AKTUALNOŚCI

ORSZAKI TRZECH KRÓLI 2023 I NIEZWYKŁE KONCERTY KOLĘD NA MAZOWSZU

Dawne Księstwo Mazowieckie stanie się 6 stycznia 2023 roku krainą królewskich orszaków! Od rana na ulice, place i drogi wyruszą barwne korowody, a na czele każdego z nich: trzej mędrcy zwani też królami. Wyjątkową oprawę będzie miała ta uroczystość w największych miastach województwa: Warszawie, Radomiu, Płocku czy Siedlcach, ale szykują się także kurpiowskie orszaki w Myszyńcu i Baranowie.

Obok parad ważnym elementem świętowania Uroczystości Objawienia Pańskiego są koncerty kolęd. Niektóre z nich odbędą się w wyjątkowej oprawie: w szczególnych miejscach lub znakomitym wykonaniu. Zespół Mazowsze przygotował trzy gościnne koncerty oraz trzy spektakle we własnej siedzibie w Karolinie, niezwykły koncert kolęd pasterskich odbędzie się w skansenie nadwiślańskim w Wiączeminie, a w Płocku będzie można posłuchać kolęd przy klasztorze mariawitów.

Po dwóch latach bardzo oszczędnego organizowania świątecznych parad ze względu na pandemię koronawirusa, szykuje nam się w 2023 roku wyjątkowo kolorowe i huczne świętowanie. Organizację orszaków zapowiedziało kilkanaście miejscowości w województwie mazowieckim!

ORSZAKI TRZECH KRÓLI NA MAZOWSZU – 6 STYCZNIA 2023 ROKU

BARANOWO

Orszak Trzech Króli w Baranowie zostanie sformowany po mszy świętej o godz. 12.00 i przejdzie ulicami Stacha Konwy oraz Długą do sali GOKSiR. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koronę oraz rodzinny śpiewnik z kolędami.

CIECHANÓW

Uroczysty Orszak Trzech Króli zbierze się o godz. 15.00 na placu Jana Pawła II, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli obejrzeć scenkę prezentującą wydarzenia biblijne w wykonaniu członków Stowarzyszenia Pozytywnie Historyczni. Kolędy zagrają muzycy Miejskiej Orkiestry OSP Ciechanów.
Orszak tradycyjnie przejdzie ul. Warszawską i ul. Ściegiennego do kościoła farnego. Uczestnikom będą towarzyszyli trzej mędrcy jadący konno. O godz. 16.00 w kościele parafii pw. św. Józefa odbędzie się uroczysta Msza Święta.
Więcej informacji

MYSZYNIEC

Kurpiowski Orszak Trzech Króli wyruszy z bazyliki mniejszej po mszy świętej o godzinie 12.00.
Wieczorem, o godz. 19.00, w remizie w pobliskim Wykrocie wystawione zostaną jasełka w inscenizacji nauczycieli miejscowej Szkoły Podstawowej. Ofiary zebrane podczas jasełek będą przeznaczone na pomoc dzieciom z Afryki Wschodniej.
Więcej informacji

NOWY DWÓR MAZOWIECKI

Ulicami Nowego Dworu Mazowieckiego Orszak Trzech Króli przejdzie po raz pierwszy.
Program uroczystości:
11.30 – msza święta w kościele św. Michała Archanioła
12.20 – formowanie orszaku i przemarsz ulicami miasta
. pokłon przy żłóbku – żywa szopka
. wspólne kolędowanie z zespołem Porozumienie
. agapa – poczęstunek dla uczestników orszaku

OSTROŁĘKA

10. Orszak Trzech Króli w Ostrołęce odbędzie się, podobnie jak w wielu miejscach, po pandemicznej przerwie. Wyruszy po odprawionej przez biskupa Janusza Stepnowskiego mszy świętej godz. 11.30 sprzed kościoła pod wezwaniem Zbawiciela Świata.
Barwny korowód przejdzie ulicami miasta do hali im. A. Gołasia, zatrzymując się po drodze w kilku miejsca, gdzie obejrzeć specjalnie przygotowane sceny:
. Zwiastowanie – parking przy kościele pw. Zbawiciela Świata
. Gospoda – ul. Goworowska
. Walka dobra ze złem – ul. Kopernika (obok poczty)
. Brama Anielska – ul. Bogusławskiego
. Trzej Królowie oddają pokłon narodzonemu Jezusowi – przed halą im. A. Gołasia (ok. godz. 13.45)
Więcej informacji

PIASECZNO

Orszak Trzech Króli w Piasecznie będzie przebiegał pod hasłem „Pokój niesie ludziom wszem”. Korowód wyruszy z rynku o godz. 12.30 i dotrze do auli niebieskiej domu parafialnego, gdzie odbędzie się koncert kolęd.
Więcej informacji

PŁOCK

Kacper, Melchior i Baltazar poprowadzą w Płocku uroczysty orszak po raz 12! Parada wyruszy o godz. 11.00 ze Starego Rynku, a trasa będzie wiodła tradycyjnie aż do Stanisławówki.
Program Orszaku Trzech Króli:
11.00 – rozpoczęcie – Stary Rynek
11.05 – Modlitwa Anioł Pański
. wystąpienia oficjalne
. scenka biblijna w wykonaniu dzieci z SP nr 21
11.25 – przemarsz ul. Bielską i al. Jachowicza do Stanisławówki
11.55 – oddanie pokłonu Jezusowi
12.00 – msza św. pod przewodnictwem Biskupa Płockiego
Więcej informacji

RADOM

Uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczną się w Radomiu mszą świętą w farze o godz. 11.00.
Część inscenizacyjna rozpocznie się o godz. 12.00 na Rynku, gdzie zostanie odczytany edykt cesarza Augusta.
Program Orszaku Trzech Króli
Scena I – Rynek
. Edykt cesarza Augusta – Radomskie Bractwo Kurkowe, schola z parafii Chrystusa Króla w Radomiu.
Scena II – ul. Reja (przy kościele ewangelicko-augsburskim)
. Grzech pierwszych rodziców – grupa z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Radomiu.
Scena III – ul. Żeromskiego przy kościele ojców bernardynów
. Na dworze króla Heroda – Dzienny Dom „SENIOR+”.
Scena IV – u zbiegu ulic Witolda i Żeromskiego
. W gospodzie – Teatr Resursa.
Scena V – przed kościołem garnizonowym
. Wśród pasterzy – podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Leśniczówka”.
Scena VI – szopka betlejemska obok Galerii Rosa
. Pokłon narodzonemu Dzieciątku.
Scena VII – przed Urzędem Miejskim
. Koncert kolęd – chór z parafii Chrystusa Króla w Radomiu.
Więcej informacji

SIEDLCE

Na największe uliczne jasełka Siedlec rozpoczną się o godz. 11.45 mszą świętą w kościele św. Stanisława. Orszak Trzech Króli wyruszy sprzed świątyni o godz. 13.00. Korowór będzie szedł pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.

SOCHACZEW

Orszak Trzech Króli wyruszy z sochaczewskiego amfiteatru o godz. 15.00 i powędruje do kościoła Matki Bożej Różańcowej, gdzie uczestnicy złożą hołd nowo narodzonemu Zbawicielowi. W programie m.in. występ Orkiestry Dętej PSM w Sochaczewie oraz Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej.

SZYDŁOWIEC

IX Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 10.30 sprzed kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu i przejdzie ulicami: Rynek Wielki, Kamienna, Zakościelna, Kościuszki, Widok do Radomskiej.

Orszak Trzech Króli w 2021 r. w Warszawie, fot. UM Warszawa
WARSZAWA

Najbogatszą oprawę będzie miał orszak organizowany w Warszawie od lat z przerwą w czasie pandemii.
Trzej Królowie prowadzeni przez Gwiazdę wyruszą z placu Zamkowego o godz. 12:00. Przed nimi do stołecznego Betlejem rozpoczną podróż: Maryja Brzemienna, Józef i osiołek. Matce Boskiej będzie towarzyszyła eskorta – pojazd z rzymskimi legionistami!
Widowiskowo zapowiada się wyprawa Trzech Królów: jeden wyruszy na wielbłądzie, inny w pojeździe w największym kadzidłem na świecie, a trzeci – żaglowcem!
Program:
11.00 – msza święta w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona przez kardynała Kazimierza Nycza;
11.55 – przedstawienie Trzec h Króli;
12.00 – modlitwa Anioł Pański na placu Zamkowym i wyjście orszaku;
12.30 – orszak ma dotrzeć do Stajenki na placu Piłsudskiego
. pokłon Trzech Króli i złożenie darów Jezusowi
. polonez odtańczony przez obecnych na placu do melodii kolędy „Bóg się rodzi”
. koncert kolęd polskich i ukraińskich.

WĘGRÓW

Orszak Trzech Króli będzie zbierał się w Węgrowie po mszach w trzech miejscowych kościołach: w parafii św. Ojca Pio oraz parafii Klasztor o 11.30 i w Bazylice o 12.00. Wspólny wymarsz rozpocznie się po spotkaniu przy Bazylice na Rynku o godz. 12.45.

ZWOLEŃ

Zwoleński Orszak Trzech Króli wyruszy ok. 12.30 – po mszy świętej, która rozpocznie się o godzinie 11.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Korowód przejdzie ulicami: Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Lubelską, 3-go Maja, Al. Pokoju i ul. Krakowską. W trakcie parady odegrane zostaną cztery inscenizacje jasełkowe i na ostatnim przystanku w Stajence na placu Kochanowskiego Królowie oddadzą pokłon Jezusowi.
Więcej informacji

ŻYRARDÓW

Kolędowanie z Orszakiem Trzech Króli rozpocznie się o 10.30 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Stamtąd świta królewska z mędrcami powędruje do kościoła św. Karola Boromeusza, gdzie ma stawić się o 11.15, a ostatnim przystankiem dla kolędowego orszaku będzie kościół Maki Bożej Pocieszenia. Tam całą ceremonię zakończy msza święta.

Wzgórze Tumskie w Płocku

UROCZYSTE KOLĘDOWANIE

OTRĘBUSY

Zespół Mazowsze dwukrotnie zagra w styczniu w swojej siedzibie w Karolinie spektakl muzyczny „Betlejem polskie” – 10 i 11 stycznia o godz. 11.00. Natomiast 14 stycznia w mateczniku legendy polskiej pieśni i tańca odbędzie się koncert noworoczny.
Więcej informacji i bilety dostępne na stronie zespołu

PŁOCK

Jasełka i koncert kolęd u mariawitów – 6 stycznia (piątek), godz. 17.00
Jasełka w wykonaniu Szczepu Harcerskiego „Alvarium” im. Płockich Orląt będzie można obejrzeć w Alpakarni przy Klasztorze Mariawitów w Płocku (ul. Kazimierza Wielkiego 27). W programie także koncert kolęd w wykonaniu Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Więcej informacji: https://nowy.plock.eu/mieszkaniec/jaselka-i-koncert-koled-u-mariawitow/

Płockie Kolędowanie – 7 i 8 stycznia, godz. 19.00
Popularna aktorka Katarzyna Żak (piątek 6 stycznia) oraz MATE.O z zespołem (sobota 7 stycznia) wystąpią w Bazylice Katedralnej w Płocku podczas corocznego cyklu koncertowego Płockie Kolędowanie. Katarzynie Żak będzie towarzyszyć Chór Minstrel z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka S. Małachowskiego oraz Kameralny Zespół Wokalny POKiS.

Obydwa koncerty rozpoczną się o godz. 19.00. Wstęp wolny.
Więcej informacji

PRUSZKÓW

Zespół Mazowsze pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wystąpi z koncertem kolęd i pastorałek w kościele św. Józefa w Pruszkowie. Koncert odbędzie się 6 stycznia, początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.

WARSZAWA

Zespół Mazowsze pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wystąpi z koncertem kolęd i pastorałek w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Koncert odbędzie się 7 stycznia, początek o godz. 16.30. Wstęp wolny.

Dzień później o godz. 19.30 Mazowsze wykona kolędy i pastorałki w kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie.

WIĄCZEMIN POLSKI

Jasełka pasterskie będzie można usłyszeć 8 stycznia podczas wyjątkowego wydarzenia w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Misterium bożonarodzeniowe, które stało się podstawą jasełek, jest opowieścią o narodzinach Chrystusa zbudowaną na podstawie Ewangelii wg św. Łukasza i zostało spisane w dialekcie naddunajskiej Szwabii w połowie XIX wieku przez niemieckiego literaturoznawcę Karla Juliusa Schröera.

Tekst został odkryty przez Peterai Stratenwertha, współzałożyciela Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego ZIARNO z siedzibą w Grzybowie. Tekst przetłumaczyli na język polski Cornelia Lanica i Julian Osetek.

Jasełka będzie można zobaczyć i usłyszeć dzięki osobom ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Ziarno” i Fundacji Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie oraz dwóm muzyczkom z Łodzi: Renacie Serwie i Kamili Mikołajczyk.

W niedzielne popołudnie w Skansenie wystąpi także z kolędami zespół Miriam.

Początek wydarzenia o godz. 16.00.
Więcej informacji

Facebook