Na kolejny dzień ferii proponujemy całodzienną wycieczkę pieszą, w ramach której odwiedzimy Otrębusy, Podkowę Leśną oraz Owczarnię. Dzień wypełni oglądanie zabytków motoryzacji, poznamy historię grupy Mazowsze – najsłynniejszego polskiego zespołu muzycznego, odwiedzimy jedyne w swoim rodzaju miasto-ogród, czyli Podkowę Leśną, a także niezwykły park w Owczarni.
Otrębusy – zabytkowe auta i historia polskiego folkloru
Dzień rozpoczynamy od wizyty w Otrębusach, do których dotrzemy pociągiem Warszawskiej Kolei Dojazdowej (trasa: Warszawa – Grodzisk Mazowiecki). W pierwszej kolejności odwiedzimy tam Muzeum Motoryzacji i Techniki, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom klasycznych aut.
Najważniejsza częścią kolekcji muzeum są samochody z lat 20. XX wieku – okresu rozkwitu światowej motoryzacji, a także czołgi i pojazdy wojskowe z czasów II wojny światowej, polskie auta produkowane w czasach komunistycznych, a także przykłady amerykańskich klasyków z lat 50. i 60. XX wieku – chevrolety, fordy i cadillaki. Część pojazdów prezentowana jest na ekspozycji plenerowej.
Szczegóły na temat godzin zwiedzania oraz cen biletów można odnaleźć na stronie: http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl.
ZOBACZ TEŻ:
PODRÓŻ W CZASIE. MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI W OTRĘBUSACH
Otrębusy, a dokładniej część wsi zwana Karolinem, znana jest jako siedziba zespołu Mazowsze – jednej z najsłynniejszych formacji artystycznych z Polski. Tuż obok mieści się Centrum Folkloru Polskiego (ul. Świerkowa 2; https://karolinmazowsze.pl/o-cfp) urządzone w pałacu Karolin i poświęcone polskiemu folklorowi oraz historii zespołu Mazowsze.
ZOBACZ TEŻ:
CENTRUM FOLKLORU POLSKIEGO „KAROLIN” W OTRĘBUSACH
KAROLIN – SIEDZIBA CAŁEGO MAZOWSZA
Podkowa Leśna – rezerwaty, ogrody i literatura
Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Podkowa Leśna, do której dostaniemy się udając się na spacer skrajem Lasu Młochowskiego. Z centrum Folkloru Polskiego kierujemy się na południe ul. Lipową aż do ul. Jeżynowej, by po jej przecięciu wkroczyć na ścieżki spacerowe. Kierując się na zachód, miniemy rezerwat im. Tyrakowskiego, a następnie rezerwat im. Bolesława Hrynieckiego.Po dotarciu do ul. Bolesława Prusa, odbijamy na północ w kierunku al. Lipowej – jednej z najbardziej reprezentatywnych ulic Podkowy Leśnej.
Pierwszy plan miasta opracował w 1925 roku ceniony urbanista z Warszawy – Antoni Jawornicki. Układ Podkowy, którą zaczęto nazywać miastem-ogrodem, został zaplanowany z promienistymi ulicami poprzecinanymi przecznicami w kształcie półokręgów. Całość dopełniły pasy zieleni wzdłuż torów kolejki i strumieni oraz ogromny teren leśny w centrum. Zabudowę miejską stanowią niskie, modernistyczne wille zlokalizowane na rozległych parcelach.
Pierwsze nazwy podkowiańskich ulic – nawiązujące do nazw kwiatów, drzew i zwierząt – wymyślić miał bajkopisarz Benedykt Hertz, mieszkający w tym mieście od 1930 roku. Podkowę upodobało sobie także wiele innych postaci świata kultury, w tym słynny literat Jarosław Iwaszkiewicz. Pisarz znaczną część życia spędził w podkowiańskim domu, w którym mieszkał wraz z żoną Anną. W willi zwanej Stawiskiem działa obecnie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów (http://stawisko.pl).
Do dziś wnętrze domu zachowało swój pierwotny charakter: na ścianach wisi XIX- i XX-wieczne malarstwo polskie, a poszczególne pokoje zdobią rzeźby, perskie dywany oraz klasyczne meble. W pokoju gościnnym centralny punkt zajmuje stół gdański i XVIII-wieczny sekretarz; w gabinecie pisarza – biurko, przy którym powstawały jego opowiadania i wiersze oraz biblioteka z 25 tysiącami tomów, w tym unikalnymi pierwodrukami. Jest tu na przykład egzemplarz „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z 1834 roku. Zbiory muzeum uzupełnia obszerne archiwum Iwaszkiewicza, fotografie, trofea myśliwskie i kolekcje płyt.
Wokół domu rozciąga się park, którego opisy można odnaleźć w twórczości gospodarza Stawiska. Do dziś zachowały się na przykład cztery z dziewięciu starych, pomnikowych sosen upamiętnione w ostatnim wierszu poety zatytułowanym „Urania”.
Na odpoczynek możemy wybrać się do kawiarni i bistro Weranda Marii Domańskiej (ul. Jana Pawła II 5), która jest popularna ze względu na serwowane w niej ciasta, w tym słynne bezy.
ZOBACZ TEŻ:
PODKOWA LEŚNA: SPOTKANIE Z IWASZKIEWICZAMI
PODKOWA LEŚNA. ROWEREM PRZEZ MIASTO OGRÓD
Owczarnia i ogród rzeźb
Kolejnym przystankiem na trasie naszej wycieczki jest Ogród Rzeźb Juana Soriano. Z Podkowy Leśnej do zielonej przestrzeni w Owczarni jest niecałe 5 km – na spokojny spacer do ogrodu należy przeznaczyć ok. 1 godziny.
Ogród, do którego wstęp jest bezpłatny, to przestrzeń z ogromnymi odlewami ptaków, żab i innych zwierząt, które są dziełami meksykańskiego artysty. W okolicach małego stawu mieści się także niewielka galeria sztuki. Po zwiedzeniu parku udajemy się na stację kolejową Brzózki, skąd kursują pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej, zwanej popularnie WuKadKą.