AKTUALNOŚCI

WARSZAWA. GALERIA ŚWIATŁA NAD WISŁĄ

Nad Wisłą, a nawet na Wiśle w Warszawie powstała niezwykła galeria świetlna. Prezentowane w trzech miejscach prace stołecznej artystki Aleksandry Jasionowskiej mają przyciągać warszawiaków i turystów do spacerów bulwarami na lewobrzeżu i ścieżką rekreacyjną po praskiej stronie.

Główna ekspozycja jest wyświetlana na podporach mostu Świętokrzyskiego, które na co dzień niepostrzeżenie stoją w nurcie rzeki. Ich artystyczny wymiar najpiękniej widać po zmroku. Najlepszym punktem obserwacyjnym jest bulwar Grzymały-Siedleckiego i okolice pomnika Syreny.

Na podporach mostu można oglądać malowane światłem ilustracje autorstwa miejskiej graficzki Aleksandry Jasionowskiej, autorki słynnego ubiegłorocznego plakatu świątecznego Warszawy. Jasionowska od lat współtworzy oprawę wizualną i artystyczną większości miejskich działań kulturalnych, sportowych i promocyjnych nad Wisłą.

W przeszklonych kubikach na bulwarze gen. G.S. Pattona można zobaczyć grafiki w otoczeniu zieleni – specjalnie zasadzono tam choinki. Również tutaj ilustracje są okraszone światłem.

Trzeci punkt to ściany Pawilonu Edukacji Kamień położonego nad Wisłą na północ od ZOO po prawej stronie Wisły. Świetlną galerię można zobaczyć zarówno na zewnętrznych, jak i na wewnętrznych ścianach budynku. Eksponowane w tym miejscu grafiki Jasionowskiej mają czysto przyrodniczy charakter.

– Grafiki w naturalny sposób wykorzystują przestrzeń, nieinwazyjnie dodając kolorytu naturalnej aurze golędzinowskiej łąki. Warto dotrzeć tam w trakcie spaceru również po to, by zobaczyć nagradzany w wielu konkursach architektonicznych budynek, który stał się w ubiegłym sezonie centrum Dzielnicy Wisła – zachęca Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły. Mimo zimy do Kamienia wracają cykle wydarzeń, spotkań i warsztatów o tematyce przyrodniczej.

– Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę! Zapraszamy na świetlny spacer – zachęca Jan Piotrowski. – Od lat zachęcamy mieszkańców do odwiedzania Dzielnicy Wisła również w sezonie zimowym. Rzeka w tym okresie bywa równie urokliwa a na pewno spokojniejsza i cichsza. I zawsze jest tu najczystsze powietrze, bo to naturalny korytarz powietrzny – wyjaśnia pełnomocnik.

Miasto zdecydowało się na taką formę galerii z powodu panującej epidemii Covid-19, aby można było oglądać wystawiane dzieła na świeżym powietrzu, a nie w pomieszczeniach. Grafiki będą wyświetlane tak długo, jak długo będą podobać się mieszkańcom Warszawy i zachęcać ich do spacerów nad Wisłą. Miasto zachęca do oznaczania zdjęć z wypraw do galerii świetlnej w mediach społecznościowych hasztagiem #kulturalnieNadWisłą

Facebook