Jak wiedzą wszyscy widzowie kultowego serialu Ojciec Mateusz, tytułowy bohater jest proboszczem w Sandomierzu. Ale to tylko sztuka filmowej iluzji. Bo przez sandomierski rynek nasz bohater zmierza prosto do urokliwego drewnianego kościółka w Gliniance niedaleko Otwocka. Bagatela, 250 kilometrów od Sandomierza. To bowiem właśnie tutaj powstaje część zdjęć do serialu.
Przed emisją słynnego serialu XVIII-wieczną świątynię św. Wawrzyńca rzadko odwiedzali turyści. Oprócz parafian najczęściej zaglądali tutaj pątnicy wędrujący do otoczonego kultem obrazu Matki Bożej Glinieckiej. Obecnie barokową świątynię z Glinianki zna cała Polska. Wiadomo – tutaj mieści się parafia ojca Mateusza.
Glinianka jako Stara Wiosna
Atrakcyjności tej okolicy dodaje także Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz płynąca przez wieś rzeka Świder, tworząca nieopodal malownicze przełomy. Można z uśmiechem stwierdzić, że producenci serialu przenieśli Sandomierz do Glinianki. To właśnie tutaj Artur Żmijewski, czyli tytułowy bohater, wygłasza płomienne kazania, spowiada skruszonych parafian i rozwiązuje kryminalne zagadki. Ale na Ojcu Mateuszu nie kończy się filmowa historia tych okolic.
W tym samym kościele kręcono także sekwencje do innego popularnego serialu – Plebania, a Glinianka została serialową parafią o nazwie Stara Wiosna. Kierował nią ksiądz Antoni Wójtowicz – proboszcz fikcyjnej parafii w Tulczynie, w którego wcielił się tak doskonale Włodzimierz Matuszak. Po obejrzeniu zabytkowej świątyni możemy zostawić samochód na pobliskim ryneczku i zrobić sobie krótką wycieczkę wzdłuż biegu Świdra. Szlak rozpoczyna się przy kościele, prowadzi przez Wolę Karczewską i dalej do najpiękniejszej części doliny Świdra, który tworzy tu malowniczy przełom. Przechodzimy przez wąski, urokliwy jar zwany Złotym Kanionem, a wyprawę kończymy w miejscowości Rudki.
Filmowe okolice
Glinianka położona jest w powiecie otwockim, w którym nie brakuje licznych atrakcji turystycznych. Po obejrzeniu serialowego kościoła warto zajrzeć np. do położonego nieopodal Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, które mieści się w pięknym pałacu Bielińskich. Pałac ma długą tradycję, bo powstał jeszcze pod koniec XVII wieku jako letnia rezydencja magnacka, ale ostateczny wygląd zyskał po remoncie rozpoczętym w 1827 roku. Bywała w tym miejscu cała arystokratyczna śmietanka przełomu XVII i XVIII stulecia. Lubił tutaj zajeżdżać Jan III Sobieski, ale także król August II Mocny, który wdał się w romans z córką Bielińskich Marianną. Historia tego płomiennego romansu zasługuje jednak na odrębną opowieść.
Do wizyty w tym miejscu zachęca nie tylko interesująca ekspozycja z XVIII-wiecznymi freskami, ale również samo położenie pałacu – w pięknym parku, otoczonego wodami jeziora Rokola. Pałac Bielińskich ma także swoją filmową historię: latem 2000 roku trwały tutaj zdjęcia do filmu Chopin. Pragnienie miłości z Piotrem Adamczykiem w roli tytułowej. W pałacowych wnętrzach zaaranżowano trzy paryskie mieszkania Chopina.
tekst: Marek Szymański
ZOBACZ TEŻ:
PAŁAC RODZICÓW KRÓLEWSKIEJ METRESY W OTWOCKU WIELKIM
MAZOWIECKI PARK KRAJOBRAZOWY. CAŁOWANIE, PONURZYCA I ŚWIDERMAJERY