Przez półtora roku na głębokości 20 metrów spoczywało w Bałtyku 200 butelek z dwoma rodzajami wina z Mazowsza. Powstało w Winnicy Dwórzno – jednej z największych winnic regionu. Jej właściciele zatopili klatkę z butelkami na dnie Zatoki Puckiej niczym marzannę – w pierwszym dniu wiosny 2022 r. Półtora roku później wyłowili skarb, a pierwsze butelki trafią do odbiorców 13 kwietnia 2024 r.
ZOBACZ WIĘCEJ:
STRONA SERII WIN BALTICA
BALTICA BY WINNICA DWÓRZNO – PREMIERA WIN Z DNA MORZA BAŁTYCKIEGO
Wina gronowe, wśród nich Mazovia Red lub White, oraz owocowe – z malin, czarnej porzeczki, a nawet jagody kamczackiej. Winnica Dwórzno kryje wiele niespodzianek. Można je poznać podczas cotygodniowego zwiedzania połączonego z degustacją. Są też pikniki jazzowe, dwudniowe Święto Wina, a prawdziwi miłośnicy winnej latorośli mogą nawet wziąć udział w programie „wyprodukuj własną partię wina”!
POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI
Winnica Dwórzno, prowadzona przez braci Wiktora i Oskara, została zasadzona w 2012 roku, jednak jej historia sięga znacznie dalej. Kiedy w latach 90. XX w. ojciec braci zakładał gospodarstwo nie miał pojęcia, że w jego rodzinnej miejscowości powstanie kiedyś największa winnica na Mazowszu. A wszystko zaczęło się od prababci, która była ostatnią osobą mieszkającą w Dwórznie. Jej córka poprosiła swojego syna, ojca braci, aby po jej śmierci zakupił w rodzinnych stronach kawałek ziemi. Ojciec marzył, aby ziemia dawała plony, więc zakupił aż 50 ha gruntów, na których posadzono malinę. Gospodarstwo zajmowało się uprawą owoców na eksport aż do roku 2012, kiedy doradca sadowniczy i pasjonat winiarstwa, Michał Gmurczyk, zaprezentował swoje winne eksperymenty, wykorzystując rosnące tu maliny i tym samym zaraził rodzinę pasją do produkcji szlachetnych trunków. Za jego namową nasadzono pierwsze 2 ha winorośli, które z czasem rozrosły się do 6 ha, czyniąc Dwórzno największą winnicą na Mazowszu i jedną z większych w Polsce. Obecnie miejsce może pochwalić się coroczną produkcją 50 tysięcy butelek wina, które zdobywają medale na konkursach w kraju i za granicą. W gospodarstwie w Dwórznie rośnie winorośl, malina, czarna porzeczka oraz jagoda kamczacka. Z tych owoców produkowane są z najwyższą starannością wina jakościowe, a sama winnica przyjmuje enoturystów w dużej liczbie, która nigdy nie śniła się nawet prababci obu braci.
SIELSKIE OPOWIEŚCI
Winnica Dwórzno jest miejscem otwartym na gości, którzy chcą poznać historię gospodarstwa, tajniki produkcji wina oraz odbyć warsztaty sommelierskie, uczące prawidłowej degustacji. Właśnie dlatego co weekend organizowane jest komentowane zwiedzanie z przewodnikiem dla gości indywidualnych. Zainteresowanie produkcją jest tak wielkie, że goście umawiani są z miesięcznym wyprzedzeniem. Większość z nich trafia poprzez pocztę pantoflową, którą inicjują poprzedni odwiedzający. Niezwykle budujące są pochlebne komentarze płynące z ust gości, którzy stali się fanami tego miejsca i wolą sięgnąć po trunki z rzemieślniczej produkcji Dwórzna, zamiast po wina z południa Europy.
Jedną z najbardziej zaskakujących historii jest ta, która opowiada, w jaki sposób bracia poznali obecnego przewodnika, Łukasza. Jest on jednym z trzech znawców winnicy. Łukasz trafił do Dwórzna przypadkowo, kiedy w sierpniu 2020 roku przyjechał na rowerze, aby poznać gospodarstwo i odpocząć w sadzie obok. Jednym z jego hobby jest fotografia z drona i tej właśnie rozrywce oddał się w tym zakątku. Następnie wysłał braciom swoje fotografie i nagrania do umieszczenia na fanpage’u winnicy, pisząc, że interesuje się również enoturystyką. Okazało się, że Łukasz jest młodym, acz doświadczonym pilotem wycieczek oraz pasjonatem wina. Szybko zaprzyjaźnił się z właścicielami, co nie było trudne, zważywszy na niewielką różnicę wieku. Został on jedyną osobą poza rodzeństwem Gowinów, która oprowadza wycieczki po Winnicy Dwórzno. Zaszczytny debiut miał miejsce podczas Święta Wina 2020, podczas którego przez dwa dni zaciekawił około 700 turystów. Pochlebne opinie w internecie na temat Łukasza mówią same za siebie.
ULUBIONE MIEJSCA
Gospodarstwo w Dwórznie położone jest w niezwykłym miejscu. Oddalona zaledwie 40 km od Warszawy „Mazowiecka Toskania” jest winnicą położoną najbliżej stolicy. Wieś Dwórzno jest miejscem czystym ekologicznie. Otulona lasami i granicząca z jeziorem miejscowość to wododział naturalnie oczyszczający się od tysiącleci. Dzięki tym wspaniałym warunkom i odpowiedniej glebie winnica może pochwalić się produkcją doskonałej jakości wina, jednocześnie stanowiąc wyjątkowy kierunek enoturystyczny.
Region ten nazywany jest Wysoczyzną Mazowiecką. To najwyższy punkt na Mazowszu, skąd bierze początek pięć rzek: Mrowna, Wężyk, Utrata, Karczunek, Pisia Tuczna i Pisia Gągolina. Plantacja wznosi się nad pięciohektarowym jeziorem, granicząc z nim od południa. To przepiękna okolica o porzeźbionej, pagórkowatej powierzchni, z wielce pożądaną dla winorośli południową ekspozycją. Winnica znajduje się niedaleko Wręczy, gdzie niedawno wybudowano Park of Poland, największy zadaszony park wodny w Europie, odwiedzenie którego można połączyć z wizytą w Dwórznie.
Z uwagi na swe walory krajobrazowe okolica jest idealnym miejscem dla wycieczek rowerowych, a cykliści mogą komfortowo dojechać ze stolicy do Mszczonowa. Lokalne lasy są prawdziwym rajem dla grzybiarzy, a pasjonaci zwierząt zaobserwują tutaj na przykład łosie. W niedalekiej okolicy znajdują się Termy Mszczonów, które podobnie jak Park of Poland bazują na wodach termalnych.
Turyści mogą zwiedzić też Pałac Radziejowice czy którąś z lokalnych cydrowni jak np. Cydr Ignaców oraz zatrzymać się w którymś z atrakcyjnych obiektów noclegowych. Szczególnym miejscem jest Stajnia Yke, ekskluzywny klub jeździecki, któremu można powierzyć swoje konie.
TEGO NIE WIEDZIELIŚCIE
Uprawa winorośli, szczególnie w tak niegościnnym klimacie jak mazowiecki, wiąże się z mnóstwem niecodziennych praktyk oraz rozległą wiedzą. Region ten jest białą plamą na winiarskiej mapie Polski. Zimne, wietrzne i płaskie Mazowsze nie jest wymarzonym miejscem dla uprawy ciepłolubnych krzewów. Jakim cudem jednak udaje się uprawiać winorośl w Dwórznie, sercu Mazowsza? Odpowiedzią są specjalne szczepy winorośli oraz niespotykany mikroklimat panujący w tym gospodarstwie.
Tak zwane szczepy odporne winorośli rosną w otoczeniu lasów, które chronią nasadzenia przed wiatrem. Pofałdowany, co kłóci się z naturą Mazowsza, krajobraz posiada delikatne zbocze, które pozwala mroźnemu powietrzu ściekać w dół stoku podczas majowych przymrozków, nie tworząc zastoin mrozowych. Ponadto 5-hektarowe jezioro jest lokalnym magazynem ciepła, podnosząc średnią temperaturę w okolicy. Ojciec Wiktora i Oskara, zakładając tu gospodarstwo w latach 90. XX wieku, nie miał pojęcia, że wybrał miejsce idealnie nadające się na winnicę. Całości dopełniają szczepy takie jak Solaris, Regent, Johanniter czy Hibernal, które doskonale znoszą zagrożenia wynikające z zimnego i wilgotnego klimatu, a ich odporność na choroby sprawia, że można ograniczyć liczbę oprysków na polu do absolutnego minimum, dzięki czemu uzyskuje się fantastycznie naturalne owoce. Winorośle ukorzeniają się nawet do 15 metrów w głąb ziemi, co przekłada się na rewelacyjną i oryginalną mineralność win. Przed szkodnikami plantację chronią jastrzębie, a przed majowymi przymrozkami ratuje podpatrzony u sadowników system zamgławiania, który pokrywa szczepy mgiełką wodną ze studni głębinowej.
CO, GDZIE I KIEDY
Oprócz weekendowego zwiedzania winnicy właściciele organizują też wyjątkowe eventy. Kilka razy do roku odbywają się biletowane pikniki jazzowe, podczas których goście w bardzo wąskim i elitarnym gronie poznają winnicę i mogą obejrzeć występy wybitnych muzyków jazzowych na łonie natury, pośród starego sadu.
Co roku, na początku września organizowane jest Święto Wina, czyli dwudniowa, otwarta impreza plenerowa z wolnym wstępem dla całych rodzin. Program obejmuje występy muzyczne, teatralne, akrobatyczne oraz animacje dla dzieci, a co godzinę organizowane jest zwiedzanie winnicy.
CO PROPONUJE WINNICA DWÓRZNO
Winnica Dwórzno ma w swojej ofercie jakościowe wina gronowe oraz owocowe. Produkuje się tutaj wina jednoszczepowe oraz kupażowane ze szczepów takich jak Johanniter, Solaris czy Regent. Wina jednoszczepowe nazywane są od nazwy szczepu, natomiast kupaże noszą nazwę Mazovia Red lub White. Oprócz tego w ofercie są wina jakościowe z owoców takich jak malina, czarna porzeczka czy nawet jagoda kamczacka. Wina owocowe powstają z maceracji i fermentacji na drożdżach winiarskich około 1 kilograma świeżych owoców z plantacji, dając euforyczne doznania smakowe. Wina dostępne są dla gości indywidualnych, odwiedzających to miejsce oraz dla wybranych punktów z branży HoReCa. Powodzeniem cieszą się też zestawy upominkowe na różne okazje dla firm i klientów indywidualnych.
Zwiedzanie Winnicy Dwórzno odbywa się w każdy weekend przez cały rok, nawet w zimie. Program wymaga poświęcenia około 2 godzin i obejmuje poznanie uprawy winorośli w Polsce, spacer po winnicy, zwiedzanie przetwórni wraz z omówieniem procesu produkcji oraz degustację 5 rodzajów wina wraz z warsztatami sommelierskimi. Bilet do winnicy można podarować w formie eleganckiego voucheru. Zwiedzanie odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, gdyż większość atrakcji znajduje się w budynku przetwórni.
Dla najbardziej wymagających pasjonatów wina przygotowano niespotykane przeżycie, czyli program „wyprodukuj własną partię wina”. Impreza trwa 4 godziny i obejmuje uczestnictwo w faktycznej pracy w winnicy. Jest to próbowanie młodego wina prosto ze zbiornika, praca przy klarowaniu i przelewaniu, warsztaty z rozpoznawania aromatów oraz prowadzenie pomiarów win. Doświadczenie zwieńczone jest własnoręcznym zabutelkowaniem i etykietowaniem 6 butelek wina, które można następnie spersonalizować i zabrać do domu jako nietuzinkową pamiątkę.
Osobną działalnością są usługi eventowe świadczone dla firm zarówno na miejscu (dla grup 5-300 osób), jak i w formule wyjazdowej. Podczas imprez organizowanych na miejscu proponowane atrakcje obejmują: zwiedzanie winnicy i przetwórni, degustację wina, warsztaty sommelierskie, warsztaty z analizy sensorycznej (rozpoznawanie aromatów ze specjalnych fiolek), warsztaty foodpairingowe (wino-oliwa-ser) oraz butelkowanie własnego wina, a nawet dedykowane okolicznościowe etykiety. Na życzenie możliwe jest ustawienie sceny oraz wyżywienie i transport. W ramach pozostałej działalności eventowej w ofercie są wyjazdowe prezentacje win, degustacje, szkolenia sommelierskie, prezentacje na temat polskiego lub zagranicznego wina, poczęstunek w trakcie imprezy oraz kolacje komentowane z towarzyszeniem trunku rodzimej produkcji.
GOSPODARZE
Winnica Dwórzno to rodzinne gospodarstwo prowadzone przez dwóch braci – Wiktora i Oskara.
Wiktor, 10 lat starszy od swojego brata, jest z wykształcenia finansistą. Jego analityczny umysł doskonale odnajduje się w skomplikowanym procesie winifikacji. W wolnym czasie interesuje się sportem – ma na koncie trzy maratony i uprawnienia instruktora snowboardu.
Oskar ukończył studia dziennikarskie. Swoje pierwsze kroki zawodowe stawiał w redakcji Super Expressu oraz w Agorze. W winnicy odpowiedzialny jest za reklamę oraz social media. Jego pasją jest muzyka – regularnie chodzi na koncerty i gra na gitarze w swoim zespole. Podobnie jak brat, dużą część życia przeznacza na sport.
Wino jest wspólną pasją braci.