Atrakcyjne położenie Łącka i całej gminy w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym zachęcają do weekendowych wyjazdów w tę malowniczą okolicę. W otoczeniu lasów, wzniesień i krystalicznie czystych jezior przebiega mnóstwo szlaków turystycznych. A świadomość, że to właśnie tutaj pojedynkowali się Michał Wołodyjowski i Bohun w superprodukcji Ogniem i mieczem, a piękna Helena – Izabella Scorupco – zażywała kąpieli w tutejszym jeziorze, tylko dodaje atrakcyjności tej okolicy.
Jeziora, konie i Zanussi
Pojezierze Łąckie kusi naturalnym, nieskalanym przemysłowo środowiskiem: blisko połowa powierzchni gminy to obszary leśne. To wszystko sprawia, że do Łącka i okolic od dawna zaglądają ekipy filmowe. W słynnym Stadzie Ogierów – od którego zresztą przewodnicy radzą rozpocząć zwiedzanie miasteczka – Krzysztof Zanussi kręcił sceny do filmu Cwał z Mają Komorowską w roli głównej.
Fabuła filmu nawiązuje do pasji Idalii – głównej bohaterki – do jazdy konnej. Idalia wszczepia dorastającemu Hubertowi nienawiść do bolszewizmu i miłość do koni. (W stadninie można zresztą do dzisiaj korzystać z usług instruktora jazdy konnej).
Porucznik Kloss na urlopie
Ekipy filmowe przyciągał także do Łącka urokliwy neorenesansowy pałac z końca XIX wieku zbudowany na zamówienie Mikołaja Fuhrmana. Można zobaczyć go w filmie przygodowym z 1960 roku Szatan z siódmej klasy, w którym debiutowała młodziutka Pola Raksa. Pałac wraz z otaczającym parkiem stanowi ważną część intrygującej fabuły związanej z okresem napoleońskim. Kilka lat później gościł w nim porucznik Kloss, czyli Stanisław Mikulski, przy okazji realizowania odcinków „Żelazny krzyż” i „Podwójny nelson” serialu Stawka większa niż życie. W tym drugim porucznik Kloss przyjeżdża na urlop do Liska-Zdroju, a tak naprawdę stara się chronić alianckiego szpiega.
Do dóbr dworskich należała także kaplica św. Huberta położona nad Jeziorem Łąckim Dużym, która była plenerem w filmie Jerzego Hoffmana Ogniem i mieczem. To właśnie w jej najbliższym otoczeniu pojedynkowali się Michał Wołodyjowski i Bohun (Zbigniew Zamachowski i Aleksander Domogarow). Dziś ten filmowy wątek wykorzystują gospodarze zamku w pobliskim Gostyninie, organizując pokazowe pojedynki Bohuna z Wołodyjowskim.
Uroki Jeziora Łąckiego Dużego – i nie tylko jego – podziwiać można także w scenie kąpieli pięknej Heleny Kurcewiczówny. Spacer nad brzegiem Jeziora Łąckiego przewodnicy polecają szczególnie zakochanym parom.
ZOBACZ TEŻ:
GOSTYNIŃSKO-WŁOCŁAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
GOSTYNIN. ZNIKNĄŁ ZAMEK, NIECH ŻYJE ZAMEK!
Śladami Daleko od szosy
Nad jeziorem i w jego najbliższej okolicy można także pojeździć rowerem. Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego oznakowało aż 540 kilometrów tras rowerowych biegnących zarówno przez gminę, jak i całe pojezierze. Jeden z malowniczych szlaków wiedzie z Matyldowa do Nowych Ciechomic. Ale jak wiedzie!
Szlak prowadzi pomiędzy malowniczo położonymi jeziorami Zdworskim, Łąckim Dużym i Małym, Ciechomickim i Górskim. Godny polecenia jest również szlak rowerowy wokół jeziora Soczewka. To właśnie tutaj, nad brzegiem urokliwie położonego jeziora Leszek Górecki, główny bohater kultowego serialu Daleko od szosy, próbował zauroczyć studentkę Anię.
tekst: Marek Szymański