Wirująca Świetlna Karuzela, Ogród Różany, nowe mappingi – magiczny Królewski Ogród Światła jak co roku przyciąga do Wilanowa fantastycznymi świetlnymi instalacjami, wśród których jest w tym roku kilka nowości. Organizatorzy stopniują napięcie: od 10 października można podziwiać nowe mappingi. A na początku grudnia otwarto świetlny Ogród Różany. Planowane są również imprezy tematyczne – zapowiedzi można szukać na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Wśród nowości jest też zmodyfikowana z powodu pandemii obsługa i organizacja wystawy – bilety można kupić wyłącznie online i w biletomatach (od grudnia w soboty, niedziele i święta wyłącznie online), na teren królewskich ogrodów wpuszczane są co kwadrans grupy ograniczone do 100 osób (obowiązują maseczki i przyłbice!), a wokół Pałacu Wilanowskiego rozmieszczono mnóstwo dezynfektorów. Wszystko dla bezpieczeństwa zwiedzających oraz pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana.
Magia światła, kolorów i dźwięku
Przejście do Królewskiego Ogrodu Światła otwiera się po zmroku. To 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu czeka rozświetlona pergola strzeżona przez orły, za którą rozpościera się Zimowy Ogród Króla. Można w nim spacerować aleją obsadzoną pnączami i podziwiać rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe, a tuż obok – zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle.
Jak co roku niespodzianki Królewskiego Ogrodu Światła będą odkrywane stopniowo. Największa z nich zachwyci na początku grudnia. Wówczas rozbłyśnie kolejna część wystawy – Ogród Różany.
W tym roku debiutuje też Świetlna Karuzela. To przepiękna, zaprojektowana w prawdziwie królewskim stylu instalacja, mieniąca się setkami ciepłych świateł ożywionych chłodnymi błyskami. Idealne dopełnienie najnowszej edycji ogrodu. Została skonstruowana tak, aby rozświetlać przestrzeń nawet wtedy, gdy nie będzie się poruszała. A gdy ręcznie wprawi się ją w ruch, rozbłyśnie mocniej dzięki ponad 25 000 ekologicznych diod eko-LED. To oznacza, że każdy z odwiedzających może rozświetlić część pałacowych ogrodów własnoręcznie! Karuzela z siedzeniami w kształcie świetlistych łabędzi może być wyjątkową scenografią dla niezwykłych zimowych ujęć.
Proszę się nie martwić o zużycie prądu: cała wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona profesjonalnych energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki.
Organizatorzy przygotowali również nowe, ekscytujące mappingi, które są jak co roku wyświetlana na fasadzie budynku pałacu króla Jana III Sobieskiego. Mapping to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Prezentacje na fasadzie królewskiej rezydencji pozwalają wykorzystać jej elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywienia budynku i mieszkających w nim wspomnień. Podczas mappingów w oknach pałacowych pojawiają się m.in. król Jan III i królowa Marysieńka, a widzowie stają się świadkami wjazdu monarszego orszaku oraz pokazu tańców dworskich.
Specjalne atrakcje zapowiadane są na Mikołajki i Walentynki, kiedy w pałacowych ogrodach odbędą się imprezy tematyczne. Ale najważniejsze w tym roku jest bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo najważniejsze
W grudniu podjęto decyzję o całkowitym przejściu na sprzedaż biletów online do Królewskiego Ogrodu Światła w soboty, niedziele oraz święta. Zmiana jest związana z chęcią zapewniania gościom jeszcze większego bezpieczeństwa i obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym.
– W soboty, niedziele i święta ogród zawsze cieszy się dużą popularnością. W tym sezonie sytuacja spowodowana pandemią sprawia, że jeszcze mocniej myślimy o bezpieczeństwie gości. Jeszcze przed otwarciem 10 października zachęcaliśmy do kupna biletów online, bo taki sposób jest najbezpieczniejszy i najprostszy. Na dodatek, po wprowadzeniu limitu odwiedzin daje gwarancję wejścia na teren ogrodu o wybranej w momencie zakupu godzinie. Teraz zdecydowaliśmy się, aby bilety obowiązujące w soboty, niedziele oraz święta były sprzedawane tylko w Internecie. Nie będzie już w tych dniach możliwości kupna wejściówek w biletomatach – tłumaczy Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
– Jeśli chodzi o dni powszednie, to nic się nie zmienia. Od poniedziałku do piątku bilety można kupować nadal w różny sposób: online, w biletomatach oraz w kasie od godz. 9 do godz. 15. Zmiany są podyktowane względami bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna w najbliższym czasie poprawi się – dodaje Mazur.
Królewski Ogród Światła jest czynny codziennie od godz. 16 do godz. 21, a w soboty do 21.30. W piątki, soboty i niedziele zapraszamy na cogodzinne mappingi, a więc wyjątkowe, multimedialne pokazy na fasadzie pałacu. Pierwszy z nich odbywa się o godz. 16.30, a ostatni o 20.30.
Wystawa będzie czynna również w pierwszy oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok. W te dni zapraszamy na mappingi. Od początku grudnia działa niezwykle lubiany Ogród Różany.
W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią wprowadzono limit osób przebywających na terenie wystawy – dlatego tak ważne jest dostosowanie godziny wejścia do Królewskiego Ogrodu Światła do terminu na bilecie. Do dyspozycji zwiedzających, którzy cały czas muszą mieć na twarzach maseczki albo przyłbice, jest duża liczba profesjonalnych dezynfektorów. Należy też zachowywać dystans społeczny. W razie potrzeby obsługa zwraca uwagę zwiedzającym i przypomina o potrzebie bezpiecznego stosowania zasady DDM.
Bilety online są dostępne na tej stronie.
Królewski Ogród Światła w Wilanowie można zwiedzać każdej zimy od 2013 r. Do tej pory odwiedziło go ponad milion gości. W tym sezonie będzie go można odwiedzać praktycznie codziennie do końca lutego przyszłego roku.