Aktualności

WARSZAWSKIE MUZEA I CENTRA EDUKACYJNE

Wakacje to idealny czas, aby odwiedzić warszawskie muzea i centra edukacyjne. Pełną parą pracują one przez całe lato oferując zabawę, rozrywkę i sporą dawkę wiedzy. Zaspokójcie ciekawskość odkrywcy w Centrum Nauki Kopernik, przeżyjcie emocje w Muzeum Iluzji i dajcie się zaskoczyć pomysłowością twórców zabawek odwiedzając Muzeum Domków dla Lalek.

DLA ŚNIĄCYCH O ODLEGŁYCH GALAKTYKACH

Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) to miejsce, w którym rodzice mogą uczyć się od dzieci, w jaki sposób eksperymentować. Każdy, bez względu na wiek, może tu wyjrzeć przez okno statku kosmicznego, opracować własną prognozę pogody i porozmawiać z cyborgiem. Szczególną popularnością wśród dzieci w wieku od 3 do 5 lat cieszy się galeria Bzzz!. Maluchy dowiedzą się w niej, jak wygląda świat oczami węża i co kryje się we wnętrzu kalejdoskopu. Wyjątkowych wrażeń dostarczy wizyta w Planetarium. Organizowane są w nim nie tylko obserwacje gwiazd, ale też koncerty i spektakle laserowe. Wyjątkową atrakcją tegorocznego lata jest cykl lipcowych pokazów i koncertów świętujących 50. rocznicę lądowania misji kosmicznej Apollo 11 na księżycu.

DLA REZOLUTNYCH PRZYRODNIKÓW

Ciekawi Was świat roślin? Odwiedźcie Centrum Edukacji Ekologicznej mieszczące się na terenie Łazienek Królewskich (ul. Agrykola 1). W działającej w nim „zielonej bibliotece” można poznać gatunki drzew i krzewów z całego świata, a w pracowni ekologicznej i strefie małego przyrodnika przeprowadzić własne badania biologiczne.

W letni dzień wybierzcie się także do pobliskiego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego (Al. Ujazdowskie 4), w którym hodowane są rzadko spotykane w Polsce kwiaty.

DLA WIELBICIELI PARKU JURAJSKIEGO

Chcecie stanąć oko w oko z dinozaurem? Koniecznie udajcie się Muzeum Geologicznego (ul. Rakowiecka 4), gdzie można zobaczyć zrekonstruowanego przedstawiciela gatunku żyjącego na ziemiach polskich. Jednak to nie wszystko – wyobraźnię zwiedzających pobudzą znajdujące się tu szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, takich ja mamut, nosorożec włochaty i niedźwiedź jaskiniowy. W muzeum można ponadto, dzięki interaktywnym tablicom i grom komputerowym dowiedzieć się, jak zbudowana jest ziemia.

Muzeum Domków dla Lalek, fot. F. Kwiatkowski

DLA ZAFASCYNOWANYCH ŚWIATEM ZABAWEK

Przekroczcie próg działającego w Pałacu Kultury i Nauki Muzeum Domków dla Lalek (pl. Defilad 1), by zobaczyć magiczny świat zabawek. Niech nie zmyli Was jednak nazwa – tutaj świetnie bawić będą się nie tylko dziewczynki. W tym oryginalnym na skalę europejskim miejscu zobaczysz kilkadziesiąt historycznych domów dla lalek, które zostały zaaranżowane na przestrzenie takie jak kościół, klinika, zakład fryzjerski, czy szkoła. Nie ma osoby, która przeszłaby obojętnie obok salonu sukni ślubnych z mikroskopijnymi bucikami, parasolkami i zaproszeniami ślubnymi mniejszymi niż jednogroszówka.

DLA SPOSTRZEGAWCZYCH ILUZJONISTÓW

Wyprawą do innego świata będzie także wizyta w Muzeum Iluzji (Rynek Starego Miasta 21) mieszczącym się w kamieniczce z widokiem na pomnik Warszawskiej Syrenki. Zaprezentowane w nim eksponaty pozwolą dzieciom i dorosłym odkryć tajemnice iluzji optycznych i magicznych trików. Wyjątkową atrakcją muzeum jest gabinet śmiechu z lustrami, które w zabawny sposób zmieniają wygląd przeglądających się w nich osób.

DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH REKINÓW FINANSÓW

Równie odkrywcza okaże się wizyta w Centrum Pieniądza NBP (ul. Świętokrzyska 11/21). To miejsce zarówno dla kilkuletnich dzieci, nastolatków, jak i osób dorosłych. Dzięki interaktywnym rozwiązaniom, samodzielnie sprawdzicie tu, jak odróżnić oryginał banknotu od falsyfikatu oraz pozyskacie wiedzę na temat funkcjonowania bankomatów i kart kredytowych. Najmłodsi dowiedzą się, czym za towary płaconą w średniowieczu i dlaczego walutą w Polsce jest „złoty”. Wyjątkową atrakcją jest możliwość dźwignięcia 12-kilogramowej sztabki złota o wartości 1,6 mln złotych.

tekst: Stołeczne Biuro Turystyki

Facebook