Filmowcy kochają to miasto. Malowniczy rynek, najdłuższy w Europie, jest wprost stworzony do dramatycznych pościgów, a dawny zamek biskupów płockich to idealne miejsce na inscenizacje historyczne lub widowiskowy atak terrorystów.
Filmowe przygody można przeżyć w Pułtusku na kilka sposobów: powędrować szlakiem zrealizowanych w tym mieście plenerów albo przyjechać na imprezę, dzięki której można się poczuć jak na planie superprodukcji kostiumowej lub… włoskiego filmu. Poprzecinane kanałami miasto bywa nazywane „Wenecją Mazowsza” nie bez przyczyny: można tu zarezerwować rejs gondolą, nawet w wersji z romantyczną kolacją na łodzi!
Nie tylko filmowych wątków warto szukać w Pułtusku. 16 listopada odbędzie się na Zamku – Domu Polonii koncert pieśni patriotycznych, a organizatorzy zapraszają do wspólnego śpiewania. W Sali Maneż wystąpią: Jerzy Zelnik – recytacje, Patrycja Grecka – skrzypce, Anna Kuczok – wiolonczela i Janusz Powolny – fortepian i kierownictwo artystyczne. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.
FOTOGENICZNY RYNEK
Rynek Starego Miasta w Pułtusku to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla twórców filmowych. Wystarczy wejść na siódmą kondygnację dawnej wieży ratuszowej, gdzie znajduje się punkt widokowy, by zarazić się ich zachwytem: z góry w pełni można podziwiać urodę najdłuższego brukowanego rynku w Europie.
Właśnie na tych kocich łbach zrealizowana została scena ucieczki z bezcennym kufrem dziadka w filmie „Klub Włóczykijów” zrealizowanym na motywach powieści Edmunda Niziurskiego pod tym samym tytułem. W role niebezpiecznych przestępców – Wieńczysława Nieszczególnego i doktora Bogumiła Kadrylla – wcielili się Wojciech Mecwaldowski i Tomasz Karolak.
To nie jedyny awanturniczy wątek filmowy związany z pułtuską starówką. W 870 odcinku serialu „M jak miłość” jednemu z bohaterów ukradziono samochód właśnie w okolicach rynku, a Jan Nowicki i Cezary Pazura grający główne role w filmie Olafa Lubaszenki „Sztos” uciekali ulicami Starego Miasta przed oszukanym chwilę wcześniej turystą z Niemiec, którego zagrał Leon Niemczyk.
Na rynku w Pułtusku powstały sceny z pierwszego odcinka kultowego serialu Stanisława Barei „Alternatywy 4”. To tutaj żona najsłynniejszego komediowego dozorcy i pułtuszczanina Stanisława Anioła (genialna rola Romana Wilhelmiego), Miecia Aniołowa (Bożena Dykiel), spędziła kawał życia w kolejkach do sklepu spożywczego, a pewnego letniego dnia, czekając na dostawę pieczywa, kupiła od podejrzanego handlarza futro i czapkę.
Nie tylko Aniołowie wywodzili się z Pułtuska. Stąd pochodziła Majka, ukochana Kajetana Talara, jednego z bohaterów serialu „Dom”, a także Elżbieta, główna postać ekranizacji opowiadania Kornela Filipowicza „Romans prowincjonalny”.
TAJEMNICE RATUSZOWYCH PIWNIC
Na początku lipca 2021 r. po raz pierwszy udostępniono widzom niedostępne dotąd piwnice pułtuskiego ratusza.
(…) w pięciu połączonych ze sobą pomieszczeniach Muzeum Regionalne przygotowało ekspozycję „Praetorium Pultoviensis” (łac. „Ratusz Pułtuski”), która opowiada dzieje pułtuskiego magistratu od pierwszej wzmianki w przywileju biskupa płockiego Jakuba z Kurdwanowa z 1405 roku do reformy funkcjonowania miasta w 1727-1729 r. dokonanej przez biskupa Andrzeja Kostkę Załuskiego. Czasowo można tu również zobaczyć artefakty pozyskane przez archeologów podczas prac na terenie piwnic.
pultusk.pl
ZAMEK BISKUPÓW, HUSARZY I TERRORYSTÓW
Pieczołowicie odrestaurowany dawny zamek biskupów płockich funkcjonuje dziś jako trzygwiazdkowy Hotel Zamek Pułtusk *** Dom Polonii i dysponuje 56 pokojami (103 miejsca noclegowe). Jeśli do tego dodamy Hotel na Podzamczu – Stanica z 25 miejscami noclegowymi w 16 pokojach oraz pokoje o standardzie turystycznym na Podzamczu (130 łóżek) otrzymamy solidną bazę noclegową, chętnie wykorzystywaną na organizację wesel i innych uroczystości rodzinnych, dużych przyjęć okolicznościowych, a także sympozjów, ponieważ zamek dysponuje 6 salami konferencyjnymi.
Piękny budynek przyciąga również uwagę filmowców. Można go zobaczyć m.in. w serialu „M jak miłość”, ale zapewne najmocniej utkwił w pamięci tych telewidzów, którzy oglądali „Ekipę” – serial political fiction Agnieszki Holland i Kasi Adamik. W ich fabule zamek został zaatakowany przez terrorystów z organizacji neofaszystowskiej, a cały kraj obserwował z zapartym tchem, czy uda się ocalić przetrzymywanych w zamku zakładników.
Od kilku lat tereny zamkowe są miejscem ciekawych imprez historycznych z inscenizacjami organizowanymi z udziałem rekonstruktorów i kawalerii. Co roku jesienią odbywa się tutaj piknik husarski z turniejem „O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III” oraz rekonstrukcją nawiązującą do odsieczy wiedeńskiej.
W zamkowych wnętrzach można świętować Andrzejki i Sylwestra, a nawet Boże Narodzenie i Wielkanoc. Sprzyjają temu nie tylko piękne okoliczności architektury i przyrody, ale także znakomita kuchnia zamkowa, słynąca z tradycyjnych dań kuchni szlacheckiej, myśliwskiej i ziemiańskiej.
PUŁTUSK NA MAŁYM I DUŻYM EKRANIE
„Romans prowincjonalny” (1976)
„Czy jest tu panna na wydaniu?” (1977)
„Planeta Krawiec” (1983)
„Alternatywy 4” (1986)
„Dzieci i ryby” (1996)
„Sztos” (1997)
„Dom” (2000)
„Ekipa” (2007)
„Rezerwat” (2007)
„39 i pół” (2008)
„Handlarz cudów” (2009)
„Klan” (2011)
„M jak miłość” (2011)
„Pokaż kotku, co masz w środku” (2011)
„Łowcy meteorytów” (2011)
„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” (2012)
„Klub Włóczykijów” (2015)
Magdalena Walusiak
INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW
Rekomendujemy główny parking Hotelu Zamek Pułtusk zaopatrzony w Camper System z postojem dla kamperów nad brzegiem Narwi, ul. Szkolna 11.
– parking dla kamperów dostępny przy obiekcie: TAK
– dostęp do prądu: TAK
– zatankowanie wody: TAK
– zrzut szarej wody: TAK
– toaleta ogólnodostępna: TAK
Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.