Aktualności

PIASECZYŃSKO-GRÓJECKĄ KOLEJĄ WĄSKOTOROWĄ DO GWIAZD

W Polsce zachowały się tylko dwie czynne wąskotorówki, które jeżdżą na rozstawie szyn 1000 milimetrów, Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa jest jedną z nich. Kursuje na trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno liczącej 30 km, z ok. 2,5 godzinnym postojem na ognisko na polanie w Runowie.

Historia tej linii wąskotorowej zaczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy zamożny warszawski krawiec Eugeniusz Paszkowski zamarzył o kolejce z Warszawy do Piaseczna – biegnącej wzdłuż ówczesnego Traktu Aleksandryjskiego (obecnie ulica Puławska). Obecnie to Piaseczno Miasto jest stacją początkową, a wąskotorówka jest jedną z atrakcji turystycznych naszego regionu.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa

Wakacyjne kursy

W tym roku zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 23 września) o godzinie 14:00 ze stacji w Piasecznie ramach Warszawskich Linii Turystycznych. W każdą niedzielę wakacji odbywają się także kursy w ramach cyklu Wakacje z Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową. Kursy niedzielne zaczynają się o 10.00 od zwiedzania Modelarni z makietą kolejową, a pociąg rusza w trasę o 11.00.

Kolejka przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos, by dotrzeć do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tam pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu czy zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać z Warszawy np. specjalną zabytkową linią autobusową 51, która jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa

Kolejką do gwiazd

Oprócz standardowych kursów letnich odbędą się tego lata także dwa wyjazdy specjalne w okresie największego wysypu meteorów. Pociąg do Gwiad – nocny kurs z postojem na polanie, z której będzie można obserwować gwiazdy w towarzystwie popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego odbędą się 28 lipca oraz 26 sierpnia. Start kolejki ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe ok. 20.30. Powrót – w okolicach północy.

Z opisu organizatorów:

„Podczas nocnych obserwacji poznasz letnie gwiazdy i tworzone przez nie konstelacje. Zobaczysz mnóstwo przelatujących satelitów, a wśród nich być może nawet najprawdziwszy kosmiczny pociąg!
Jeśli warunki pozwolą będziemy podziwiać przez teleskop gromady gwiazd i mgławice (…).
Aby wygodnie obserwować niebo dobrym pomysłem będzie zabranie koców lub leżaków.
Podczas przejazdu w Runowie będzie rozpalone ognisko, na którym będzie można przyrządzić swój prowiant.
Można również skorzystać z oferty cateringowej i zakupić zestaw ogniskowy (kiełbasa, pieczywo) przy zakupie biletu on-line”.

Bilety dostępne online na stronie Kolejki. 

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, zwana też Grójecką Koleją Dojazdową rozpoczęła swoją historię w 1898 roku. Sto lat później powstało Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, które na początku nosiło nazwę Towarzystwo Restauracji Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Najistotniejszym powodem, dla którego zebrała się grupa założycielska Towarzystwa, było ocalenie zabytków techniki kolejowej. W Polsce zachowały się bowiem tylko dwie czynne wąskotorówki, które jeżdżą na rozstawie szyn 1000 milimetrów.

Kolejka korzysta z taboru własnego oraz użyczonego przez Gminę Piaseczno. W jego skład wchodzą: wagon osobowy typu Wernigerode, brankard, drezyna motorowa i kilka pomocniczych wagonów towarowych pomocniczych.

Facebook