DESIGNSMAKI

XVI FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA

Tegoroczne wakacje w stolicy znowu zakończą się hucznie, fascynująco i kolorowo. Sezon letni zakończy Warszawa Singera, czyli wielkie, barwne, trwające cały tydzień święto kultury żydowskiej, okazja, by spotkać jej klasycznych i współczesnych twórców, a jednocześnie szansa, by poznać dawne, przedwojenne oblicze Warszawy, kiedy żyła tu największa, po nowojorskiej, społeczność żydowska na świecie.

Każdy może znaleźć w bogatym programie Festiwalu coś dla siebie: spektakl, koncert, warsztaty językowe lub kulinarne, spacer tematyczny, spotkanie z pisarzem albo wykład. W rytmie wydarzeń festiwalowych wakacje w Warszawie kończą się już od 16. lat.

W programie tegorocznej edycji Warszawy Singera znalazło się ponad 150 wydarzeń, w tym tradycyjny świąteczny wieczór Szabat Szalom przy wielkim stole ustawionym na Placu Grzybowskim – ze wspólną modlitwą, śpiewami i udziałem dyrektor Festiwalu Gołdy Tencer, spektakle teatralne z Hiszpanii, Włoch i Polski, koncerty artystów z różnych stron świata, w tym koncerty kantorów i klezmerów oraz gwiazd światowego formatu, m.in. fenomenalnego skrzypka Nigela Kennedy’ego. Z licznych scen festiwalowych będzie można usłyszeć język hiszpański, włoski, angielski, polski i jidysz. Ciekawe propozycje znajdą dla siebie osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Kilkanaście wydarzeń zaplanowano w okolicznych miejscowościach, m.in. Górze Kalwarii i Radzyminie, a także w Łodzi.

Festiwal zainaugurują 25 sierpnia trzej kantorzy – Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec oraz chłopiec kantor Aharon Shtark z Izraela. Premierowy koncert kantorów odbędzie się w Synagodze im. Nożyków. Tydzień później Warszawę Singera zakończy tradycyjnie Noc Klezmerów – plenerowe widowisko na placu Grzybowskim, które zawsze gromadzi tysiące widzów. Tym razem wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy w koncercie zainspirowanym „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina. Ostatnim punktem programu będzie „Kołysanka dla pamięci” odegrana późnym wieczorem przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

Pomiędzy tymi wydarzeniami cała Warszawa będzie pulsowała żydowską kulturą.

Po raz pierwszy na Festiwalu zagości Naom Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke.

Adrienne Haan, niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka o ogromnym temperamencie scenicznym, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20 – i 30-tych XX wieku wystąpi w koncercie „Tehorah”.

Na miłośników tanga czeka spektakl „Jak za dawnych lat polskie tango show”, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. To jedna z niewielu formacji instrumentalnych nawiązujących bezpośrednio do argentyńskich orquesta tipica oraz zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn.

Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów, zespół założony przez Witka Brodę, multiinstrumentalistę i eksploratora muzycznych tradycji różnych kultur oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, od 1996 roku wydająca nowe pokolenia interpretatorów muzyki klezmerskiej. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor, jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich.

Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać znakomitego Jazz Bandu Młynarski – Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa wybitnych kompozytorów takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.

Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich.

Wielbiciele ekspresji Marka Dyjaka będą mieli okazję uczestniczyć w jego koncercie Jasminum, w którym artysta zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia, m. in. H. Warsa i J. Petersburskiego.

Dla miłośników jazzu natomiast ciekawą propozycją będzie „Hammond Summit”, trzecie już wydarzenie w ramach innowacyjnej serii koncertów, w których spotykają się muzycy grający na tym samym instrumencie (w ubiegłym roku były to skrzypce, a jeszcze poprzednio – klarnet). W tej nietypowej konwencji spotkają się w tym roku: Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski oraz Kit Downes z Wielkiej Brytanii.

Włoska grupa Erodoto Project wystąpi w koncercie zatytułowanym „Molòn labè”, który oddaje rytmy i atmosferę regionu śródziemnomorskiego, z całą jego wielowiekową mozaiką kulturową. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, genialnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru. Między innymi hiszpański spektakl „Kartograf” („El Cartógrafo”), którego akcja rozgrywa się w Warszawie, w 1940 roku i współcześnie.

Do przeszłości wojennej nawiązuje także monodram włoskiej aktorki Lucii Vita „To było” („Questo è stato”), będący adaptacją przejmującej historii rodziny Piery Sonnino, spisanej w książce pod tym samym tytułem.

Oczywiście zobaczyć będzie można spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego: m. in. tegoroczną premierę: „Śpiewaka Jazzbandu”, musical w reż. Wojciecha Kościelniaka – historię jazzowego muzyka, który chce wyrwać się z żydowskiego domu i kantoralnej tradycji.

Warszawa Singera to również bogata oferta dla dzieci i rodzin. Zarekomendować tu można spektakl muzyczny „Filiżanka”, przygotowany w Centrum Artystycznym SCENA, będący spojrzeniem na wojnę z perspektywy najmłodszych. To sztuka o dzieciach, dla dzieci i z dziećmi w rolach głównych.

Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim, które zawsze gromadzi tysiące widzów. Tym razem wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy w koncercie zainspirowanym „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina.

Proszę koniecznie przejrzeć szczegółowo program, żeby nie stracić ciekawych wydarzeń. Część z nich jest biletowana, ale wiele odbywa się bezpłatnie, na część trzeba wcześniej zarezerwować wejściówkę, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
24 sierpnia – 1 września 2019 r.
www.festiwalsingera.pl
www.facebook.com/FestiwalSingera

Dane kontaktowe

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
FUNDACJA SHALOM, 00-099 Warszawa, ul. Senatorska 35
Strona www
Facebook