Aktualności

MAZOWIECKIE MORSY BUDZĄ SIĘ Z LETNIEGO SNU

Morsowanie czas zacząć! W Warszawie i wielu innych miejscowościach Mazowsza sezon wiślanych kąpieli zimnowodnych 2019/2020 rozpocznie się w niedzielę 10 listopada. W innych rozpoczął się już w październiku lub w pierwszy weekend listopada, a niektóre mazowieckie morsy stopniowo oziębiały kąpiele, ponieważ latem też nie mogły ich sobie odmówić.

Co ciekawe, grupy morsów, bardziej lub mniej sformalizowane (większość klubów ma regularne cotygodniowe, a nawet częstsze spotkania nad wodą, a nawet własne… logotypy!), działają niemal we wszystkich większych miejscowościach Mazowsza, a zimowe kąpiele w otwartych akwenach są dla ich członków jedną z wielu aktywności rekreacyjno-sportowych. Zimnowodne kąpiele traktują często jak jeden z elementów zdrowego stylu życia oraz świetną zabawę i okazję do spotkań z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Kąpiele tematyczne (np. halloweenowe czy sylwestrowe), nocne wyprawy nad wodę i wspólne wyjazdy nie są dla grup morsów z Mazowsza czymś niezwykłym.

Podczas kontaktu ciała z zimną wodą pojawia się bardzo duży stres, aktywujący wyrzut biologicznie aktywnych substancji, które działają pozytywnie na nasz system immunologiczny.
Morsowanie.info


WARSZAWSKIE MORSY NA PLAŻY ZOO

W kalendarzu warszawskich morsów zaplanowano od 10 listopada pięć pierwszych coniedzielnych spotkań nowego sezonu. Wszystkie odbędą się na praskiej plaży ZOO, a fani zimnowodnych kąpieli zamierzają moczyć się w Wiśle.

Ochotnicy będą mogli połączyć skoki do lodowatej wody z kolektywnym sprzątaniem brzegów rzeki. Po kąpieli na uczestników morsowania będą czekały: sauna, gorące napoje i pamiątki.

Wejście do rzeki poprzedzą zajęcia szkółki morsowej „Cztery Pory Wisły”, która startuje w Dzielnicy Wisła po raz trzeci. Plan spotkań wygląda następująco:
– 10.30 – szkolenie morsów z instruktorem
– 11.00 – rozgrzewka prowadzona przez trenerkę fitness
– wejście do Wisły – 3 razy po minucie dla początkujących, 10 minut jednorazowo dla zaawansowanych;
– 11.30 – ciepły poczęstunek
– 11.30-13.30 – sauna fińska (obowiązują zapisy dla chętnych).

Każde niedzielne spotkanie morsów będzie miało wyznaczony temat inspirujący do wykonania przebrania!
10 listopada – Wars i Sawa,
17 listopada – wiślane zwierzęta,
24 listopada – zaślubiny z rzeką,
1 grudnia – wiślani super bohaterowie,
8 grudnia – wiślany styl wolny.

O bezpieczeństwo morsów będzie dbało Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz ratownik medyczny na lądzie.

Podczas przebywania w lodowatej wodzie w ludzkim organizmie znacznie poszerzają się naczynia oraz żyły, przez co poprawia się krążenie.
testosterone.pl

Morsowaniu będzie towarzyszyła w tym roku akcja sprzątania brzegów rzeki. Zbiórka o godz. 9.00 na plaży ZOO (przy Beach Barze Aquatica). Uczestnicy akcj otrzymają biodegradowalne worki, do których zbiorą butelki i inne śmieci pozostawione przez niechlujnych użytkowników wspólnej przestrzeni miejskiej.


MORSOWANIE NIE TYLKO NAD WISŁĄ

Morsy z jednego z najliczniejszych klubów (ponad 1700 fanów) – radzymińskiego „ICEBEAR” – płynnie przeszły z sezonu letniego w zimowy, który oficjalnie rozpoczęły 13 października. Tydzień później otworzyła nowy sezon kąpielowy grupa z Zielonki morsująca na Gliniankach oraz Morsy z Ostrowi Mazowieckiej, które spotykają się dwa razy w tygodniu nad zbiornikiem w Wąsewie.

Warszawskie morsy z grupy Krio-faza kąpią się w każdą chłodną sobotę od 2 listopada w stawie w Parku Kultury i Wypoczynku „Mazowsze” w Pruszkowie-Żbikowie. Morsy z Ciechanowa działające przy Miejskim Ognisku TKKF Promyk Ciechanów otworzyły sezon 3 listopada w gronie ponad 100-osobowym! Tego samego dnia wystartował sezon kąpielowy morsów z Mińska Mazowieckiego, które co niedzielę wskakują do Zalewu Karczunek.

Morsy z Wołomina również już pływają – w soboty i niedziele, do tego biegają w każdy wtorek i szykują się do przepłynięcia Wisły! Foczki i Morsy Nowodworskie także stawiają na bieganie i nie unikają wieczornych kąpieli, a do wody wskakują na terenie Twierdzy Modlin lub w Trzcianach.

Do sezonu szykują się wielbiciele chłodnych kąpieli z Grodziska Mazowieckiego (otwarcie sezonu 8 listopada), Pułtuska, Radomia i Żyrardowa (10 listopada) oraz Karczewa (16 listopada).

W zasadzie dla morsowania nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Przyjmuje się, że przygodę z morsowaniem można zacząć już w wieku 3-4 lat i kontynuować do późnej starości. (…) Starsi ludzie, którzy korzystają regularnie z zimnych kąpieli – są zdrowsi i przejawiają większą radość z życia.
Akademia Triathlonu


MORSOWE LINKI:

Wszystko o morsowaniu

Oficjalne Otwarcie Sezonu Morsowego w Grodzisku Mazowieckim

Oficjalne Otwarcie Sezonu Morsowego 2019-2020 w Żyrardowie

Morsy Ciechanów

Klub Karczewskich Morsów

Morsy Konstancin

Mińskie Morsy

Foczki i Morsy Nowodworskie

Morsy Ostrołęka Nieformalna Grupa

Morsy Ostrów Maz. i okolice

Płockie Morsy

Klub Morsa Pułtusk

Radomskie Morsy

Radzymiński klub morsów „ICEBEAR”

Mrozoodporni-Sierpc

Krio-faza – Morsy Warszawa, Morsowanie w Pruszkowie

Fundacja Morsy Wołomin – Kobyłka

Morsy z Zielonki

Facebook