Aktualności

SZLAK CHOPINOWSKI ZIMĄ

Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów, na Mazowszu spędził połowę swojego życia. Urodził się w Żelazowej Woli, ochrzczony został w Brochowie, a wakacje spędzał w Sannikach. Wyprawa po Mazowszu Szlakiem Chopinowskim wiedzie przez najpiękniejsze zakątki regionu związane z życiem i twórczością artysty.

Dom Urodzenia Chopina

Zimową wyprawę śladami Chopina po Mazowszu najlepiej rozpocząć od Żelazowej Woli, gdzie kompozytor urodził się w 1810 roku. Z Warszawy do Żelazowej Woli dojedziemy busem linii Motobuss (odjazd z przystanku przy domu handlowym SAWA, ul. Marszałkowska; 60 min).

W oficynie dworu rodziny Skarbków, gdzie mieszkali Justyna i Mikołaj Chopinowie, przyszedł na świat Fryderyk. Obecnie mieści się w tym budynku muzeum noszące nazwę Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (wtorek-niedziela: 09:00-16:45, wstęp płatny; https://muzeum.nifc.pl/), ze zrekonstruowanym pokojem dziennym państwa Chopinów i gabinetem Michała Skarbka. Można tam obejrzeć historyczne meble i przedmioty codziennego użytku, a także Pokój Muzyczny poświęcony w całości postaci słynnego muzyka.

Posiadłość otacza park (otwarty codziennie w godz. 9-17; wstęp płatny), który w aktualnym sezonie zimowym zdobią kolorowe świąteczne iluminacje. W pełnej krasie prezentują się one oczywiście po zmroku.

Niezwykły kościół w Brochowie

Z Żelazowej Woli kierujemy się w stronę odległego o 12 km Brochowa. Do miejscowości dojedziemy z Sochaczewa autobusem miejskim (linia nr 2). W Brochowie znajduje się kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela – ważne miejsce dla rodziny Chopinów. To w nim 28 czerwca 1806 roku Mikołaj Chopin i Tekla Justyna z Krzyżanowskich wzięli ślub. Właśnie tam 23 kwietnia 1810 roku, w Wielkanoc, został ochrzczony ich syn, Fryderyk Franciszek Chopin.

Położona nad brzegiem Bzury świątynia jest jedną z niewielu w Polsce bazylik obronnych. O charakterze budowli świadczą jej wysokie, cylindryczne wieże z okienkami strzelniczymi, które połączone były korytarzem ze strzelnicami i półkoliście zamkniętymi oknami. We wnętrzu kościoła o historii Chopinów przypominają tablice pamiątkowe, a także zachowana do dziś chrzcielnica, używana w parafii w I połowie XIX wieku. Kościół można zwiedzić poza godzinami mszy.

Po wizycie w Brochowie, wracamy do Sochaczewa, gdzie możemy udać się na obiad do restauracji Zakątek (ul. Partyzantów 4).

Kościół pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie

Chopin też jeździł na wakacje

W dalszej kolejności autobusem linii Sand Bus dotrzemy do Sannik, gdzie znajduje się pałac, w którym spędzał wakacje 18-letni Fryderyk. Dziś mieści się tam Europejskie Centrum Artystyczne, które można zwiedzać codziennie w godz. 8:00 – 17:00 (wstęp płatny; https://ecasanniki.pl/).

We wnętrzach prezentowane są wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieła artystycznego oraz organizowane są koncerty. W pałacu można też zatrzymać się na noc – gościom udostępniane są pokoje i apartamenty. W punkcie informacji turystycznej sprzedawane są pamiątki związane z postacią Fryderyka Chopina.

Budynek otacza rozległy park (dostępny codziennie w godz. 8-21; wstęp płatny), na którego terenie znajduje się m.in. strefa relaksu z altaną ogrodową oraz dwa stawy. Dodatkowymi atrakcjami są plenerowe wystawy czasowe, eksponowane zarówno na terenie parku, jak i na jego ogrodzeniu. Z Sannik do Warszawy możemy wrócić autobusem linii Sand Bus.

Pałac w Sannikach, fot. Zbigniew Panów

Dodatkowe atrakcje dla zmotoryzowanych

Jeżeli na wycieczkę wybieramy się własnym autem, przy okazji można odwiedzić pobliskie miejscowości: Gąbin, Słubice, Iłów i Kiernozię. Tamtejsze krajobrazy, zdominowane przez stare dęby i wierzby, a także kryte strzechą chaty z XIX wieku, to widoki, jakie inspirowały Chopina, gdy komponował swoje najpiękniejsze mazurki, polonezy i nokturny.

Szlak Chopinowski został szczegółowo opisany na stronie internetowej Dziedzictwo Mazowsza (www.dziedzictwomazowsza.pl). Zamieszczono tam wszystkie informacje o miejscach na szlaku i interaktywne mapy z atrakcjami turystycznymi.

Szczegółowy przewodnik po Mazowszu Chopina w formacie pdf można pobrać tutaj: http://www.dziedzictwomazowsza.pl/public/file/guides/pl/Szlak_Chopinowski.pdf

Facebook