżwiarskie dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. W wybrane czwartki uczestnicy będą rywalizować na czterech dystansach dopasowanych do wieku uczestników. Najmłodsi, pierwszoklasiści będą się ścigać na 50 m, a najstarsi na 300 m. Udział w zawodach i wypożyczenie łyżew jest całkowicie bezpłatne.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: sport.um.warszawa.pl/waw.
Stok narciarski w sercu Mazowsza
Górka Szczęśliwiecka, czyli stok narciarski, także w pełnej gotowości. Narciarze i snowboardziści mogą tutaj jeździć przez cały rok. Stok jest usytuowany w malowniczym Parku Szczęśliwickim przy ul. Drawskiej 22, na Ochocie.
Na terenie obiektu znajduje się restauracja oraz dwa tarasy widokowe. Górka Szczęśliwicka, jako najwyższy naturalny punkt Warszawy, odsłania wyjątkową panoramę miasta.
Więcej informacji znajduje się na stronie: sport.um.warszawa.pl.
Nie tylko Metro w świątecznym ubranku!
Oklejony świątecznymi grafikami skład Siemens Inspiro jest co roku bohaterem social mediów – warszawianki i warszawiacy oraz goście chętnie robią zdjęcia i relacje z podróży tym pociągiem. W tym roku również będą mieli taką okazję – świąteczny skład wyjedzie na trasę już jutro, czyli w środę 4 grudnia, wcześnie rano. Na początek spotkać go będzie można na linii M1 Kabaty-Młociny. Jednak co tydzień, z niedzieli na poniedziałek, będzie zmieniać linię. Kursowanie zakończy na początku stycznia.
W zajezdni czeka również na swój pierwszy przejazd specjalny autobus w świątecznych barwach. W tym roku będzie to ponownie elektryczny Solaris Urbino 18. Na warszawskich ulicach pojawi się w środę 4 grudnia. Miejskie Zakłady Autobusowe zaplanowały jego kursy w najbliższych dniach (do 11 grudnia) na liniach 111, 116, 128, 175 i 507.
Z kolei świąteczny tramwaj wyjedzie na warszawskie trasy czwarty rok z rzędu, ale po raz pierwszy będzie to dwukierunkowy skład Swing Duo (nr 3502). Będzie kursował na zwykłych liniach, ale będą się one zmieniały – tak, aby kolorowy wagon odwiedził każdy zakątek stolicy, do którego docierają tramwajowe tory. Świąteczny tramwaj włączy się do ruchu 4 grudnia ok. godz. 17:40 na przystanku Zajezdnia Wola – w kierunku Starego Miasta – i będzie obsługiwać w tym dniu linię 23. W ostatni kurs wyruszy o godz. 20:21 z przystanku Czynszowa – w kierunku Nowego Bemowa i dalej do zajezdni Żoliborz.
5 grudnia tramwaj będzie można spotkać na linii 16, a 6 grudnia – na linii 26. W kolejnych dniach Swing Duo będzie obsługiwać różne linie, pojawiając się tym samym w różnych częściach Warszawy.
Linią M na Mikołajki
Już w najbliższy weekend na tory wyjadą tramwaje specjalnej linii mikołajkowej M. Zabytkowe tramwaje dowiozą na Plac Zamkowy, gdzie stoi miejska choinka. To dobra okazja na spacer rozświetlonym Traktem Królewskim.
Historyczne wagony będą kursowały w sobotę i niedzielę, 7-8 grudnia, w ramowych godz. 13-20 na trasie: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska (powrót: al. „Solidarności” – Towarowa – Grójecka) – pl. Bankowy – al. „Solidarności” – Targowa – 11 listopada – św. J. Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – ANNOPOL.
Linię obsłużą klasyczne wagony „na korbę”, pochodzące z połowy ubiegłego wieku oraz tzw. „parówki”, czyli charakterystycznie obłe wagony typu 13N. Godziny odjazdów można będzie sprawdzić w zakładce rozkłady jazdy.
W zabytkowych wagonach obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. Skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu. We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.