Aktualności

AKTYWNA WIOSNA W WARSZAWIE. GIMNASTYKA CIAŁ I UMYSŁÓW

Rozruszaj ciało i umysł! Tej wiosny będzie można w Warszawie spróbować swoich sił w rozgrywkach tenisowych dla amatorów, nauczyć się grać w GO podczas specjalnych warsztatów, wziąć udział w marszach nordic walking i wystartować w stołecznych eliminacjach do slamowych mistrzostw Polski. Startują również biegowe poniedziałki, a od 13 kwietnia – Leśna Triada Biegowa. Na bezpłatne zajęcia zaprasza m.in. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Leśna Triada Biegowa

W kwietniu rusza Leśna Triada Biegowa – cykl imprez sportowych o charakterze rodzinnym, organizowany przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa i Lasy Miejskie Warszawa. Pierwsze wydarzenie zaplanowano na 13 kwietnia w Lesie Sobieskiego w Dzielnicy Wawer. Zapisy na Leśną Triadę Biegową „Szlak Wiosny” wystartowały 2 kwietnia o 12.00.

Drugą imprezę cyklu, „Szlak lata”, zaplanowano na 15 czerwca w Lesie Kabackim, a trzecią, „Szlak jesieni”, na 7 września w Lesie Bielańskim. Podczas każdego z trzech wydarzeń zorganizowane zostaną biegi i spacery nordic walking dla młodzieży i dorosłych na dystansie 5 km oraz biegi na 500 m i 1000 m dla dzieci. Dodatkowo zaplanowano warsztaty edukacyjne oraz zabawy i gry plenerowe dla rodzin i dzieci.

Udział w Leśnej Triadzie Biegowej jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja do startu w biegach i spacerze na 5 km. Start zapisów do pierwszej imprezy nastąpi 2 kwietnia, link do formularza zapisów zostanie zamieszczony na stronie Aktywnej Warszawy. Rejestracja na biegi dzieci będzie się odbywać bezpośrednio przed każdą z imprez w biurze zawodów.

W związku z tym, że poprzednie zapisy zakończyły się w przeciągu kilka godzin, zwiększono liczbę uczestników do 600. Więcej informacji znaleźć można na stronie Aktywnej Warszawy.

Biegowe poniedziałki

W każdy poniedziałek o godz. 19:00 w Ośrodku Rozbrat (ul. Rozbrat 26) Aktywna Warszawa zaprasza na darmowe treningi funkcjonalno-biegowe. Ich uczestnicy mają szansę, by w bezpieczny, zrównoważony sposób zbudować siłę i wytrzymałość mięśniową. Trening kształtuje również gibkość tkanki mięśniowej, a także poprawia propriocepcję, czyli czucie głębokie i równowagę ciała.

Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona. Zapisy startują w każdy czwartek o godz. 12:00 na stronie zapisy online. Osoby, które będą uczestniczyć w zajęciach pierwszy raz, proszone są o wypełnienie deklaracji uczestnictwa, a także o zabranie obuwia na zmianę. Do dyspozycji są depozyty, szatnia i natryski w Ośrodku Rozbrat.

Alternatywa do biegania

27 marca wystartował darmowy cykl marszów z nordic walking. To idealne zajęcia dla przygotowujących się do zawodów, ale także dla osób, które lubią długie spacery i obcowanie z naturą. Pokonywany tam dystans to około 7-10 km.

Zajęcia będą odbywać się regularnie co środę w godz. 18:00-19:30. Nie są prowadzone zapisy – wystarczy przyjść ze swoimi kijkami, mogą przydać się również czołówki. Zbiórka na parkingu przy wejściu głównym do Ośrodka Moczydło (ul. Górczewska 69/73). Więcej informacji znajduje się na stronie Aktywnej Warszawy.

Tenisowe turnieje

„Warszawski Szlem” to cykl czterech bezpłatnych turniejów dla pasjonatów tenisa, które zostaną rozegrane w formule „open” na obiektach Stołecznego Centrum Aktywna Warszawa oraz kortach Legia Tenis & Golf. Inauguracja rozgrywek nastąpi 6 kwietnia na kortach Ośrodka Hutnik przy ul. Marymonckiej 42. Kolejne zmagania odbędą się: 12 maja w Ośrodku Solec, 9 czerwca na kortach Legii i 15 września w Ośrodku Hutnik. Cykl turniejów „Warszawskiego Szlema” zwieńczony zostanie dodatkową imprezą rozegraną w formule „masters”, do której zaproszonych zostanie ośmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodników cyklu.

Turniej charakteryzuje się mieszanym systemem rozgrywek, to znaczy nie obowiązuje w nim podział na płeć czy kategorię wiekową. Udział jest bezpłatny, informacje dotyczące zapisów, wyników i klasyfikacji będą publikowane na stronach internetowych aktywnawarszawa.pl oraz na stronie Grand Prix Mazowsza w tenisie ziemnym.

Zagraj i wytęż umysł

Aktywna Warszawa i Polskie Stowarzyszenie GO zorganizowały zapisy na warsztaty gry w GO. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania – na liście zgłoszeń znalazło się ponad 500 osób. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 kwietnia w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki o godz. 18:00. W warsztatach mogą wziąć udział jedynie zarejestrowani uczestnicy.

Gra w GO to ponad 2,5 tys. lat tradycji. Grać mogą w nią zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. GO uczy dyscypliny, rozsądku i cierpliwości. Pozwala też rozwijać umiejętności analityczne i pozytywnie wpływa na rozwój mózgu – angażowane są obszary odpowiedzialne za pamięć, planowanie, liczenie i rozpoznawanie kształtów. To przede wszystkim jednak doskonała zabawa i zdrowa rywalizacja.

Poetyckie turnieje – eliminacje do slamowych mistrzostw Polski

W marcu wystartowały stołeczne eliminacje do 8. Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Za nami pierwszy z sześciu turniejów zwanych slamami.
Slam to rodzaj konkursu poetyckiego, w którym może wystartować każdy, kto zgłosi się odpowiednio wcześnie, by znaleźć się na liście uczestników (zwykle do 20 osób). Wiek, płeć, doświadczenia poetyckie i pisarskie nie mają znaczenia. Liczy się autorski tekst i jego prezentacja. Trzeba także zmieścić się w limicie czasu: zazwyczaj są to 3 minuty. Jedynym jurorem podczas slamów jest publiczność, która w Warszawie najczęściej głosuje przez podniesienie ręki. Aktualizowaną na każdym slamie eliminacyjnym tabelę z punktami można znaleźć na grupie Warszawska Liga Slamowa.

Najbliższy slam eliminacyjny odbędzie się 12 kwietnia (link do wydarzenia), kolejne dwa w maju i dwa ostatnie w czerwcu. Tradycyjnie warszawskie eliminacje zakończą się turniejem podczas pikniku Biblioteki Narodowej, czyli Imienin Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich.

Facebook