Rejsy i regaty, festiwale, spektakle i gra terenowa, a do tego nowe lokale i smaki, nowa przeprawa i żelazne punkty programu z poprzednich sezonów – atrakcji w Dzielnicy Wisła nie zabraknie. A jest ku temu wyjątkowa okazja: jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów miejskich w Warszawie obchodzi swoje 10-lecie! Wielkie otwarcie jubileuszowego sezonu nastąpi 17 maja – tydzień później, ze względu na pogodę.
Centralnym punktem otwarcia 10. sezonu Dzielnicy Wisła będzie widowiskowa gra terenowa na lądzie i wodzie. Uczestnicy – zarówno mieszkańcy, jak i turyści – będą mieli okazję odkryć wakacyjną ofertę Dzielnicy Wisła w nowej, aktywnej formule. Gra połączy elementy edukacyjne, sportowe i rekreacyjne. Na uczestników czekają kajaki, SUP-y, kajak polo, golf, odkrywanie ukrytych zakątków Wisły oraz spotkania z naturą, kulturą i historią rzeki. Rywalizujący będą zdobywać punkty i nagrody, a wieczorem nastąpi ogłoszenie zwycięzców i prezentacja spektaklu plenerowego Teatru MAKATA z olbrzymimi lalkami syren i trytonów oraz żaglowcem.
Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy w UM Warszawy, wymienia zalety Dzielnicy Wisła: „Mamy niebywały, piękny i dziki brzeg Wisły. Każdego roku pojawia się też kolejny nowy i ciekawy punkt związany z rzeką. Mamy bulwary, które w ciągu dziesięciu lat przeszły przemianę. Bardzo zmienił się Port Czerniakowski. Pojawił się również pawilon edukacyjny Kamień, nazywany nieoficjalnym ratuszem Dzielnicy Wisła”.

Atrakcje nad wodą i na wodzie
W ramach jubileuszowego lata powrócą sprawdzone wydarzenia, które od lat budują społeczność nad Wisłą. Warszawski Plażowy znowu rozłoży swoje leżaki i zaprosi mieszkańców na Festiwal Plaż – comiesięczne spotkania na różnych miejskich plażach z programem warsztatowym, koncertowym i rekreacyjnym.
ZOBACZ TEŻ: STARTUJĄ WARSZAWSKIE LINIE TURYSTYCZNE 2025
Żegluga Dzielnicy Wisła wystartowała już 3 maja edukacyjnym rejsem z ekipą edukacyjną z Pawilonu Edukacyjnego Kamień. W kolejnych tygodniach odbędą się m.in. Riverlights i Warsaw Wooden Boat Festival (24 maja), widowiskowa parada świetlnych łodzi, Regaty Dzielnicy Wisła (6 czerwca), a także największe wioślarskie wydarzenie na Wiśle – Warsaw Head (drugi weekend czerwca).

– Ogromną siłą Dzielnicy Wisła od lat są wydarzenia, które odbywają się cykliczne i aktywności, na które liczyć można zawsze. Zajęcia wioślarskie, SUP i treningi biegowe w Przystani Warszawa, plażowe odmiany korfball i ultimate fresbee, treningi wrotkarskie i uliczna piłka nożna i pod Mostem Łazienkowskim z Warsaw FC, joga i parkrun na bulwarach i plażach, budowanie łodzi ze Szkutnią. Po Godzinach czy całoroczne zajęcia szachowe z Fundacją Inicjatyw Niebanalnych. Wszystko to cały tydzień od poniedziałku do niedzieli w Dzielnicy Wisła. Oczywiście bezpłatnie i dla każdego – wymienia Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.
Edukacyjna część programu skupiona będzie wokół Pawilonu Kamień, który od lat promuje wiedzę o Wiśle, ekologii i faunie obszaru Natura 2000. W planie są ornitologiczne spacery, EKOporanki, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz edukacyjne rejsy poświęcone ptakom, nietoperzom, historii Warszawy czy fotografii przyrodniczej. Wszystkie wydarzenia są otwarte i bezpłatne dla mieszkańców.

Nowe przestrzenie nad Wisłą
– Stale zmieniamy, rozbudowujemy i dostosowujemy przestrzeń dzielnicy Wisła. W tym roku oddamy trzy fantastyczne inwestycje – pierwszą z nich jest most w Porcie Czerniakowskim, który będzie łączył ul. Czerniakowską z przystanią Warszawa. Drugą wspaniałą realizacją jest Park Żerański. To jest jedyny park w Warszawie z linią brzegową. Będzie można do niego się dostać zarówno z lądu, jak również dopłynąć kajakiem. No i kolejna nasza, trzecia już inwestycja, czyli zakątek nurogęsi, który się znajduje w pobliżu Portu Czerniakowskiego. Są to nieużytki, które zagospodarujemy, by stały się dostępną dla mieszkańców przestrzenią przyrodniczą i edukacyjną – wyjaśnia Kamila Nowocin, zastępczyni dyrektorki ds. utrzymania terenów zieleni.
Na co dzień mieszkańcy mogą korzystać z rozbudowanej infrastruktury bulwarowej, ponad 30 nadwiślańskich lokali gastronomicznych i niezliczonych aktywności organizowanych przez lokalne NGO – od sportów wodnych, przez spacery edukacyjne, po koncerty i warsztaty.

Zieleń i czystość w Dzielnicy Wisła
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy na co dzień pielęgnuje zieleń na obu brzegach Wisły oraz dba, aby bulwary miały jak najwięcej zielonych skwerów, które dają cień i ukojenie w gorące dni.
Poza pielęgnacją zieleni ZZW zajmuje się również sprzątaniem bulwarów i naturalnego prawego brzegu. Miejsce odwiedzane przez dziesiątki tysięcy osób z definicji jest miejscem z ogromna ilością odpadów. Za to zadanie odpowiada Służba Brzegowa, która codziennie wywozi znad Wisły tony śmieci oraz przesiewa piasek na plażach w celu usunięcia drobnych odpadów jak niedopałki czy potłuczone szkło.
– Współodpowiedzialność za brzegi Wisły i samą Wisłę spoczywa na nas wszystkich. Powinniśmy odpowiedzialnie o nią dbać. Dlatego łącznie zorganizowaliśmy w 2024 roku aż 120 akcji sprzątania, w trakcie których zebraliśmy 40 ton śmieci. Tylko w tym roku udało się już zadbać o warszawskie brzegi podczas 19 akcji wolontariackich wraz z ponad 400 osobami, którym dobro Dzielnicy Wisła nie jest obojętne – opowiada Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Nowe miejsca i nowe smaki nad Wisłą
Warszawiacy i turyści mogą odkrywać w nowym sezonie uroki nadwiślańskich bulwarów, na których – prócz budzącej się do życia przyrody – czeka kilka nowych miejsc, które wzbogacą ofertę gastronomiczną stolicy.
Przez całą wiosnę i lato mieszkańcy będą mogli korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej blisko trzydziestu lokali zlokalizowanych na warszawskim odcinku Wisły. Nowe lokale dołączają do działających od zeszłego sezonu restauracji: Bella Italia, El Chapo oraz kawiarni Galaktyka Smaku. Są to całoroczne miejsca, które będą działać bez względu na porę roku i pogodę. Pozostałe dwa pawilony, zdane przez poprzednich najemców, przejdą generalny remont, by w kolejnym sezonie mogli rozpocząć w nich działalność nowi dzierżawcy.
Przy bulwarowej plaży pojawi się lokal Messa, którego znakiem rozpoznawczym będzie długi wspólny stół, idealny na spotkania towarzyskie. Strefa sportowo-relaksacyjna na plaży oraz przestrzeń w lokalu zostały przygotowane z myślą o najmłodszych. Na miłośników kawy czeka nowa kawiarnia GCN.

Pływające pawilony i rejsy
Pływające pawilony – barki na śródmiejskim odcinku Wisły to charakterystyczny i lubiany punkt spotkań mieszkańców i turystów. Oferują one nie tylko gastronomię, ale też niezapomniane rejsy. Bogata oferta armatorów stołecznej żeglugi pasażerskiej obejmuje klasyczne rejsy widokowe, kolacje na wodzie, wschody i zachody słońca oraz wyprawy dla grup zorganizowanych.
Cztery barki, które są przystankami żeglugowymi, to obiekty całoroczne. Konkurs na najem przystani pływających został ogłoszony na siedem lat, co pozwala na stabilny rozwój oferty. W ramach zimowych rejsów mieszkańcy mieli okazję korzystać z bezpłatnych rejsów do końca roku, a nawet przywitać Nowy Rok na Wiśle.
W 2024 roku pełnowymiarowe funkcjonowanie rozpoczęła Przystań Warszawa, która przez najbliższe siedem lat będzie oferować zajęcia sportowe, żeglugowe, kulturalne i gastronomiczne. Mieszkańcy mogą korzystać z zajęć kajakarskich, SUP, jogi, treningów wioślarskich, teoretycznych zajęć żeglarskich oraz sobotnich spotkań szachowych.

Nowości na sezon 2025
W tym sezonie można spodziewać się nowego oblicza miejsc, które wpisały się już w krajobraz warszawskich brzegów. Klubokawiarnia Miami Wars, mieszcząca się na północnym krańcu Cypla Czerniakowskiego została przearanżowana, aby zapewnić jeszcze piękniejszy widok na lewobrzeżną panoramę Warszawy.
Nowy dzierżawca pojawi się również w pawilonie przy plaży Poniatówka, który będzie dostępny dla mieszkańców przez cały rok. Wszystkie konkursy i przetargi na dzierżawy obiektów nad brzegiem Wisły wzbogacane są wydarzeniami kulturalnymi i rozrywkowymi, realizowanymi w ramach projektu Dzielnica Wisła.