Podróże

SIERPC. MIASTO ZE SMAKIEM

Muzeum Wsi Mazowieckiej – to pierwsze skojarzenie z nazwą „Sierpc”. I słusznie – olbrzymia wieś żyjąca własnym rytmem sprzed co najmniej półwiecza to największa turystyczna atrakcja miasteczka położonego na północno-zachodnim Mazowszu. Ale Sierpc to także słynne sanktuarium maryjne, zabytkowy ratusz oraz piękna, spokojna okolica. I przepyszny trzydniowy Kasztelański Festiwal Smaków.

Do tańca i do różańca

Lasy, dwa jeziora i meandrująca rzeka Sierpienica – oto naturalne otoczenie miasta Sierpc, które liczy 18 tysięcy mieszkańców i wiele stuleci historii. Pierwsi osadnicy pojawili się w tym miejscu już 400 lat przed naszą erą! Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto w Sierpcu monety z czasów cesarstwa rzymskiego, może to więc oznaczać, że przebiegał tędy szlak bursztynowy.

Pierwszy kościół parafialny powstał tu podobno już w 1003 r., a najpóźniej – w wieku XII. Patronami świątyni są święci Wit, Modest i Krescencja, a właśnie w wieku XII kult świętego Wita zaczął już na terenie Polski zanikać. Jednak to nie do najstarszego kościoła w Sierpcu przybywają regularnie pielgrzymki, ale do Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej na wzgórzu Loret, które powstało w miejscu objawienia Matki Boskiej w czasie zarazy w 1483 r. Sierpc był już wtedy miastem od ponad półtora wieku (uzyskał prawa miejskie w 1322 r.).

W 2020 r., podobnie jak w 1483, w mieście zrezygnowano z hucznych zabaw, wspólnych biesiad i publicznych wydarzeń, ale zwykle co roku odbywa się na terenie miasta wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. Największym z nich jest trzydniowy Kasztelański Festiwal Smaków, podczas którego prezentowane są regionalne smaki, m.in. wyroby sierpeckich producentów. To wielkie święto lokalnych i regionalnych produktów pokazujące, że tytuł „Miasto ze smakiem” znakomicie do Sierpca pasuje.

Kościół w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, fot. B. Przybyłowski

Muzeum Wsi Mazowieckie j w Sierpcu

Największą atrakcją turystyczną Sierpca jest Muzeum Wsi Mazowieckiej, które przyciąga ok. 100 tys. turystów rocznie. Nic dziwnego: to niezwykłe miejsce, przepięknie położone poza miastem nad rzeką Sierpienicą, funkcjonujące tym samym rytmem, jakim żyła mazowiecka wieś wiele lat temu. Są tu pola uprawne, ogrody, pasieka, zwierzęta gospodarskie i domowe, a w czasie cyklicznych imprez chaty zaludniają się i można popodglądać, a nawet spróbować swoich sił przy wyciskaniu oleju z siemienia lnianego, ubijaniu masła, haftowaniu, robieniu kwiatów z bibuły czy innych pracach gospodarskich.

Na terenie Muzeum odtworzona została typowa dla pouwłaszczeniowej wsi mazowieckiej wieś rzędowa, w skład której wchodzi 11 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego. Odtworzono również zagrodę z Rębowa z wiatrakiem. Na terenie skansenu znajduje się także kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, m.in. zespół karczemny z karczmą z Sochocina, kuźnią i chałupą kowala, zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, dwór z Uniszek Zawadzkich z parkiem krajobrazowym oraz kościół z XVIII wieku z dzwonnicą.

W Muzeum odbywają się cykliczne imprezy plenerowe, m.in. żniwa i wykopki w skansenie, powitanie wiosny, Niedziela Palmowa czy Wielkanocny Poniedziałek. Miejsce to jest również cenione przez filmowców, zrealizowano tu zdjęcia do takich popularnych produkcji filmowych jak „Ogniem i mieczem” i „Pan Tadeusz” czy serial „Stulecie Winnych”. W sąsiedztwie Muzeum, w otoczeniu lasów, znajduje się nowoczesne i komfortowe centrum hotelowo-konferencyjne Hotel Skansen Conference&Spa.

Do Muzeum Wsi Mazowieckiej należy również budynek ratusza miejskiego, który znajduje się w centrum Sierpca. Odbywają się w nim wystawy czasowe promujące kulturę lokalną i kulturę innych narodów, a także spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej związane z obrzędowością świąteczną i ludową.

Ratusz w Sierpcu, fot. M. Gumiński

tekst: Biuro ds. Promocji i Komunikacji Urząd Miejski w Sierpcu

Facebook