To miejsce koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy romantyzmu, a zwłaszcza Zygmunta Krasińskiego i… Napoleona Bonaparte. Zespół parkowo-pałacowy zarządzany był przez rodzinę Krasińskich od XVII w. aż do roku 1945, ale rodową siedzibą stał się dopiero na początku XIX wieku i od początku planowany był przez generała Wincentego Krasińskiego i jego żonę Marię z Radziwiłłów (zwłaszcza przez nią) jako założenie romantyczne. Nic dziwnego, że właśnie tutaj, w Opinogórze Górnej, powstało Muzeum Romantyzmu, jedyna tego typu placówka w Polsce.
Ostatnie lata przyniosły pięknej, położonej na wzgórzu posiadłości wiele pozytywnych zmian: budynki zostały odnowione, zrekonstruowane i zmodernizowane, a park zrewitalizowany. Obecnie w skład Muzeum Romantyzmu wchodzą: neogotycki pałacyk z ekspozycją stałą poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu, neogotyckiej oficyny dworskiej, gdzie prezentowane są wystawy czasowe oraz dwór, w którym można oglądać wystawę „Malarstwo polskie epoki romantyzmu” i kolekcję pamiątek związanych z Napoleonem.
Ciekawą konstrukcją jest dworska oficyna, częściowo odtworzona na podstawie szkiców i rysunków odnalezionych w piwnicach pałacyku, a częściowo wykorzystująca nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Bryła główna nawiązuje do dworskiej oficyny, duże okna podkreślają neogotycką historię budynku, natomiast dwa przeszklone boczne skrzydła mają współczesną formę, nawiązującą jednak do XIX-wiecznej oranżerii. Całość to nowoczesne centrum kulturalne, w którym odbywają się przez cały rok m.in. koncerty, spektakle teatralne, wykłady, szkolenia, spotkania i wystawy. Wszystkie budynki znajdują się na terenie parku krajobrazowego w stylu angielskim, liczącego 22 ha.
Muzeum wznowiło działalność po okresie zamknięcia z powodu pandemii 10 lipca i jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 16.00. Park jest otwarty codziennie od 8.00 do 20.00 i można go zwiedzać bezpłatnie. Za bilety wstępu należy płacić bezgotówkowo, a wizyty najlepiej umawiać telefonicznie z wyprzedzeniem.
Regulamin zwiedzania Muzeum Romantyzmu w okresie pandemii
WYSTAWY PREZENTOWANE OBECNIE W MUZEUM ROMANTYZMU:
Zygmunt Krasiński
Ród Krasińskich
Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I – kolekcja ze zbiorów Agnieszki i Marka Axentowiczów
Malarstwo polskie XIX wieku
1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego ze zbiorów Stanisława Ledóchowskiego i Muzeum Narodowego w Krakowie
Europejskie Tradycje Polowań Konnych
Polonia Restituta. Polskie drogi do niepodległości
Wizerunki sławnych Polaków i redukcje pomników polskich z wytwórni Mintera z kolekcji wilanowskiej
Pojazdy Konne z kolekcji Wojciecha Wałachowskiego i SGGW w Warszawie
Europejskie Tradycje Polowań Konnych
Wystawa Multimedialna
Poza terenem posiadłości warto odwiedzić kościół z kryptą rodzinną Krasińskich, gdzie pochowani są: Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci.