Jak nie zagubić się w Warszawie 11 listopada i przeżyć Narodowe Święto Niepodległości zgodnie ze swoimi upodobaniami? Na Cytadeli odbędzie się koncert „Wspólna Niepodległa” z udziałem artystów z całej Polski. sportowcy wezmą udział w 34. Biegu Niepodległości, a po południu ulicami przejdzie Marsz Niepodległości. Miłośnicy klimatów retro będą mogli przejechać się po stolicy zabytkowym tramwajem, a fani wojskowości obejrzą uroczystą odprawę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wiele atrakcji przygotowały miasto, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Przez cały dzień odbywać się będą pikniki i koncerty, m.in. na Trakcie Królewskim. Spod Kościoła Wizytek zaplanowano kursy autobusów, które zawiozą chętnych na Cytadelę, gdzie również przez cały dzień trwać będą imprezy dla mieszkańców Warszawy i gości w każdym wieku. W wielu miejscach będzie można zaopatrzyć się w biało-czerwone kotyliony.
To oznacza też, że pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego zmienią trasy, niektóre na cały weekend, więc warto na bieżąco korzystać z rozkładu jazdy online, a wcześniej zerknąć, jakie najważniejsze zmiany zostaną wprowadzone w miejskiej komunikacji.
Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. To dzień, w którym Polacy wyrażają swoją dumę narodową i pamięć o tych, którzy walczyli o wolność kraju.
ŚWIĘTOWANIE NA CYTADELI WARSZAWSKIEJ
W 106. rocznicę odzyskania niepodległości miasto zaprasza na specjalny koncert folkowy „Wspólna Niepodległa” na Cytadeli Warszawskiej, gdzie 16 artystów będzie reprezentować 16 województw. Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego przez cały dzień proponują tam także inne atrakcje.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się na Cytadeli od godziny 10:00. Znajdujące się tam muzea przygotowały dla odwiedzających bogaty program, w tym wystawy, warsztaty, gry terenowe oraz specjalne prezentacje.
– 11 listopada, Święto Niepodległości, to święto nas wszystkich, chcemy je świętować razem – zapowiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Chcemy, żeby tego dnia wszyscy mogli się spotkać, posłuchać muzyki, zadumać nad sensem tego święta. Dlatego na miejsce koncertu wybraliśmy Cytadelę, która symbolizuje walkę o niepodległość. Zależało nam, aby w tym koncercie pokazać różnorodność naszego kraju. Zaprosiliśmy artystów ze wszystkich regionów, żeby pokazać jaką fantastyczną mozaikę kulturową tworzy Polska – dodał Rafał Trzaskowski.
16 województw, 16 gwiazd, 16 utworów folkowych
O godzinie 18:00 na Cytadeli rozpocznie się koncert „Wspólna Niepodległa”. Na scenie wystąpi 16 artystów, a każdy z wykonawców będzie reprezentował województwo, z którego pochodzi, prezentując tradycyjny utwór w nowoczesnej aranżacji. Wszystkie zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który wraz z zespołem oraz Kapelą Maliszów będzie towarzyszył artystom na scenie.
– Bardzo spodobał mi się pomysł, aby świętować ten dzień radośnie, z muzyką. Wychodzę z założenia, że muzyka jest niepodległa i w ten sposób możemy pokazać tego dnia przeróżne style muzyczne – mówiła Reni Jusis, która w koncercie będzie reprezentować Zachodniopomorskie. – Kilkunastu artystów przedstawi przyśpiewki i piosenki ludowe ze swoich regionów, będzie wiele nawiązań do tradycji. Zaprezentowane będą nie tylko aranżacje ludowe, ale również łączące muzykę współczesną aranżacje jazzowe czy funkowe. Spotkajmy się tutaj 11 listopada, aby razem świętować Dzień Niepodległości. To będzie kawałek polskiej historii, opowiedziany w sposób niebanalny i interesujący muzycznie – dodała piosenkarka.
W koncercie wezmą udział:
• Sarsa (Pomorskie)
• Marika (Podlaskie)
• Grzegorz Hyży (Wielkopolskie)
• Igor Herbut (Dolnośląskie)
• Tatiana Okupnik (Łódzkie)
• Jarecki (Łódzkie)
• Kasia Moś (Śląskie)
• Skubas (Lubelskie)
• Filip Grodowski (Małopolskie)
• Michał Szpak (Podkarpackie)
• Natalia Nikiel (Warmińsko-Mazurskie)
• Sara James (Lubuskie)
• Mariusz Lubomski (Kujawsko-Pomorskie)
• Reni Jusis (Zachodniopomorskie)
• Lanberry (Mazowieckie)
• Józefina (Świętokrzyskie)
Na koncert zaprasza Prezydent m.st. Warszawy wspólnie z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Producentami wykonawczymi koncertu są Stołeczna Estrada i Kayax.
Przystanek Niepodległość w Cytadeli Warszawskiej
– Polki i Polacy potrzebują wspólnotowych rytuałów oraz sposobów świętowania niepodległości, które będą radosne, nieodcinające się od swojej historii, ale mądrze na niej bazujące i wyciągające lekcje na przyszłość – mówił Marcin Napiórkowski, dyrektor Muzeum Historii Polski. – Tutaj u nas od samego rana piknik i atrakcje dla całych rodzin. Równolegle będą odbywały się wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu, gdzie od lat odbywa się festiwal Niepodległa. Trzy sceny z różnorodną muzyką – od popularnej, przez folk, aż po hip hop. Będzie niesamowita parada. A specjalny autobus będzie woził mieszkańców z Cytadeli a Krakowskie Przedmieście i z powrotem.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie Muzeum: https://muzhp.pl/wydarzenia/19-przystanek-niepodleglosc-na-warszawskiej-cytadeli#date-209
Razem dla Niepodległej w Muzeum Wojska Polskiego
– Miasto otwiera się na Cytadelę, a Cytadela otwiera się na miasto. Zaprezentujemy najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego, będzie też specjalna strefa pojazdów zabytkowych, a także wiele atrakcji i animacji dla dzieci. Zapraszamy także do środka, gdzie wstęp na wystawę będzie bezpłatny. Będzie można też spróbować swoich na wirtualnych strzelnicach – zaprasza Magdalena Rochnowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Wojska Polskiego.
Na odwiedzających Cytadelę czekają też specjalna ekspozycja sprzętu wojskowego, m.in. prezentowany będzie czołg Abrams M1A1, samochód pancerny Cougar 4×4 MRAP oraz czołg Leopard 2PL. W godzinach od 12:00 do 18:00 będzie można również odwiedzić stałą wystawę Muzeum Wojska Polskiego, a w pawilonie Muzeum zobaczyć specjalną prezentację fotografii Bartka Janiczka pt. „Poczet Odtwórców Polskich”. Wystawa w atrakcyjny sposób pokazuje dokonania polskich rekonstruktorów, przybliżając historię w nowoczesnej formie.
KOTYLIONY W CAŁEJ WARSZAWIE
Z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po raz kolejny na ulicach stolicy pojawią się biało-czerwone kotyliony. Będzie można je wziąć ze słupów reklamowych i nosić podczas świętowania 11 listopada.
Kotyliony, symbolizujące narodowe barwy Polski, będą dostępne w różnych punktach miasta, aby każdy mieszkaniec mógł w prosty sposób wyrazić swoją patriotyczną postawę. Akcja ma na celu nie tylko upamiętnienie ważnej rocznicy, ale także zjednoczenie mieszkańców Warszawy we wspólnym świętowaniu.
11 listopada, od godziny 10:00, kokardy narodowe będą dostępne na pięciu słupach ogłoszeniowych w następujących lokalizacjach:
• zabytkowy słup znajdujący się przy ul. przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie (od strony południowej);
• słup przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wilczą, nieopodal sklepu obuwniczego;
• słup u zbiegu ul. Królewskiej i ul. Niżyńskiego;
• słup na pl. Wilsona przy wejściu do metra;
• słup na Rondzie Waszyngtona od strony Stadionu Narodowego.
Łącznie przygotowano 7,5 tysiąca kokard, po 1,5 tysiąca na każdy słup. Z doświadczeń z poprzednich lat wynika, że kotyliony cieszą się dużą popularnością, więc warto się pospieszyć.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ZABYTKOWYM TRAMWAJU
Tramwaje Warszawskie przygotowały nie lada gratkę dla miłośników komunikacji miejskiej i wszystkich, którzy 11 listopada będą chcieli uczcić Święto Niepodległości w stolicy. Tego dnia uruchomiona zostanie zabytkowa linia W na trasie Miasteczko Wilanów – Sielce. Najstarszy z tramwajów ma aż 99 lat, a podróżować nim i pozostałymi wagonami-eksponatami będzie można bezpłatnie.
Linia W będzie kursować na trasie Miasteczko Wilanów – Sielce przez al. Rzeczypospolitej, Sobieskiego, Belwederską i Gagarina. Tramwaje będą zatrzymywać się na wszystkich napotkanych przystankach.
Linię będą obsługiwały trzy dwukierunkowe wozy zabytkowe: LW nr taborowy 541 z 1925 r. (produkcji Linke-Hoffmann), model N nr 607 z 1949 r. (produkcji Mostowagon Chorzów) oraz wagon 4N1 nr 873 z 1961 roku (produkcji Konstal Chorzów). Tramwaje będą kursować w godz. 11:00-18:00 z częstotliwością co pół godziny.
To wyjątkowa okazja, by odbyć podróż zabytkowym tramwajem na nowo oddanej trasie do Wilanowa. Warto skorzystać z zaproszenia Tramwajów Warszawskich, bo taka sytuacja – z uwagi na codzienną intensywność ruchu tramwajowego do Wilanowa – prędko się nie powtórzy.
Linia W będzie też sporą atrakcją dla największych miłośników stołecznej komunikacji, ponieważ 11 listopada stylowe tramwaje będą korzystać z tzw. technicznej relacji skrętnej na skrzyżowaniu ulic Belwederskiej i Gagarina. Ten kierunek w planowym ruchu nie jest wykorzystywany.
JAK PORUSZAĆ SIĘ PO WARSZAWIE 11 LISTOPADA?
W poniedziałek, 11 listopada, w Warszawie odbędzie się wiele wydarzeń uświetniających Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy wysłuchają koncertu „Wspólna Niepodległa”, sportowcy wezmą udział w 34. Biegu Niepodległości, nie zabraknie też uroczystej odprawy wart. Po południu ulicami przejdzie Marsz Niepodległości. Zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, a pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego zmienią trasy.
By ułatwić poruszanie się po stolicy w poniedziałek, 11 listopada, w godzinach 7:00-19:00, na stronie internetowej WTP i w mediach społecznościowych prowadzona będzie relacja na żywo ze zmian w ruchu drogowym i kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej. Na ulicach, w ważnych komunikacyjnie punktach, będą informatorzy i pracownicy nadzoru ruchu.
Uroczystości, koncerty i wydarzenia kulturalne
Świętowanie rozpocznie Capstrzyk Niepodległości przygotowany przez żołnierzy Wojska Polskiego. W sobotę, 10 listopada, w godzinach 16:30-19:30 kierowcy nie przejadą przez plac Piłsudskiego, pomiędzy Królewską a Wierzbową.
Główne obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ulice w sąsiedztwie placu Piłsudskiego będą wyłączone z ruchu w godzinach 10:00-14:00. Przez cały dzień będą tam obowiązywały także ograniczenia w parkowaniu.
Nieopodal, na Krakowskim Przedmieściu będą czekały atrakcje Festiwalu Niepodległa. W godzinach 14:00-20:00 ulica będzie wyłączona z ruchu – od Nowego Światu do Trębackiej.
O godz. 18:00 m.st. Warszawa zaprasza na Cytadelę na koncert folkowy „Wspólna Niepodległa”. Wystąpią popularni polscy artyści, którzy wykonają ludowe utwory pochodzące z 16 województw. Wstęp jest bezpłatny. Od 15:00 do 21:00 będą kursowały autobusy linii „Wspólna Niepodległa” z przystanku Pl. Teatralny 02 do Cytadeli. Dowiozą one wszystkich chętnych na koncert i z powrotem.
Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu podczas niepodległościowych wydarzeń można znaleźć w serwisie Infoulice Warszawa.
Biegacze uczczą niepodległość
Punktualnie o godzinie 11:11 w poniedziałek starter da sygnał do rozpoczęcia 34. Biegu Niepodległości. Uczestnicy będą biegli aleją Jana Pawła II, ulicą Chałubińskiego, aleją Niepodległości, a także ulicą Prostą. Organizacja wydarzenia wiąże się z zamknięciem tych ulic dla ruchu. Główne ograniczenia będą obowiązywały w godzinach 9:30-14:30. Przygotowanie startu i mety będzie wymagało jednak dłuższego zamknięcia. Odcinek alei Jana Pawła II od ronda „Radosława” do ulicy Anielewicza, będzie nieprzejezdny w godzinach 3:00-19:00.
Dodatkowe informacje związane z zamknięciem ulic w czasie Biegu Niepodległości znajdują się w serwisie Infoulice Warszawa.
Marsz Niepodległości i zgromadzenia publiczne
Narodowe Święto Niepodległości uczczą także motocykliści. W tym dniu odbędą się dwa przejazdy. W godzinach 11:30-13:00 z Wilanowa na plac Piłsudskiego przejedzie Motocyklowa Parada Niepodległości, a w godzinach 12:00-15:30 z Sulejówka na Ursynów przejadą uczestnicy MotoParady Niepodległości. Oba wydarzenia będą zabezpieczane przez policję. Może ona czasowo wstrzymywać ruch na ulicach, którymi przejadą kolumny motocykli.
W poniedziałek, 11 listopada, w stolicy zaplanowane zostały także zgromadzenia publiczne. Najliczniejsze obędzie się w godzinach 14:00-20:00. Marsz Niepodległości rozpocznie się na rondzie Dmowskiego, a następnie uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego i dalej ulicami: Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego.
W czasie zgromadzenia i marszu nie będzie przejazdu ulicą Marszałkowską – od placu Konstytucji do ulicy Świętokrzyskiej, a także Alejami Jerozolimskimi, mostem i aleją Poniatowskiego od ulicy Emilii Plater do ronda Waszyngtona oraz na ulicy Wybrzeże Szczecińskie między mostami Świętokrzyskim i Poniatowskiego. Policja może również w czasie przejścia uczestników zamknąć Wisłostradę pomiędzy ulicą Ludną a mostem Śląsko-Dąbrowskim.
Wyłączony zostanie ruch tramwajowy na ulicy Marszałkowskiej i w Alejach Jerozolimskich. Autobusy kursujące trasą marszu oraz przecinające ją zmienią trasy.
Dodatkowe informacje związane z utrudnieniami na drogach dostępne są na portalu Infoulice Warszawa.
Najlepiej wybrać metro
Kierowcy w miarę możliwość powinni omijać rejon ścisłego centrum Warszawy. Oprócz planowanych zmian w organizacji ruchu, policjanci zabezpieczający poszczególne wydarzenia mogą zdecydować o zamknięciu dla ruchu także innych ulic.
Warto korzystać z obu linii metra zapewniających połączenie z północy na południe (linia M1), a także lewo- i prawobrzeżnej części miasta (linia M2). Połączenie w osi wschód – zachód zapewnią także pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, kursujących linią średnicową. Obowiązuje w nich wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM. W poniedziałek w godzinach 11:00-19:00 metro będzie kursowało częściej niż w standardowy dzień świąteczny – M1 co około 4 minuty, a M2 co około 5 minut. W razie potrzeby do ruchu będą skierowane dodatkowe składy.
Komunikacja naziemna niemal przez cały dzień będzie kursowała zmienionymi trasami. Autobusy i tramwaje, które jeżdżą ulicami pokrywającymi się z miejscami uroczystości, a także trasami zgromadzeń, przemarszów i 34. Biegu Niepodległości oraz ulicami poprzecznymi, będą kierowane na trasy objazdowe przebiegające najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi. Możliwe są także skrócenia tras i chwilowe wstrzymania ruchu.
Z możliwymi zmianami w kursowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego można zapoznać się na stronie wtp.waw.pl.
Informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu i w aplikacji Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.