Nie trzeba jechać daleko, by znaleźć się w samym centrum jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury, a jednocześnie nie martwić się, że za moment wpadnie zgraja szlachty zagonowej, by urządzić zajazd. Tutaj utrwalił się ten moment spokoju i zawieszenia, chwila ciszy i zapomnienia o istnieniu burz takich jak dawne sejmiki czy współczesny nadmierny pośpiech. Sielankę odkryjemy nie na Litwie, a na Podlasiu, a właściwie na jego pograniczu z Mazowszem, 6 km na południe od centrum Siedlec, między dwiema drogami krajowymi, czyli ze świetnym dojazdem, a jednak w ciszy, na uboczu, jakby poza granicą zbyt rozpędzonego XXI weku.
Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
Ruczajem jest tutejsza rzeczka Muchawka, a dawny folwark nosi nazwę Dworu Mościbrody. Sam dwór, pobielony i pięknie wyremontowany, to głównie eleganckie pokoje gościnne. W oficynie mieszczą się biuro i kilka kolejnych pokoi oraz słynna Restauracja Dworska, w której koniecznie trzeba skosztować lokalnych wędlin, a przede wszystkim karpia z pobliskich stawów podawanego na wiele różnych sposobów, także w formie pasztetu i… kiełbasy! Na drogę można zabrać karpia wędzonego, który wędrował z Dworu Mościbrody bodaj we wszystkie strony świata. I jest jeszcze prawdziwa poezja, dzieło rąk gospodyni tego miejsca – Małgorzaty Borkowskiej. Tort bezowy… Przed przyjazdem proszę koniecznie pytać, czy będzie w menu, a jeśli nie, to czy byłaby jednak taka szansa…
Żeby lepiej poznać historię tego miejsca i jego unikatowość, warto posłuchać opowieści Małgorzaty Borkowskiej o Dworze Mościbrody:
Można tu zatrzymać się na nocleg podczas podróży służbowej. Można przyjechać na kilka dni i odpocząć na uboczu, w gospodarstwie z pięknym ogrodem i pyszną kuchnią, w ciekawej okolicy, którą można pozwiedzać rowerem lub wybrać się na kilkunastokilometrowy spacer. Można też zorganizować tutaj wesele, konferencję lub szkolenia – na gości czeka 60 miejsc noclegowych oraz idealne na zabawę i różne aktywności – podwórze biesiadne. Co jakiś czas organizowane są w Dworze Mościbrody warsztaty kulinarne, m.in. serowarskie, chlebowe czy wędliniarskie i wędzarnicze.
Goście mogą na miejscu wypożyczyć rowery, kije do nordic walking lub sprzęt wędkarski. Z pozapanadeuszowych atrakcji jest również bezpłatne WiFi:)
Magdalena Walusiak
ZNAJDŹ JESZCZE WIĘCEJ INFORMACJI O DWORZE MOŚCIBRODY I JEGO ATRAKCJACH ORAZ SMAKACH