Niezwykła wystawa starych komputerów, które podbiły świat, obecnie instalowana jest w nowym miejscu, łatwiej dostępnym – w Piasecznie przy ul. Puławskiej 34, w ogromnym pomieszczeniu budynku numer 2, gdzie zmieszczą się wszystkie elektroniczne skarby. Zanim cała ekspozycja zadomowi się pod nowym adresem i będzie ją można odwiedzić po uroczystym otwarciu, sprawdźmy, czym w ogóle jest pierwsze i jedyne w Polsce Muzeum Apple.
Magia Apple
Dzisiaj chyba nikt nie jest obojętny wobec produktów Apple. Można je kochać, można nienawidzić, ale trzeba przyznać, że ich design często pozostaje niedoścignionym wzorem dla konkurencji. Każde kolejne urządzenie przełamuje bariery elektroniki użytkowej. To Apple pierwsze wprowadziło kolorowe komputery. Użyło szkła i aluminium do produkcji tabletów, telefonów czy laptopów. Firma zwracała uwagę nawet na takie detale jak elektryczny przycisk do ustawiania kąta nachylenia ekranu!
Dziś wiele rozwiązań wydaje nam się oczywistych. Telefony i laptopy mają być ładne i zgrabne. Kiedyś to nie było tak bezdyskusyjne i gdyby nie wizjoner Steve Jobs, może do dziś każdy z nas miałby smutną, beżowo-szarą maszynkę pod biurkiem.
Od zachcianki do pasji
Jacek Łupina, który jest współtwórcą Apple Muzeum Polska, przyznał, że wszystko zaczęło się dość niewinnie kilka lat temu. Użytkownikiem komputerów spod znaku jabłka jest od 1995 roku. Gdy jego córka zaczęła podrastać, postanowił zagrać z nią w grę, w którą sam kiedyś często grał na swoim starym komputerze.
Okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa. Żeby zrealizować plan, musiał wcześniej wyszukać i wylicytować komputer na aukcji internetowej. Niewinna zachcianka stała się motorem do wzbogacenia kolekcji – pan Jacek zaczął namiętnie zgłębiać tematykę produktów Apple i szybko zdobywał kolejne eksponaty.
Można dotykać!
W swoim prywatnym domu zgromadził ponad 150 urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka. Co więcej, zdecydowana większość z nich nadal działa! Podczas wizyty w Apple Muzeum Polska można z nich skorzystać, pobawić się, dotknąć i obejrzeć z bliska. Wtedy też widać, ile pracy włożono w odrestaurowanie sprzętu. Każdy komputer znajdujący się na wystawie przechodzi gruntowne przygotowanie – dokładnie tak, jak w tradycyjnym muzeum.
Czyszczenie obudowy, często zażółconej, to dopiero początek. Całe urządzenie jest rozkręcane na części pierwsze, dokładnie czyszczone z kurzu, a zniszczone podzespoły w miarę możliwości są wymieniane na sprawne, również oryginalne. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko dość popularne komputery (Apple II, Macintosh) czy tablety, ale również absolutne białe kruki – także w skali światowej – jak konsola do gry Apple Pinpin (tak! Amerykanie mieli kiedyś własnego „Xboxa”!), pradziadek smartfonów czyli Newton, czy prapradziadek sprzętów typu smartwatch – pierwszy Apple Watch! W kolekcji znajdują się nawet tak niecodzienne rzeczy jak oryginalne pudełka, kaseta z muzyką Apple czy jedyna gra na komputery, jaką Apple kiedykolwiek wydało – „Alicja po drugiej stronie lustra”.
tekst i zdjęcia: skomplikowane.pl