Na wsi

AGROWIESIEK. DLA AMATORÓW GRZYBÓW I… NURKOWANIA

AgroWiesiek to gospodarstwo agroturystyczne położone na Pojezierzu Gostynińskim, tuż nad brzegiem Jeziora Białego – najgłębszego na Mazowszu i jednego z najczystszych w Polsce. Dlatego wśród tutejszych gości często zdarzają się amatorzy nurkowania. A także grzybiarze, którzy przybywają w te rejony w sezonie, by zbierać maślaki, podgrzybki, kurki i borowiki.

POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI

Gospodarstwo Agroturystyczne AgroWiesiek powstało ponad 20 lat temu, po odziedziczeniu przez obecnych gospodarzy gospodarstwa rolnego. Teren położony jest malowniczo nad przyjaznym brzegiem jeziora Białe. Już wcześniej pojawiali się tutaj turyści z pytaniami o nocleg, ale w tym okresie zaczęło ich być coraz więcej.

Wielu z gości sugerowało, że uruchomienie noclegów byłoby bardzo dobrym pomysłem. Taka sytuacja rokująca możliwościami rozwoju biznesu agroturystycznego zadecydowała o rozpoczęciu przebudowy domu i dostosowania go wraz z otaczającym terenem do potrzeb turystów.

SIELSKIE OPOWIEŚCI

Przez lata odkąd gospodarstwo AgroWiesiek otworzyło swoje podwoje dla gości, odwiedzały je różne postacie i osobowości. Gospodarze regularnie powracających gości traktują nie jak klientów, ale jak starych, dobrych znajomych. Z kolei goście traktują przyjazdy tutaj jak wizytę u dalekiej rodziny. Zdarza się, że turyści kończąc pobyt w danym roku zamawiają od razu pokoje na następny rok.

Goście chwalą sobie wypoczynek i wędrówki po ziemi gostynińskiej, jednym z najpiękniejszych fragmentów Mazowsza, terenie ciekawym pod względem geologicznym i historycznym. W trakcie swoich wypraw spotykają tu unikalne w skali kraju rezerwaty przyrody uroczo położone pośród wzniesień porośniętych dziewiczymi lasami, rzekami otoczonymi zabytkami architektury i pamiątkami przeszłości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CO PROPONUJE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE AGROWIESIEK

Główna oferta gospodarstwa to wynajem miejsc noclegowych w sezonie letnim od maja do października. Do dyspozycji jest 5 pokoi z łazienkami, telewizją i klimatyzacją. Wyżywienie goście muszą przygotowywać samodzielnie, ale dostępnych jest w pobliżu kilka knajpek i sklepów. Istnieje również możliwość rozbicia namiotu lub postawienia przyczepy campingowej czy kampera i podłączenie się do niezbędnej infrastruktury. Goście pola namiotowego mają do dyspozycji pełne zaplecze sanitarne.

Gospodarstwo zlokalizowane jest we wsi Białe koło Gostynina nad jeziorem Białe. Niewątpliwą jego zaletą jest usytuowanie w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora.

Budynek mieszkalny z pokojami dla gości położony jest zaledwie 25 metrów od jego brzegu. Jezioro Białe leży w dorzeczu Skrwy Lewej i jest najgłębszym jeziorem na terenie Mazowsza. Długość zbiornika sięga 3 km, szerokość przekracza 750 m, a łączna jego powierzchnia to aż 150 hektarów. Jest jednym z najczystszych jezior w Polsce, a przy tym obfituje w takie gatunki ryb jak okoń, płoć, leszcz, szczupak i lin. Ponadto żyją tu inne gatunki takie jak ukleje, wzdręgi i kiełbie.

Gospodarze oddają do dyspozycji gości trzy nowo wyremontowane pomosty, gdzie można wędkować, opalać się, korzystać z kąpieliska czy podziwiać z drewnianych ławeczek zachodzące słońce lub gwiazdy. Amatorzy rekreacji na wodzie mogą wypożyczyć rowery wodne, kajaki oraz łodzie wiosłowe.

Z oferty gospodarstwa korzystają: miłośnicy nurkowania w jeziorze Białym (w środkowej części głębokość jeziora osiąga nawet 31 m), amatorzy kąpieli wodnych i słonecznych, amatorzy wycieczek pieszych i rowerów, wędkarze i grzybiarze (okoliczne lasy obfitują w większość występujących w Polsce grzybów: maślaki, podgrzybki, kurki, borowiki).

Gospodarze zawsze służą informacjami koniecznymi dla bezpiecznego spędzania czasu oraz zorganizowania ciekawych wypraw po okolicach.

GOSPODARZE

Gospodarstwo Agroturystyczne AgroWiesiek prowadzone jest przez małżeństwo Wiesławę i Wiesława Pilichowiczów. Małżonkowie są rodzicami dwóch synów Radka i Jacka oraz córki Magdaleny, którzy wraz z rodzicami zaangażowani są w obsługę gości, dbałość o estetykę terenu oraz wypożyczanie sprzętu wodnego.

Wiesława zarządza całym przedsięwzięciem i koordynuje wszystkie działania w gospodarstwie. Nadzoruje utrzymanie czystości i odpowiada za księgowość. W wolnych chwilach namiętnie rozwiązuje krzyżówki.

Wiesław to rodzony majsterkowicz „złota rączka”, którego umiejętności w takim gospodarstwie są nie do przecenienia. Poza tym jest świetnym gawędziarzem i utrzymuje kontakty z gośćmi.

Dzieci pracują zawodowo, ale starają się pomóc rodzicom w prowadzeniu biznesu. Jacek odpowiada za utrzymanie odpowiedniej wysokości trawy na 2-hektarowym terenie i systematycznie skraca ją z pomocą traktorka zintegrowanego z kosiarką. Radek odpowiada za stronę internetową i kontakty z klientami, a w wolnych chwilach robi świetne zdjęcia.

Obaj synowie lubią jeździć na rowerach, więc jeśli trzeba komuś doradzić lokalną trasę, to tylko oni. Córka Magda zajmuje się wychowaniem dzieci, ale jeśli potrzeba, to w miarę swoich możliwości zawsze pomoże rodzicom.

ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA

Gospodarstwo agroturystyczne AgroWiesiek wpisuje się w zrównoważony rozwój turystyki poprzez:
• segregację śmieci – wszystkie kosze na terenie gospodarstwa są podzielone na poszczególne odpady i odpowiednio opisane,
• oszczędzanie energii poprzez zastosowanie energooszczędnych źródeł światła oraz paneli solarnych służących do ogrzewania wody,
• eliminację środków ochrony roślin o negatywnym wpływie na środowisko w przydomowym ogrodzie,
• promocję walorów i atrakcji turystycznych najbliższych okolic i ziemi gostynińskiej.

Dane kontaktowe

GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE AGROWIESIEK
Wiesława i Wiesław Pilichowicz 09-500 Gostynin, Białe 25A
+48 600 955 161
Strona www
Facebook