Na wsi

DOLINA PLEWKI. ZIEMIA OBIECANA WĘDKARZY I SMAKOSZY

Dolina Plewki to klimatyczne gospodarstwo nad pięknym sztucznym stawem. Przejeżdżający w pobliżu nawet nie przeczuwają, że w głębi lasu kryje się akwen pełen ryb wszystkich gatunków słodkowodnych! A specjalnością gospodyni nagrodzonej laurem Marszałka Województwa właśnie za tę potrawę jest faszerowany szczupak znad Plewki.

POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI

W 2010 roku Teresa przeszła na emeryturę. Poszukując dalszego kontaktu z ludźmi, w 2013 roku podjęła decyzję o uruchomieniu działalności agroturystycznej pod nazwą Dolina Plewki. Nazwa wydawała się oczywista. Gospodarstwo położone jest w dolinie, gdzie przepływa mała, bardzo czysta rzeczka Plewka, lewy dopływ Wisły. Rzeczka swoimi wodami zasila znajdujące się na działce jeziorko o powierzchni 1,5 ha. Jeziorko jest bogate we wszystkie gatunki ryb słodkowodnych.

Takie walory przyrodnicze oraz atrakcyjność najbliższego otoczenia zainspirowały Teresę do postawienia na rozwój turystyki. Początkowo gospodarstwo dysponowało 5 pokojami gościnnymi z 10 miejscami noclegowymi.

Później Teresa z mężem Ryszardem zaczęli myśleć o rozwoju gospodarstwa i nasyceniu go jeszcze większą ilością atrakcji turystycznych. Powstały wtedy tzw. kanadyjski basen kąpielowy, grill oraz chata grillowa mogąca pomieścić 20 osób, co znakomicie poprawiło atrakcyjność gospodarstwa oraz zdywersyfikowało jego ofertę.

Dzięki pomysłowi oraz zrealizowanym inwestycjom gospodarstwo bardzo szybko zdobyło przychylność i uznanie turystów, a także wiele prestiżowych nagród m.in. w 2015 r. I miejsce w kategorii gospodarstwo agroturystyczne w konkursie „Od agroturystyki do turystyki wiejskiej”, w 2016 roku laur Marszałka Województwa Mazowieckiego za potrawę Faszerowany szczupak znad Plewki.

SIELSKIE OPOWIEŚCI

W 2018 roku przyjechało do Doliny Plewki małżeństwo ze Śląska na połów ryb. Zbliżając się do posesji i mijając otaczające je liczne kompleksy leśne mąż zaczął powątpiewać w istnienie na tym terenie stawów rybnych, a tym samym w możliwości wędkowania w tych okolicach. Po dotarciu na miejsce był bardzo miło rozczarowany widokiem jeziorka z wyspą jako świetnym miejscem dla wędkarzy, które zaszyło się głęboko wśród lasów.

Bodaj w 2019 roku przyjechała do Doliny Plewki niezwykle ciekawa para turystów. Urlopowiczka miała kontuzjowane obie nogi i relaksowała się tylko na tarasie, leżąc na leżaku i czytając książki. W gospodarstwie tak im się spodobało, że sprowadzili następną parę znajomych. Partner kontuzjowanej turystki oraz nowoprzybyli postanowili zorganizować klimatyczne ognisko nad jeziorkiem. Problem polegał tylko na przetransportowaniu kontuzjowanej kobiety na miejsce biesiady. Wykazali się jednak ogromną pomysłowością, użyli bowiem do tego celu taczki, którą bezpiecznie dostarczyli na znajomą miejsce biesiady, a po jej zakończeniu tą samą taczką przywieźli ją z powrotem do obiektu. Jak potem żartowali, była to prawdopodobnie pierwsza osoba, która była zadowolona z „wywiezienia na taczce”.

CO PROPONUJE DOLINA PLEWKI

W ramach całorocznej oferty gospodarstwo dysponuje 4 pokojami gościnnymi dla łącznie 10 osób. Do dyspozycji gości są dwie łazienki oraz trzy toalety, a także w pełni wyposażona kuchnia z aneksem jadalnym. Posesję niewątpliwie wyróżnia pięknie zagospodarowany ogród o powierzchni aż 4000 m2 oraz mini ogród botaniczny z około 500 gatunkami różnych drzew, krzewów i kwiatów.

Duża powierzchnia jeziora zasi- lanego przez Plewkę, znajdującego się na terenie posesji umożliwia korzystanie na nim z łodzi i roweru wodnego. Świetnie można tu obserwować życie zwierząt i ptaków wodnych. Na brzegu jeziorka znajdują się grill z wędzarnią oraz altana. Na jeziorze jest też mała, urokliwa wysepka z miejscem na ognisko.

Na terenie działki znalazło się też miejsce na boisko do piłki siatkowej, trampolinę i basen kąpielowy. Do dyspozycji gości są też rowery, aby każdy mógł wybrać się na wycieczki po pięknej okolicy. Gospodarze serwują gościom świetne kulinaria – świeże ryby, chleb z własnego pieca chlebowego, wędliny własnej produkcji, w tym wędliny długo dojrzewające. Specjalnością kuchni są dania i wyroby z dziczyzny oraz pierogi własnej produkcji, a także przetwory owocowo-warzywne z ekologicznych produktów pochodzących z własnej działki, uprawianej bez nawozów sztucznych.

W Dolinie Plewki realizowane są także ciekawe warsztaty:
• nauka konserwacji żywności i technik wędzenia produktów metodami tzw. dziedzicznymi,
• nauka produkcji i wypieku chleba w piecu opalanym drewnem,
• nauka wędkowania.
Oprócz warsztatów w ofercie znajduje się:
• obserwacja przyrody i zwierząt z tzw. ambon myśliwskich,
• dla myśliwych udział w polowaniach komercyjnych,
• w okresie zimowym organizowane są kuligi.

GOSPODARZE

Teresa z wielkim smakiem tworzy domowe potrawy i przetwory. Jej autorstwa jest również wystrój klimatycznych i ciepłych wnętrz. W firmie zarządza i utrzymuje kontakt z klientami. W wolnych chwilach oddaje się pracy w ogrodzie i jeździ rowerem po okolicach.

Ryszard codziennie gra w tenisa, a w weekendy jeździ rowerem. W firmie realizuje wspólne pomysły – sam zbudował 1,5-hektarowy staw, wędzarnię, altanę, basen. Dba też, żeby wszystko dobrze funkcjonowało. Jego hobby to myślistwo, produkcja nalewek i domowa produkcja wędlin.

ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA

Zasady zrównoważonej turystyki realizowane są tutaj poprzez:
• energooszczędne oświetlenie LED,
• własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej z wodą o właściwościach mineralnych,
• automatyczny system nawadniania, zasilany wodą z jeziorka,
• wyposażenie w baterię słoneczną do podgrzewania wody użytkowej oraz pompę ciepła do ogrzewania c.o.,
• fotowoltaikę o mocy 10 KW do produkcji prądu na potrzeby gospodarstwa,
• segregację odpadów i odbiór przez firmę recyklingową, odpady biologiczne kierowane są do przesiąkowej oczyszczalni ścieków,
• własna uprawa warzyw, nawożona kompostami własnej produkcji otrzymywanymi z odpadów z działki,
• Teresa jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Grabowie n/Wisłą, gdzie kultywuje się dawne obrzędy oraz piosenki ludowe,
• w domowej kuchni wykorzystuje się dawne przepisy kulinarne naszych babć oraz przepisy kuchni regionalnej.

Dane kontaktowe

GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE DOLINA PLEWKI
Teresa i Ryszard Woźniak 26-704 Przyłęk, Przyłęk 1A
+48 609 704 305
Strona www
Facebook