Zabytkowe budynki w Jabłonnie mogą pochwalić się niesamowitą historią. Siedziba Urzędu Gminy mieści się w niegdysiejszej karczmie połączonej z zajazdem i kuźnią, a w dawnym pałacu biskupów płockich, w którym miał dla siebie cały boczny pawilon król Stanisław August Poniatowski, odbywają się co jakiś czas wesela. Za to poczta pozostaje pocztą, choć mieści się w tym samym budynku od niemal… 200 lat!
To najsłynniejsze budynki wsi leżącej w powiecie legionowskim, a w latach 60. XX wieku Jabłonna zasłynęła także nowoczesną architekturą użytkową, choć może raczej wypadałoby mówić o konstrukcjach. Chodzi oczywiście o słynne szklarnie, najliczniejsze w Polsce aż do lat 80. Rosły w nich owoce, warzywa i kwiaty, a Jabłonna była w tamtym czasie uważana za najbogatszą miejscowość w kraju.
PAŁAC W JABŁONNIE
Pałac jest najbardziej szacownym, reprezentacyjnym i najsłynniejszym budynkiem Jabłonny, przyciągającym najznakomitszych przedstawicieli nauki i kultury. Pięknie odrestaurowane budynki pełnią funkcję domu zjazdów i konferencji Polskiej Akademii Nauk, ale udostępniają swoje wnętrza także wydarzeniom kulturalnym oraz instytucjom i gościom prywatnym pragnącym spędzić czas w mieszczącym się tu hotelu czy restauracji. Pałac można wynająć na wesela lub inne przyjęcia lub na konferencje, sympozja czy szkolenia (6 sal konferencyjnych różnej wielkości).
Jabłonna od średniowiecza należała do płockich biskupów, którzy postawili tu swoją letnią rezydencję. W 1773 posiadłość odkupił od kapituły biskup płocki i późniejszy prymas Polski Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta. Do stworzenia siedziby godnej bliskiego krewniaka władcy zamówił królewskiego architekta Dominika Merliniego, który zaprojektował pałac jako zespół trzech budynków: parterowej centralnej części z wysoką okrągłą salą zwaną dziś balową oraz dwóch bocznych dwupiętrowych pawilonów, z których jeden, zwany królewskim, należał do Stanisława Augusta, a drugi przeznaczony był dla gości. Wokół pałacu powstał angielski park krajobrazowy zaprojektowany przez Szymona Bogumiła Zuga, który wymyślił również wybudowane w parku pawilony. Do dziś zachowały się grota, oranżeria i chiński pawilon.
KARCZMA I POCZTA
Urząd Gminy Jabłonna znajduje się naprzeciwko bramy wjazdowej zespołu pałacowo-parkowego. W pierwszej połowie XIX wieku powstała w tym miejscu karczma z zajazdem i kuźnią, pod koniec stulecia nazywana Starą Karczmą. Budynek spłonął w czasie II wojny światowej i został odbudowany w latach 50. według projektu Romana Ostapowicza i Haliny Trojanowskiej.
Więcej szczęścia miała poczta, położona niecały kilometr od pałacowej bramy, na terenie niegdyś należącym do rezydencji. Potoccy wydzierżawili w 1837 r. kawałek ziemi na potrzeby poczty konnej. Wkrótce powstał w tym miejscu budynek stacji pocztowej z zachodnią oficyną, która stoi i pełni funkcję poczty do dziś!
Magdalena Walusiak
INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW
– parking dla kamperów dostępny przy pałacu: TAK
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK
Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.