Aktualności

OTWARCIE SEZONU DZIELNICY WISŁA W WARSZAWIE

Widowiskowa parada łodzi Riverlights, otwarcie Przystani Warszawa i ukwiecanie Pawilonu Wisła, darmowe rejsy Darem Mazowsza, spływy kajakowe, warsztaty ogrodnicze, pokazy taneczne, Piknik Pareo i Slam Po-lin-ezja – to tylko część atrakcji przygotowanych na weekend 25-26 maja z okazji uroczystego otwarcia sezonu Dzielnicy Wisła w Warszawie.

PAWILON WISŁA I PRZYSTAŃ WARSZAWA

– W tym sezonie niewątpliwą atrakcją lewego brzegu będzie Pawilon Wisła, który malowniczo wpisuje się w zieloną część bulwaru Flotylli Wiślanej. W sobotę mieszkanki i mieszkańcy sami zaprojektują i wykonają ukwiecenie pawilonu tak, aby Wisła – tak jak cała Warszawa – skąpała się w kwiatach. Po zmroku Pawilon i jego okolice staną się miejscem niezwykłego przedstawienia taneczno-baletowego. Bo nie od dzisiaj wiemy, że osoby odwiedzające brzegi rzeki cenią kulturę nad Wisłą. Obiekt został zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej i od najbliższego weekendu stanie się nowym miejscem spotkań – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Na ostatni weekend maja zaplanowano huczną inaugurację sezonu. Podwoje uroczyście otworzy Przystań Warszawa, wyjątkowa przestrzeń przy bulwarze Flotylli Pińskiej 1 na Cyplu Czerniakowskim, która od czerwca stanie się centrum nadwiślanych sportów wodnych, przystanią kultury i wspólnych spotkań. Już od soboty w Przystani będzie można wypoczywać, pić kawę i delektować się jedzeniem w nowopowstałej restauracji Monkey Lover.

Szkuta Dar Mazowsza na Wiśle, fot. UM Warszawy

REJSY WIŚLANE

– Otwarcie Sezonu Letniego Dzielnicy Wisła wpisało się już w harmonogram corocznych wydarzeń na warszawskim odcinku Wisły. To wyjątkowy moment, który pozwala pokazać szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu zarówno na brzegach jak i na samej rzece. Oczywiście największy nacisk kładziemy na stołeczną żeglugę pasażerską i rekreację na wodzie. Z każdym sezonem powiększa się oferta rejsów, którą proponują armatorzy, a organizacje pozarządowe związane z Wisłą tradycyjnie zapraszają do aktywności kajakarskiej, żeglarskiej, wioślarskiej i SUP. W ramach działań Dzielnicy Wisła nie zapominamy o plażowiczach, rowerzystach, spacerowiczach i miłośnikach przyrody. Bogactwo przyrodnicze i uroki naturalnych brzegów Wisły można docenić na wiele różnych sposobów. Bo Wisła jest dla wszystkich – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Fundacja Rok Rzeki Wisły ogłosiła właśnie terminy kolejnych godzinnych darmowych rejsów Darem Mazowsza – 25 i 26 maja oraz 2 czerwca. Zapisy prowadzone są na stronie Rok Rzeki Wisły.

HUCZNY START DZIELNICY WISŁA

Huczne obchody nad Wisłą rozpoczną się w sobotę 25 maja. W „Dzień Ludzi Wisły”, na Płycie Desantu 3 Dywizji Piechoty będzie można wziąć udział w warsztatach ogrodniczych i wspólnym ukwiecaniu stojącego na bulwarze Pawilonu Wisła. Warsztaty prowadzą eksperci z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Dla najmłodszych zaplanowano zajęcia plastyczne, a pierwszy dzień świętowania zwieńczy pokaz taneczny łączący magię baletu z pięknem natury.

Zaraz po zachodzie słońca Wisłą przepłynie parada – udekorowanych światłem łodzi – Riverlights. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia.

Kajaki w Warszawie, fot. M. Chołuj

ATRAKCJE NA WODZIE

W niedzielę, 26 maja, w Przystani Warszawa świętowany będzie „Dzień Matki Wisły”. Poza odpoczynkiem w zielonej oazie Przystani, będzie można sprawdzić się na deskach SUP i kajakach, zapisać się na spływy kajakowe, turniej brydża, zajęcia jogi, przyrodniczą wycieczkę rowerową, szkolenie wioślarskie i żeglarskie.

W niedzielę Dzielnica Wisła zaprasza wszystkich miłośników bezsilnikowej rekreacji na wodzie do zmagań w All Boats Race – wyścigu z Plazy Romantycznej do Przystani Warszawa. Można rejestrować się z własnym sprzętem wodnym.

ZAJĘCIA DLA DZIECI

W niedzielę zaplanowano również grę terenową dla dzieci, która będzie polegała na odkrywaniu wiślanych tajemnic. Na koniec aktywnego dnia zaplanowano kino plenerowe, czyli pokaz filmu „Wiosła w dłoń”.

– Prowadzimy tutaj na stałe studio teatralne dla ukraińskich dzieci i młodzieży. To, co będziemy robić, to różnego rodzaju kameralne koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi i z mistrzami w swoich dziedzinach. Będziemy prowadzili zajęcia pracy z ciałem, emocjami i duchem medytacji. Ważna jest dla nas pomoc w integracji ludzi z doświadczeniem uchodźczym w polskim kontekście kulturowym. Będziemy to robili poprzez sztukę i współpracę. Jestem przekonana, że dużo wspólnych projektów będzie się rodzić, bo panuje tu super energii – mówi o Przystani Warszawa Karolina Gruszka, aktorka i prezeska fundacji Teal House.

Na Plaży Rusałka z widokiem na Stare Miasto odbędzie się w niedzielę Piknik Polinezyjski z okazji 2. Ogólnopolskiego Dnia Pareo oraz poetycki Slam Po-Lin-Ezja.

DLA KAŻDEGO COŚ MIŁEGO

Przez cały weekend swoje wydarzenia będą realizować dodatkowo nadwiślańskie klubokawiarnie. W menu zajęcia plastyczne dla dzieci, wieczór taneczno-muzyczny, zajęcia z jogi, warsztaty taneczne, potańcówki, trening pilates, specjalne oferty kulinarne oraz spacery z przewodnikami. Na weekendowe wieczory w planach m.in. występ Reni Jusis, koncert jazzowy i imprezy klubowe.

– Konsorcjum Przystań Warszawa powstało z miłości przede wszystkim do Warszawy, Wisły i ludzi. To miejsce dla każdego i jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – senior, nastolatek, dzieci czy osoby z niepełnosprawnościami. Będzie to zielona wizytówka Warszawy. Będzie to duma, nie tylko Konsorcjum Przystań Warszawy, ale duma każdego warszawiaka – mówi Agnieszka Kobus-Zawojska, prezeska Stowarzyszenia WygrywaMy oraz przedstawicielka Konsorcjum Przystań Warszawa.

To nie koniec letnich atrakcji w Dzielnicy Wisła – od czerwca ruszy pełna oferta sportów wodnych i innych atrakcji Przystani Warszawa. Pełną rozpiskę weekendowych atrakcji i linki do zapisów na poszczególne aktywności można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Plaża Saska

WARSZAWSKI CUD POLSKI 2024

Na początku maja Dzielnica Wisła otrzymała nominację w prestiżowym konkursie National Geographic do tytułu „Cuda Polski 2024”.

– Ta nagroda jest nieprzypadkowa, bo ten teren łączy w sobie walory przyrodnicze z bogatą infrastrukturą, przyciąga w ciepłe dni tysiące warszawianek, warszawiaków i osób przyjezdnych. To idealne miejsce na aktywności sportowo-rekreacyjne, rodzinny spacer, kontemplacje czy romantyczne spotkanie – podsumowuje Renata Niewitecka, radna m.st. Warszawy, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Facebook