Bardziej oszczędna, przy głównych traktach, ale z nowymi ozdobami – warszawski ratusz nie rezygnuje ze świątecznej iluminacji, by zapewnić warszawiakom i gościom w stolicy choć odrobinę świątecznej atmosfery i normalności. Wszystkie przedświąteczne aktywności grupowe – warsztaty zdobienia pierników, przygotowywanie warszawskich kartek świątecznych czy wspólne śpiewanie kolęd – również są planowane, ale zostaną przeniesione do bezpiecznej przestrzeni wirtualnej.
Odrobina świąt w stanie epidemii
Iluminacja świąteczna na warszawskich ulicach rozbłyśnie w tym roku z powodu pandemii w znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach. Miasto wprowadza oszczędności i rezygnuje z kilku lokalizacji, w których do tej pory można było podziwiać bożonarodzeniowe oświetlenie.
Iluminacja zamontowana będzie na zdecydowanie mniejszym obszarze – w miejscach reprezentacyjnych, na głównych traktach stolicy – za to mają pojawić się w tym roku zupełnie nowe ozdoby, czyli zmieni się cały charakter podziwianej na całym świecie warszawskiej iluminacji. W tym roku skończyła się umowa z poprzednim wykonawcą. Latem Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na kolejne trzy sezony. Dostawą, rozmieszczeniem, instalacją, utrzymaniem i deinstalacją iluminacji i ozdób świątecznych zajmie się w tym sezonie firma Multidecor.
Iluminacja – choć mocno okrojona – ma być niespodzianką, która pozytywnie zaskoczy mieszkańców i osoby odwiedzające stolicę. Ozdoby zostaną zamontowane do pierwszego weekendu grudnia. Ponieważ jest to nowa iluminacja, wykonawca rozpoczął prace już na początku października – m.in. testowano ozdoby na drzewach przy kościele św. Anny czy przy skwerze Hoovera.
Uchylmy jednak rąbka tajemnicy…
W tym sezonie ozdoby zawisną na Trakcie Królewskim, na placu Zamkowym (elementem umowy jest m.in. choinka) i Starówce (m.in. ul. Piwna, Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Nowomiejska, Freta, Rynek Nowego Miasta, Kościelna do Podzamcza).
Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście rozbłysną dziesiątkami ozdobnych świeczników bogato zdobionych zielonymi girlandami z wpiętymi w nie bombkami i czerwonymi kwiatami.
Całość warszawskiej iluminacji zepną dekoracje na placu Zamkowym. Tam zostanie umieszczona wysoka na 27 metrów choinka do złudzenia przypominająca naturalny świerk. Drzewko ozdobione klasycznymi bombkami w kolorach złota, srebra i czerwieni przywoła najwspanialsze świąteczne wspomnienia.
Na placu pojawią się też świetlne dekoracje w kształcie baloniarza i kataryniarza, które staną się doskonałą scenerią do pamiątkowych zdjęć.
Iluminacja jest planowana w tym sezonie także na Tarchominie i Nowodworach. To projekt z budżetu obywatelskiego.
Gdzie w tym roku nie zobaczymy iluminacji?
W tym roku iluminacja nie pojawi się m.in. w Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), w al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), na placu Bankowym, na ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji, wraz z placem), na ul. Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), na ul. Mokotowskiej i na ul. Targowej.
Łączna długość zeszłorocznych instalacji wynosiła ponad 20 km. Główną osią iluminacji świątecznych był Trakt Królewski – od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu. W tym roku główną osią będzie odcinek od ronda de Gaulle’a do pl. Zamkowego.
Tegoroczne dekoracje zostały zaplanowane tak, żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiały bezpieczne zimowe spacery, przy utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych. Ważne są też oszczędności i ekologia: dzięki zastosowaniu energooszczędnych diod, które pobierają nawet 8-10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Iluminacja została także wyposażona w system zarządzania dekoracją z uwzględnieniem redukcji jej mocy w godzinach nocnych oraz uzbrojenie wszystkich elementów w urządzenia eco-saver, co obniży koszty eksploatacji o blisko 30 proc.
Warszawa na Święta – warsztaty, konkursy, gotowanie
Aby podtrzymać świąteczną atmosferę mimo epidemii, na profilu miasta na Facebooku od 27 listopada odbywać się będą wydarzenia, warsztaty i konkursy, w których będzie mógł wziąć udział każdy warszawiak, niezależnie od wieku.
Co roku w okresie świątecznym miasto organizowało dla swoich mieszkańców takie wydarzenia jak Warszawa, Cukiernik, Kartki i Piernik, podczas którego warszawiacy mieli możliwość odwiedzenia świątecznego pawilonu przy Krakowskim Przedmieściu. Mogli wysłać warszawskie kartki świąteczne, własnoręcznie dekorować pierniczki czy przygotować spersonalizowane dekoracje świąteczne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również Warszawskie Kolędowanie, które w styczniu każdego roku przyciągało tysiące warszawiaków do wspólnego śpiewania kolęd.
Rok 2020 wymusił zmianę formuły tych wydarzeń. Pandemia koronawirusa odebrała nam możliwość spotykania się i wspólnego świętowania. Miastu zależy jednak na podtrzymywaniu tych tradycji także w czasie epidemii. Stąd plan wydarzeń świątecznych w formie online, która pozwoli na zachowanie wszelkich względów bezpieczeństwa, jednocześnie zachęcając warszawiaków do wspólnego przygotowywania i celebrowania świąt.
Od 27 listopada do 25 grudnia na profilu Miasta Stołecznego Warszawy odbędą się warsztaty z zakresu świątecznego gotowania, ozdabiania domu i pieczenia pierniczków. W konkursach będzie można wygrać choinki oraz przygotowane na tę okazję świąteczne plakaty.
Już pod koniec listopada (28 i 29 listopada) będzie można znaleźć podpowiedzi, jak przygotować piękne ozdoby świąteczne w duchu less waste, ograniczając ilość odpadów i jednocześnie świetnie się bawiąc. Warsztaty poprowadzi blogerka Katarzyna Ogórek. Najlepsze z ozdób wykonanych w domu będzie można zgłosić do konkursu.
W pierwszym tygodniu grudnia (5 i 6 grudnia) razem z Natalią Kudelą warszawiacy będą mogli nauczyć się jak zrobić i ozdobić świąteczne pierniczki, aby zachęcały nie tylko pysznym smakiem, ale również wyjątkowym wyglądem. Odbędzie się również konkurs na najlepsze warszawskie pierniczki.
Od 5 grudnia będzie można obejrzeć cykl cotygodniowych filmików przygotowany przez Jagnę Niedzielską na temat ekologicznego przygotowywania bożonarodzeniowych potraw. Prowadząca pokaże jak ograniczać marnowanie jedzenia i kreatywnie wykorzystywać nadmiar pozostającej po świętach żywności.
Planowane są również: quiz warszawski, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta, Świąteczne Kolędowanie z zachętą do przesyłania nagrań z domowego kolędowania. Najlepsze filmiki zostaną nagrodzone, a z nadesłanych materiałów powstanie wspólna Warszawska Kolęda, która zostanie opublikowana tuż przed świętami na profilu miasta na Facebooku.