Noc Muzeów 2022 będzie prawdziwym świętem życia, a zwłaszcza przeżywania kultury i spotykania się z innymi wielbicielami wieczornych wędrówek po miejscach niezwykłych. Większość miejscowości, placówek i instytucji będzie organizowała Noc Muzeów 14 maja, ale zdarzają się wyjątki i zaznaczamy to w opisie wydarzeń z kilkudziesięciu miejscowości.
O tym, co będzie działo się w Płocku, Warszawie, Radomiu i Siedlcach opowiadają nasze ekspertki z każdego z tych mazowieckich miast: Iwona Krajewska z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Milena Kolibczyńska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Mariola Pieńkowska ze Stołecznego Biura Turystyki, Ewelina Sobkowiak z Urzędu Miasta w Radomiu oraz Natalia Zyśk – w realu i wirtualu Pani Przewodnik po Siedlcach.
Rozmowę prowadzi redaktorka serwisu Moda na Mazowsze Magdalena Walusiak.
Warszawie poświęciliśmy osobne miejsce, ale i w tym zestawieniu nie pomijamy stolicy prezentując kilka propozycji, jak choćby wycieczki nocne szkutą po Wiśle czy spacery po Łazienkach Królewskich.
Noc Muzeów jest tylko raz w roku, a czasem raz na trzy lata, dobrze ją zaplanujcie i bawcie się na 100 procent!
CIECHANÓW
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza 14 maja od godziny 18.00 do 22.00 do swoich obiektów w Ciechanowie i Gołotczyźnie na Noc Muzeów. Tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy stałe i czasowe, a dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
– zwiedzanie zamku wraz z rekonstruktorami Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej, godz. 18.00 – 22.00
– konny pokaz dżygitówki wschodniej, godz. 19.00
– pokazy walk rycerskich oraz uzbrojenia, godz. 18.30, 20.30
– pokaz konny „Koń i ogień – dwa żywioły”, godz. 21.30
Muzeum Szlachty Mazowieckiej, ul. Warszawska 61 w Ciechanowie
– „Przy pracy nad ikoną” – spotkanie z Mariolą Kujawą w scenerii wystawy czasowej „Ikona – przestrzeń wciąż żywa”, godz. 19.00
– zwiedzanie wystawy czasowej „Obrazy z domów naszych przodków”
– bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych
– zajęcia i warsztaty dla najmłodszych.
Oddział Muzeum w Gołotczyźnie
– „Jarmark w dawnej Polsce – scenki rodzajowe pod karczmą”, godz. 18.00 – 22.00
– bezpłatne zwiedzanie wystaw
Podczas Nocy Muzeów w Ciechanowie będzie kursował pomiędzy obiektami muzealnymi bezpłatny autobus Zakładu Komunikacji Miejskiej.
CZARNOLAS
Muzeum Jana Kochanowskiego
Czarnoleska Noc Muzeów 2022 zacznie się już w samo południe 🙂
godz. 12.00-16.30 – warsztaty
– malowanie na ceramice z Matthiasem Jurke
– wkliniarstwo i plecionkarstwo
godz. 14.00-15.30
– joga w parku
– premiera hologramu „Jan Kochanowski”
– stoiska wystawiennicze
– degustacja piw rzemieślniczych
godz. 17.00
– koncert „Soyka śpiewa polskich poetów”
Więcej informacji na stronie Muzeum
GRODZISK MAZOWIECKI
Izba Tradycji EKD/WKD
– ostatnia stacja WKD, Grodzisk Mazowiecki Radońska, godz. 17.00-23.00
Wejście od strony portierni, od ul. Radońskiej
Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. w ramach Nocy Muzeów udostępni bezpłatnie zwiedzającym Izbę Tradycji EKD/WKD. Tylko tego wieczoru oprócz zbiorów Izby Tradycji EKD/WKD zostanie wyeksponowany historyczny tabor kolejowy oraz ten aktualnie wykorzystywany przez Spółkę do przewozu pasażerów. O godzinie 19:00 w historycznej hali EKD zostanie wygłoszona prelekcja pt. „Bileciki do kontroli – krótka historia biletów.
IŁŻA
Uwaga!
Noc Muzeów tydzień później, bo 21 maja 2022!
Muzeum Regionalne
Wernisaż wystawy „W iłżeckich uliczkach ukryte. Sklepy, zakłady rzemieślnicze, kawiarnie, restauracje, bary”. Otwarcie o godz. 17.00.
Tego samego dnia będzie można zwiedzać muzeum do godz. 24.00. Po wernisażu odbędą się warsztaty związane z ceramiką.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Noc Muzeów w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się 14 maja pod hasłem pierwsza Konstancińska Noc Sztuki.
godz. 20.00 -24.00
Willa Hugonówka zaprasza na wystawę Roberta Znajomskiego, który był artystą niezwykle wszechstronnym. W swojej pracy zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią oraz mailartem. Tematyka jego prac koncentruje się wokół szeroko pojętej natury i jej przekształcania poprzez formy geometryczne i abstrakcję. W Hugonówce oglądać można ponad 270 jego prac – obrazów olejnych, grafik, pocztówek i kolaży z bogatego dorobku artysty, m.in. z cyklu „Farba i stare książki”, „Recykling, abstrakcje”. Adres: Mostowa 15
godz. 19.00-24.00
Swoje podwoje dla zwiedzających po raz pierwszy otworzy Muzeum Villa la Fleur przy ul. Szpitalnej 14/16. W świeżo odrestaurowanej willi z początku XX wieku będzie można obejrzeć imponującą kolekcję „Mistrzowie École de Paris” oraz otaczający ją park rzeźb. Wystawa prezentuje prace kilkudziesięciu artystów związanych z Paryżem w pierwszej połowie XX wieku, w tym: Maurice’a de Vlamincka, Fernanda Légera, Mojżesza Kislinga, Amedeo Modiglianiego, Tamary Łempickiej, Meli Muter, Chaima Soutine’a czy Ossipa Zadkine’a.
Wstęp wolny.
KOZIENICE
Muzeum Regionalne im. prof. T. Mikockiego w Kozienicach
Muzeum Regionalne w Kozienicach zaprasza na spotkanie z kulturą meksykańską.
Głównym wydarzeniem Nocy Muzeów w MRK będzie otwarcie wystawy fotografii Oli Synowiec, po którym nastąpi spotkanie z autorką. Pochodząca z Kozienic podróżniczka spędziła w Meksyku dziewięć lat. Swój pobyt opisała w sieci na Mexico Magico Blog, a także na łamach licznych czasopism. W 2018 r. Wydawnictwo Czarne opublikowało zbiór jej reportaży – „Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk”. W maju br. ukaże się druga książka globtroterki – napisana wspólnie z Arkadiuszem Winiatorskim – „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady”.
Specjalnie na Noc Muzeów kozienickie muzeum wypożyczyło z Ambasady Meksyku w Polsce dwie wystawy – „Alebrijes: tradycyjne meksykańskie rzeźby z papieru” oraz „Ścieżki Fascynacji: Polskie plakaty w Meksyku”. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni zespół El Mariachi Los Amigos, zdaniem wielu najlepsza meksykańska kapela w kraju.
PROGRAM:
17.00 – koncert zespołu El Mariachi Los Amigos;
18.00 – otwarcie wystawy Hola!: Meksyk w fotografii Oli Synowiec;
18.30 – spotkanie autorskie z udziałem Oli Synowiec;
Ostatnie wejście do Muzeum – godz. 00.00.
Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi Ambasady Meksyku w Polsce oraz Burmistrza Gminy Kozienice.
LIW
Zamek w Liwie – Weekend Francuski na Zamku w Liwie, 13-14 maja
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zaprasza na Weekend Francuski połączony z obchodami Nocy Muzeów. Inspiracją do organizacji wydarzenia jest wystawa „Dał nam przykład Bonaparte. W 200 rocznicę śmierci Napoleona”, którą oglądać można w gotyckich piwnicach zamku.
PROGRAM
13 maja
10.30 – konferencja naukowa „Dał nam przykład Bonaparte. Szkice z czasów Księstwa Warszawskiego” z udziałem m.in. prof. dr hab. Jarosława Czubatego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja, podzielona została na dwie części : „Okiem badacza” oraz „Okiem kolekcjonera”.
11.30 – Uczniowie i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie pod opieką nauczyciela języka francuskiego będą czytać wybrane dzieła literatury francuskiej w oryginale.
14 maja
18.00 do 24.00 – zwiedzanie wystawy „Dał nam przykład Bonaparte” w piwnicach gotyckich Zamku (wejście na wystawę, muzeum oraz wieży bezpłatne)
16.00 i 18.00 – pokaz dań kuchni francuskiej, tym ulubionego dania cesarza Napoleona (kurczak Marengo) w wykonaniu Łukasza Modelskiego
20.00 – koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Justyny Bacz
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Republiki Francji oraz Instytutu Francuskiego oraz zorganizowane przy współpracy z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych.
MAŁA WIEŚ
Pałac Mała Wieś
18:30 i 19:30 – zwiedzanie parku z przewodnikiem
20:30 i 21:30 – zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem
Zakup biletów na miejscu w recepcji Hotelu Spichlerz
MSZCZONÓW
OTRĘBUSY
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
17.00-22.00
W kulturze ludowej jest wiele momentów, w których odwrócony zostaje codzienny porządek. Dawniej podczas karnawału, zapustów czy przesilenia letniego świat stawał na głowie i wszystko bywało na opak. W Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Noc Muzeów wydarzą się przedziwne rzeczy. Czy będzie strasznie? A może zabawnie? Spojrzymy na folklor z przymrużeniem oka. Wstęp do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” będzie bezpłatny, a każdy odwiedzający będzie mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanej na tę okazje grze.
17.00, 18.00, 19.00 – zwiedzanie zakulisowe siedziby zespołu „Mazowsze”
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla was wyjątkowe zwiedzanie siedziby zespołu „Mazowsze” z przewodnikiem. Zobaczycie mazowszańskie garderoby na co dzień pilnie strzeżone przed okiem ciekawskich. Przekonacie się, jak wyglądają sale prób, na których codziennie ćwiczą artyści zespołu, chór, balet i orkiestra. Poznacie ciekawostki o siedzibie „Mazowsza” i techniczne możliwości Sali Widowiskowej. Liczba miejsc na zwiedzanie ograniczona. Rezerwacja miejsca możliwa pod numerem telefonu: +48 22 208 87 00, +48 605 501 770 lub drogą mailową: kontakt@karolinmazowsze.pl.
godz. 17.00 – oprowadzanie w języku angielskim
godz. 18.00 i 19.00 – oprowadzanie w języku polskim
20.00
Pokaz filmów archiwalnych PZLPiT „Mazowsze”
Pokaz będzie pretekstem do rozmowy o początkach Zespołu, o tym jak wyglądały pierwsze lata jego działalności. W spotkaniu wezmą udział artyści przez lata związani z „Mazowszem”, którzy podzielą się z nami ciekawostkami o pracy w Karolinie, anegdotami i wspomnieniami z występów w jednym z największych zespołów artystycznych, sięgającym do polskiej kultury. Bądźcie z nami!
OPINOGÓRA
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
czynne w godz. 18.00-22.00
– warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi „Wyspacerowane dzieła sztuki” (Folwark), godz. 17.00
– „Wokół rękopisu Zenona Belina Brzozowskiego z podróży J. Słowackiego na Wschód” (Dwór Krasińskich) – prezentacja rękopisu wraz z dyskusją Macieja Belina Brzozowskiego, Antoniego Belina Brzozowskiego, prof. Marka Troszyńskiego oraz prof. Bartosza Korzeniewskiego. Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Dwustolecie polskiego romantyzmu” z programu Edukacja kulturalna MKiDN realizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, godz. 18.00
– „Balladyna” spektakl gościnny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku (Park, teren przed Oranżerią), godz. 19.30
Bezpłatne zwiedzanie Muzeum w godz. 18.00-22.00
Bezpłatne zwiedzanie krypt: godz. 19.00 i godz. 21.00 (zbiórka przy pomniku Zygmunta Krasińskiego).
PIASECZNO
Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa
Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa zaprasza na zwiedzanie stacji z przewodnikiem, który przybliży historię kolei i zaprezentuje jej sekrety. Ze względów organizacyjnych na zwiedzanie obowiązują zapisy – należy pobrać bezpłatny bilet peronowy.
Bilety dostępne na stronie https://www.bilety.kolejka-piaseczno.pl/
Na zwiedzanie można przybyć koleją. O godzinie 18:30 ruszy specjalna linia dowozowa na trasie Piaseczno Miasto- Szczaki Złotokłos.
Odjazdy z Piaseczna o godzinie 18:30, 20:00 oraz 21:30.
Odjazdy do Piaseczna ze Złotokłosu o godzinie 19:15, 20:45 oraz 22:15
Na przejazdy obowiązuje specjalna taryfa – bilety w cenie 15 zł/osoby
Dzieci do lat 3, jeżeli nie zajmują dodatkowych miejsc, jadą gratis.
PŁOCK
Muzeum Mazowieckie w Płocku i jego oddziały
godz. 17.00 do 24.00 (skansen w Wiączeminie – szukaj pod Wiączemin), wstęp bezpłatny we wszystkich oddziałach Muzeum
Kamienica secesyjna przy Tumskiej 8
godz. 17.00-24.00
Ostatnie wejście o godz. 23.15
Wystawy – „Secesja” z nowymi salami z malarstwem i rzeźbą Bolesława Biegasa oraz Salą Galicyjską oraz historyczną wystawę „X wieków Płocka”.
Na patio kamienicy o godz. 19.00, 20.00 i 21.00 zagra Piacello Duo w składzie Katarzyna Beresińska (wiolonczela) i Hodżar Nasyrowa (fortepian). W programie koncertów m.in. „Bolero” Ravela i „Siciliana” Faure.
Kamienica art déco przy ul. Kolegialnej 6
godz. 17.00-24.00
Ostatnie wejście o godz. 23.15
Jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej i autem Jowett z roku 1926.
Na nowym patio kamienicy swe podwoje otworzy Café Art Déco. Kawiarnia serwować będzie kawę Tamara. Jej gościom czas umilać będzie Kwartet Miejski, który wykona dla wszystkich największe szlagiery dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpi o godzinach 19.30, 20.30 i 21.30.
Spichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego 11b
godz. 17.00-24.00
Ostatnie wejście 23.15
Wystawa „Nikifor. Malarz nad malarzami”. W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu oglądać będzie można 130 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych.
Ekspozycja skupia płótna ze wszystkimi poruszanymi przez Nikofora motywami – to one będą stanowić klucz do scenariusza wystawy. Większość przyjechała do Płocka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Szczególną uwagę zwraca obecność 30 obrazów z kolekcji Alfonsa Karnego – dzieła te są bardzo rzadko pokazywane i w wyjątkowy sposób ukazują niepowtarzalną „nikiforową barwę”.
Prócz Nikifora w Spichlerzu czekać będą dwie wystawy stałe – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu” z piękną „Wielką falą w Kanagawie” (w oryginale!).
Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7
godz. 17.00-24.00
Ostatnie wejście 23.15
Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza do obejrzenia do obejrzenia wystawy czasowej „Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”. Dzięki niej można poznać m.in. rozwój policyjnych struktur, sylwetki osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji i działanie niemieckiego aparatu policyjnego w przededniu i w trakcie II wojny światowej – nie tylko na terenie Rzeszy Niemieckiej.
O godzinach 19:00, 20:00 i 21:00 zaplanowano półgodzinne występy płockiego zespołu Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej. Zespół do tej pory wziął udział m.in. w festiwalu „Otwarta Twarda” w Warszawie i Światowym Kongresie Języka Hebrajskiego w Toruniu. Teraz będziecie go mogli zobaczyć i posłuchać na żywo w Muzeum Żydów Mazowieckich.
PRUSZKÓW
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Noc Muzeów z wikingami. Będzie to okazja do podpatrzenia ich podczas codziennych czynności, ale także i w boju. W programie jest także miejsce na wikińskie opowieści i tytułową grę terenową – „Skarb nawigatorów”.
PROGRAM
17.30-19.30/20.00 (zapisy od godz. 17.00)
Gra terenowa Skarb Nawigatorów. Podczas zmagań z kolejnymi zadaniami sprawdzisz stan swojej wiedzy o wikingach (oczywiście można korzystać ze ściągawek i internetu). Będą też zadania manualne, jak rozpalanie ogniska przy pomocy krzesiwa czy rzut oszczepem.
17.00-22.00 – wioska wikingów – Wikińscy wojownicy. Styl i moda. Kuchnia wikingów. Opowieści Skalda
20.00 – pokaz walk
20.30 – popłyń z wikingami – warsztaty string-art
21.00 – sagi wikińskie – opowieść
17.00-23.00 – zwiedzanie wystawy „Przedświt”
Wstęp wolny.
PUŁTUSK
Muzeum Regionalne w Pułtusku
czynne od 17.00 do 22.00
Wystawy stałe:
– „Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku. Multimedialna ekspozycja z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego” (Wieża Ratuszowa, Rynek 43)
– „Praetorium Pultoviensis” (Podziemia Dawnego Ratusza – Rynek 43)
– „Dzieje Pułtuska w XVII-XIX w” oraz „Napoleon w Pułtusku” (Kamienica Rynek 36)
– „Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo” (podziemia we Wzgórzu Abrahama przy ul. Baltazara)
Wystawy czasowe:
– „13 Pułk Piechoty w Pułtusku” (Kamienica Rynek 36) – przy współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 13 PP przy PTSK w Pułtusku
Zamek w Pułtusku – Dom Polonii
godz. 19.00-22.00
– zwiedzanie kuźni i zbrojowni
– panorama Pułtuska z wieży
RADZYMIN
Galeria Piwniczka w Domku Ogrodnika
PROGRAM
16.30-20.30 prezentacja miniatury Eleonory Czartoryskiej z 1792 r. (depozyt z Zamku Królewskiego w Warszawie)
17.00-21.30 „Tajemnica naszyjnika Marianny Lubomirskiej – pokój zagadek historycznych dla młodzieży i dorosłych”
Kolejne sesje w godzinach: 17.00, 18.15, 19.30, 20.45
17.30-20.30 oprowadzanie po wystawie „Od Radzimińskich do Czartoryskich”, wspólne rozwiązywanie quizów i zagadek
Oprowadzania w godzinach: 17.30, 18.30, 20.00, 20.30
19.00-19.40 spotkanie z Piotrem Szymonem Łosiem, dziennikarzem Radia dla Ciebie, prelekcja: „Droga przez życie. O historycznych kobietach z terenu dawnego powiatu wołomińskiego”
RADOM
Noc Muzeów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
„Tajemnicą jest kobieta” – godz. 19.00-01.00
19.00-19.15 – Otwarcie imprezy
19.15-20.15 – konkurs plastyczny „Kobieta – muza, natchnienie, inspiracja”
19.30-20.30 – wykład dr Adama Duszyka pt. „Dziewczyny w maciejówkach” oraz pokaz musztry Ochotniczej Legii Kobiet (zespół rekonstrukcyjny z VI LO i. Jana Kochanowskiego) – Apteka Kultury, Rynek 12
19.30-20.30 – koncert pt. „Muzyka jest kobietą” – PIOTR ZARZYKA Z ZESPOŁEM:
Piotr Zarzyka – akordeon, Ida Zielińska – wokalistka, Mateusz Żydek – trąbka / flugelhorn, Jan Dudek – kontrabas, Mateusz Borgiel – perkusjonalia
20.00-21.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kobieta – współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej” oraz niespodzianka muzyczna
20.15 – Konkurs plastyczny na wystawie „Jacek Malczewski” – „Chimera – pół kobieta, pół zwierzę”
20.45 – Warsztaty przyrodnicze – „Skarbiec miodowy”
21.00 – Konkurs przyrodniczy
21.00-21.30 – Pokaz mody pt. „Czas kobiet” realizowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Skórzano – Odzieżowych, Stylizacji i Usług – dziedziniec
21.30 – oprowadzanie po wystawie „Ostra sztuka. Gotyk na Ziemi Radomskiej”
21.40-22.30 – wykład „Kobiety świata – obyczaje, tradycje, obrzędy” – Apteka Kultury
22.15 – Konkurs literacki – „Kilka słów o kobietach” – cytaty literackie
22.00-23.00 – Oprowadzanie po wystawie Jacek Malczewski 1854-1929 – „Kobiety w życiu Jacka Malczewskiego”
22.30 – Warsztaty przyrodnicze „Jaja i ich gniazda”
23.00 – Quiz na wystawie „Kolekcja rodziny Pinno” – „Kobiety z rodziny Karschów i Pinno”
23.00-23.30 – II część koncertu „Muzyka jest kobietą” – dziedziniec
Malowanie twarzy – Karolina Falkiewicz – 19.00-20.30; 21.30-23.00
„Aleją gwiazd” – obserwacje astronomiczne nieba – Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – dziedziniec koło wejścia do działu przyrody, godz. 19.00-01.00
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Teofila Rewolińskiego w Radomiu – prezentuje wystawy: „Kobiety na banknotach” i „Kobiety na monetach” oraz konkurs numizmatyczny i bezpłatna wycena monet i banknotów (hol główny)
Projekcja filmów przyrodniczych – cały czas trwania imprezy
Wynalazki XIX i XX w. – pokazy w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu
Na tarasie jadło i napoje serować będzie: Browar Czarny Kot i Piernikarnia Pana Kota, : Fogiel&Fogiel, Zakład Masarski Krawczyk
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
godz. od 19.00-1.00
Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę Basi Bańdy „Róże i róże” oraz wziąć udział w specjalnie zorganizowanych z tej okazji muzyczno-filmowych wydarzeniach.
PROGRAM
godz. 19.30 – koncert Emrere
Pulsujące rytmy, delikatne struktury, przenikające się melodie i hipnotyzujące gitary – a to wszystko w ramach nowego projektu muzycznego Piotra Czyża i Michała Grabowskiego w przeszłości związanych z zespołem Mijagi.
godz. 20.00 – Projekcja filmu Tutanchamon: oblicze bez maski, dokumentalny, reż. Ernesto Pagano, narrator Iggy Pop, Wielka Brytania 2021 (90’)
Tutanchamon to imię, które stało się częścią zbiorowej wyobraźni ludzi na całym świecie. Przywołuje to, co najbardziej imponujące i tajemnicze w historii starożytnego Egiptu: od piramid po budzącą grozę klątwę. Widzowie będą mogli z bliska obejrzeć 150 przedmiotów ze skarbca Tutanchamona i szczegółowo prześledzić proces tworzenia wystawy poświęconej dziejom Złotego Król, bilet: 17 zł
godz. 21.00 – koncert BLED
To nie zderzenie światów, lecz subtelne przenikanie się, a nawet więcej – wtapianie się jednego świata w drugi, następnie trzeci, czwarty… To fuzja tak delikatna, że niemal naturalna. BLED to projekt muzyczny Emila Miszka i Sławka Koryzno związanych z trójmiejską sceną jazzu eksperymentalnego.
Koncertowi towarzyszyć będą spektakularne wizualizacje.
godz. 22.00 – Projekcja 11 krótkometrażowych animacji ukraińskich (60’)
bilet: 5 zł (wpływy zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie)
godz. 22.30 –koncert UnFORM
Koncert muzyki elektronicznej.
Tego dnia na wystawę oraz koncerty oferujemy bilet specjalny za 1 zł, ceny biletów do kina podane są przy tytułach filmów.
Więcej informacji na stronie Elektrowni
Muzeum Wsi Radomskiej
Potańcówka „Pod Dębem” przy muzyce wiejskich kapel, godz. 16.00-21.00
Miłośnicy tradycyjnej muzyki wiejskiej będą mieli okazję posłuchać znanych i cenionych zespołów folkowych. Do tańca będzie przygrywać Kapela Jana Wochniaka, jednego z najlepszych bębnistów w Polsce, pochodzącego z Wieniawy. Na scenie pod dębem usłyszymy także Kapelę Krzysztofa Rokicińskiego ze Starych Siekluk. Uznany harmonista zaprezentuje tradycyjne melodie i utwory regionu radomskiego.
Zachęcamy do spacerów po skansenie i zwiedzenia ekspozycji stałych i czasowych.
W kurniku z Konar zaprezentowana zostanie nowa wystawa „Stanisław Zieliński 1939-2022”. In memoriam” (otwarcie o godz. 15.00).
Kamienica Starościńska , ul. Grodzka 8
– ekspozycja reliktów archeologiczno-architektonicznych założenia zamku radomskiego – wystawa „Dom wedle bramy”, godz. 19.00-24.00
SIEDLCE
Muzeum Regionalne
SANNIKI
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina
godz. 10.00-18.00
W ramach Nocy Muzeów 2022 Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach będzie otwarte dla zwiedzających 14 i 15 maja w godz. 10.00-18.00. W Punkcie Informacji Turystycznej czeka na turystów przewodnik, który opowie o historii Zespołu Pałacowo-parkowego im. F. Chopina w Sannikach oraz o historycznym wątku związanym z pobytem młodego kompozytora w Sannikach. Po zwiedzaniu warto wstąpić do przypałacowej Oranżerii, która od godz. 12.30 do 20.00 serwuje pyszne ciasta i desery oraz aromatyczną kawę i herbatę.
SOCHACZEW
Muzeum Kolei Wąskotorowej
Noc Muzeów na 100-lecie kolei sochaczewskej // Stacja Muzeum Sochaczew // 14 maja, 16.00-24.00
PROGRAM
16.00-24.00 – prezentacja wystaw stałych i czasowych
16.00-21.00 – udostępnienie poczekalni oraz pomieszczenia dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym (możliwość otrzymania jubileuszowej pocztówki z pamiątkowym stemplem na stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej)
16.00-20.30 – Kolejowa Muzealna Gra Terenowa pn. „Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej” w muzealnym skansenie z nagrodami
16:00-20:30 – przejazdy drezyną wahadłową
17.00-19.50 – wycieczka zabytkowym wąskotorowym pociągiem retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie do Żelazowej Woli pn. „Do Chopina pod parą” (pkt 2)
17.00-24.00 – ognisko w skansenie wraz z udostępnieniem do konsumpcji wagonu osobowego typu 1Aw (prowiant we własnym zakresie)
19.00-20.00 – pokaz prac torowych w muzealnym skansenie
19.45-21.45 – industrialne animacje połączone z elementami pirotechniki
20.30-24.00 – oświetlenie wybranych obiektów w muzealnym skansenie
20.30-24.00 – udostępnienie do zwiedzania wnętrza salonki generalskiej ABxhpi 2281 (we wnętrzu instalacja multimedialna o historii wagonu)
20.45-21.05 – pierwszy nocny przejazd zabytkowym składem na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy Wydawanie bezpłatnych biletów na przejazd od godz. 18:00 w kasie biletowej (do wyczerpania puli)
21.40-22.00 – drugi nocny przejazd zabytkowym składem na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy Wydawanie bezpłatnych biletów na przejazd od godz. 19:00 w kasie biletowej (do wyczerpania puli)
22.00-23.35 – pokaz filmu „Pociąg” z 1959 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza
24.00 – zakończenie imprezy
Muzeum zastrzega sobie możliwość odwołania poszczególnych przejazdów z przyczyn technicznych.
SZYDŁOWIEC
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, którego ekspozycje mieszczą się w gotycko-renesansowym zamku (ul. Sowińskiego 2) 14 maja 2022 r. zaprasza od godziny 11.00 do 24.00. W tym czasie będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy instrumentologiczne oraz nowo otwartą wystawę historyczno-artystyczną opowiadającą o zamku i jego właścicielach. Działać będzie także muzealne kino, w którym zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne o budowniczych ludowych instrumentów muzycznych oraz filmy popularnonaukowe o najcenniejszych szydłowieckich zabytkach: zamku i kościele pw. św. Zygmunta.
PROGRAM
– warsztaty dla dzieci „W instrumentarium ludowego rytmu”, godz. 17.00
Obowiązuje rezerwacja miejsc. Prosimy o kontakt do dnia 12.05.2022 r. pod nr tel. + 48 617 17 89
– oprowadzanie po wystawach instrumentologicznych „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz „Magia instrumentów… – osobliwości inwencja trójgłosowa”, godz. 19.00
– oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, godz. 20.00
– oprowadzanie po wystawach instrumentologicznych „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz „Magia instrumentów… – osobliwości inwencja trójgłosowa”, godz. 21.00
– oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, godz. 22.00
Seanse w muzealnym kinie
„Budowniczowie ludowych instrumentów muzycznych”
„Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”
„Fundacje Szydłowieckich i Radziwiłłów dla kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu”
Więcej informacji na stronie Muzeum
WARKA
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
od godz. 15.00 do 24.00, bilet – 1 zł
Organizatorzy zachęcają do przebierania się w stroje z epoki Pułaskiego i wspólne świętowanie 55 urodzin Muzeum
PROGRAM
– Dwie ekspozycje stałe w pałacu: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” oraz „Warka – miasto dotknięte historią”, godz. 15.00-24.00
– historyczny warsztat drzeworytniczy (tajniki drzeworytnictwa, samodzielne wykonywanie drzeworytów (Centrum Edukacyjno-Muzealne), godz. 18.00-20.00
– poznaj nasze muzealia – układanie puzzli (Centrum Edukacyjno-Muzealne)
– dziecięce zabawy z klownem (przy kawiarni), godz. 18.30-20.30
– wspólnie świętujmy 55 lat Muzeum: Oficjalne otwarcie Nocy Muzeów 2022, urodzinowy tort (taras przy kawiarni), godz. 20.00
– Przeżyjmy to jeszcze raz! Projekcja filmów archiwalnych o muzeum i Warce (Kino Muzeum), godz. 20.00-23.00
ATRAKCJE W PARKU PAŁACOWYM
– wystawa plenerowa „Mamy 55 lat”, „Hetman” – o Hetmanie Stefanie Zółkiewskim (taras pałacu)
– wystawa plenerowa „Józef Wybicki – w 200. rocznicę śmierci i 95. rocznicę ustanowienia hymnu narodowego”
– Tajemnice winiarskiego parku – nocne zwiedzanie.
W trakcie całego wieczoru – specjalna oferta Café Savannah i muzyka na żywo.
WARSZAWA
202 warszawskie placówki przygotowały specjalną ofertę dla odwiedzających podczas Nocy Muzeów, która po raz pierwszy od 2 lat będzie świętowana w Warszawie bardzo hucznie. Przeróżne wydarzenia zaplanowano na 14 maja w każdej ze stołecznych dzielnic, a po mieście będą tej nocy kursowały specjalne, często zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. Częstotliwość kursów została zwiększona do godz. 2.30 nad ranem.
Miasto zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych, których będzie w tym roku aż 84 – wystawy plenerowe, nocne spacery po ogrodach, spacer śladami warszawskiego getta czy koncerty np. w Muzeum Fryderyka Chopina.
Tegoroczna nocna akcja będzie okazją do wspólnego spędzenia czasu z gośćmi z Ukrainy, którzy są w wielu warszawskich domach.
Wszelkie informacje na temat tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć w interaktywnym informatorze, który jest dostępny na stronie kultura.um.warszawa.pl, a także w aplikacji Going, gdzie przygotowana będzie również selekcja ciekawych wydarzeń dla dzieci.
Noc Muzeów 2022 w Warszawie
Informator warszawskiej Nocy Muzeów 2022 w języku polskim do pobrania w wersji pdf
WYBRANE WYDARZENIA
Opowieści starej szkuty
godz. 21.00-24.00, Port Czerniakowski – bosmanat
W tę jedyną noc w Warszawie można wyruszyć w niesamowitą podróż na pokładzie starej, drewnianej szkuty Dar Mazowsza. Szkuta będzie zacumowana w Porcie Czerniakowskim. Znajdziecie ją po światłach i dźwiękach starodawnej muzyki. A jako że noc niezwykła, to podróż też niezwykła – bo nie w przestrzeni, ale w czasie. Na nastrojowo oświetlonym pokładzie z ciemności wyłonią się opowieści o dawnym mieście nad wielką rzeką, historie flisaków oraz ciekawostki o zatopionych w Wiśle skarbach. Odkryjemy inne życie rzeki po zachodzie słońca.
impreza bezpłatna, przyjmowanie w miarę wolnych miejsc
(dojście bulwarem miejskim od strony Płyty Desantu, wyjątkowo otwarty będzie dolny pomost przy bramie wylotowej na Wisłę), zaprasza: Fundacja ROK RZEKI WISŁY, pytania: 509 539 530
WIĄCZEMIN POLSKI
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego
Noc Muzeów od godz. 16.00 do 20.00, ostatnie wejście o godz. 19.15
Skansen to pamiątka po osadnictwie przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec na terenach północnego Mazowsza od XVII do połowy XIX wieku. Można tam odwiedzić wyremontowany dawny kościół ewangelicko–augsburski, szkoła, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem:
– jednobudynkowy tzw. langhoff, łączący część mieszkalną ze stodołą i oborą, który został przeniesiony z miejscowości Kępa Karolińska
– pochodzący z miejscowości Białobrzegi, zespół obiektów składający się z budynku mieszkalnego, stodoły oraz budynku powidlarni, służącej także jako suszarnia owoców.
We wnętrzach budynków podziwiać można stałe ekspozycje prezentujące tradycyjne ich wyposażenie, oczywiście olenderskie, zarówno w części mieszkalnej, jak choćby sypialnia, jak również w części gospodarczej, gdzie znalazł się sprzęt rolniczy.
WSOLA
Uwaga! Noc Muzeów, jak co roku w tym miejscu, o jedną noc wcześniej – 13 maja!
Muzeum Witolda Gombrowicza
– spotkanie z Robertem Utkowskim poświęcone jego najnowszemu tomowi wierszy „Inny stan skupienia”. Wiersze z tego tomu przeczyta Stanisław Biczysko, aktor teatralny i filmowy, godz. 19.00
– recital Barbary Wrońskiej, wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów, multiinstrumentalistki. Przez wiele lat współtworzyła zespół Pustki. Wraz z siostrą tworzyła także duet Ballady i Romanse. Wokalistce będą towarzyszyli Tomasz Kasiukiewicz (instrumenty klawiszowe) oraz Piotr Zalewski (bas), godz. 20.00
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Stałą ekspozycję Muzeum Witolda Gombrowicza oraz wystawę czasową prezentującą „Gombrowiczowskie” plakaty autorstwa najlepszych światowych plakacistów można będzie oglądać 13 maja do godz. 22.00.
Muzeum zapewnia dojazd z Radomia do Wsoli – bezpłatny autobus odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Michałów) o godz. 18.20. Powrót po wydarzeniu, ok. godz. 21.00.
WYSZOGRÓD
Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej
– zwiedzanie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej oddziału Muzeum Mazowieckiego w Płocku, godz. 18.00-19.00
– opowieść o zabytkach przekazanych przez uczestników programu TV Fokus „Misja Skarb”, godz. 19.00-21.00
– przekazanie prezesowi Stowarzyszenia LGD Rozwoju Północnego Mazowsza, Marcinowi Groszewskiemu, odnalezionej powieści historycznej St. Malinowskiego „Ruchawka”, godz. 21.00-21.30
– ognisko i nocny marsz na miejsce bitwy z 28 stycznia 1863, godz. 22.00
ŻELAZOWA WOLA – SOCHACZEW
„Do Chopina pod parą”. Wycieczka do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli // Stacja Muzeum Sochaczew // 14 maja
Czwartą edycja wycieczek zabytkowym wąskotorowym pociągiem retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.
Trasa z Sochaczewa do Chodakowa odbędzie się w muzealnym pociągu, zestawionym z parowozu Px29 i wagonów osobowych. Autobusy ze stacji Sochaczew Chodaków do Żelazowej Woli zapewni Urząd Miejski w Sochaczewie.
Na miejscu, o godz. 18.00, rozpocznie się specjalny koncert w wykonaniu: Aleksandry Świgut (fortepian), Marcina Zdunika (wiolonczela) oraz Janusza Wawrzyniaka (skrzypce). W programie znajdą się utwory Clary Schumann, Roberta Schumanna oraz Fryderyka Chopina.
Odjazd pociągu z terenu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie o godz. 17.00. Planowany powrót do muzeum o godz. 19.50.
Bezpłatne bilety na przejazd będą dostępne w kasie muzeum:
od godz. 12.00 – I tura wydawania biletów (do wyczerpania puli)
od godz. 16.00 – II tura wydawania biletów (do wyczerpania puli)
Muzeum zastrzega sobie możliwość odwołania poszczególnych przejazdów z przyczyn technicznych.
ŻYRARDÓW
– zwiedzanie zabytkowych budynków Resursa i Kręgielnia, godz. 16.00-20.00
– otwarcie sklepiku z pamiątkami, książkami i gadżetami dotyczącymi Żyrardowa w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Żyrardowie, godz. 17.00
– „dobranocka” czyli spacer z historią w tle. Po zakamarkach Centrum Kultury w Żyrardowie oprowadzą gości Robert Siniarski – Dyrektor CKŻ i Małgorzata Popiel, która o tym budynku wie wszystko, godz. 20.00, 21.00 i 22.00
W sobotę 14 maja będzie również możliwość zwiedzenia wystawy prac ukraińskich hafciarzy „Igłą malowane” w Galerii Resursa.
Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie.