Rekonstruktorzy cywilni i wojskowi wspierani przez kawalerię konną, wozy pancerne i artylerię oraz zdalnie sterowane samoloty wezmą udział w widowisku batalistycznym „Obrona Twierdzy Modlin 1939” w 80. rocznicę bitwy z niemieckimi najeźdźcami. Inscenizacja odbędzie się 15 września na terenie Twierdzy Modlin.
Rekonstrukcja jest jednym z punktów programu Pikniku Historycznego, w ramach którego będzie można zobaczyć również pokazy kawaleryjskie i wziąć udział w turnieju strzeleckim. Dzień wcześniej na cmentarzu wojennym zostaną pochowani polscy obrońcy Twierdzy, których szczątki zostały odnalezione wiosną tego roku na terenie dawnej stoczni rzecznej w Modlinie.
Obrona Twierdzy Modlin 1939
Widowisko batalistyczne przedstawiające polską obronę Twierdzy Modlin będzie głównym puktem obchodów 80. rocznicy bohaterskich walk polskich żołnierzy z niemieckim najeźdźcą.
W inscenizacji weźmie udział co najmniej 20 rekonstruktorów w strojach ludności cywilnej, 30 rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego z bronią ręczną i maszynową, wspieranych przez TK3, działo Schneider 75mm oraz 4 kawalerzystów – ułanów.
Po stronie niemieckiej stanie do widowiskowej walki co najmniej 30 rekonstruktorów w mundurach Wehrmachtu z bronią ręczną i maszynową, wspieranych czołgiem (jak informuje organizator będzie to PzKfw I, PzKfw II D lub PzKfw 38(t) ), pojazdem pancernym (SDKFZ lub PSW222), moździerzem piechoty, działkiem polowym 7,5k, motocyklem BMW z koszem oraz miotaczem ognia.
Podczas inscenizacji wykorzystane zostaną także 2 niemieckie samoloty zdalnie sterowane, imitujące ataki lotnicze na Twierdzę. Podczas widowiska nie zabraknie też profesjonalnego komentarza historycznego, efektów pirotechnicznych oraz tła dźwiękowego z muzyką i efektami specjalnymi.
Piknik Historyczny
Rekonstrukcja historyczna nie będzie jedyną atrakcją Pikniku Historycznego, który rozpocznie się o godz. 12.00. W programie znalazły się sprawnościowe i bojowe polskiej kawalerii historycznej w wykonaniu grupy kaskaderów filmowych w historycznym umundurowaniu ułańskim oraz pokaz pojedynków honorowych na szable w wykonaniu wyszkolonych szermierzy.
Miłośnicy strzelania będą mogli wziąć udział w zawodach strzelania do tarczy z replik ASG. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami dla publiczności oraz koncertu.
Piknik i rekonstrukcja odbędą się 15 września 2019 r. na terenie Twierdzy Modlin przy Bramie Północy (ul. gen. Bema 200c, Rawelin, Garnizon Modlin, wjazd A).
Obchody upamiętniają bohaterską obronę Twierdzy Modlin we wrześniu 1939 roku. Twierdza była wówczas najważniejszym przyczółkiem obrony Warszawy, a walki w tym rejonie były jednym z najdłuższych epizodów polskiej wojny obronnej we wrześniu 1939. Bitwa rozpoczęła się 11 września.
29 września, dzień po poddaniu się Warszawy, gen. Thommée podjął decyzję o kapitulacji twierdzy. Była ona spowodowana wyczerpaniem się zapasów amunicji, żywności oraz lekarstw. Po stronie polskiej straty wyniosły – w zależności od szacunków – od 1,3 tys. do 2 tys. zabitych oraz ok. 4 tys. rannych żołnierzy; po stronie niemieckiej liczba zabitych wyniosła ok. 900 żołnierzy.
dzieje.pl
Uroczysty pogrzeb obrońców z Twierdzy Modlin
Od lat wiadomo było, że niedaleko pomnika Marynarzy 1920 r. pochowano szczątki kilkunastu polskich żołnierzy walczących z Niemcami w twierdzy Modlin w 1939 r. Niestety, nieznane było położenie przedwojennego pomnika. Dopiero wiosną tego roku natrafiono na jego postument podczas prac na terenie dawnej stoczni rzecznej w Modlinie. Podczas prac ekshumacyjnych wydobyto szczątki 17 polskich żołnierzy.
Przy szczątkach zostały odnalezione elementy wyposażenia wojskowego: hełmy, bagnety, ładownice, fragmenty mundurów oraz rzeczy osobiste: lusterka, obrączki, portfele z monetami, zdjęcie.
ipn.gov.pl
14 września odbędzie się w ich intencji msza św. polowa w kościele św. Barbary (ul. Szpitalna 69), a później uroczysty pogrzeb na cmentarzu wojennym na terenie Twierdzy Modlin.
Organizatorami i współorganizatorami wszystkich wydarzeń są Urząd Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, 2 Mazowiecki Pułk Saperów, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek i Garnizon Modlin.
Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na plakacie obchodów.
Magdalena Walusiak