Aktualności

GODZINA „W” NA WODZIE I NA NIEBIE

1 sierpnia, w „godzinę W”, Warszawa po raz 81. zatrzyma się w ciszy i zadumie, oddając hołd tym, którzy w 1944 roku stanęli do nierównej walki o wolność. Warszawscy piloci przygotowali z tej okazji specjalny pokaz: niebo nad stolicą też przypomni o historii. Tradycyjnie odbędzie się również uroczysty rejs flotylli wiślanej.

GODZINA „W” NA NIEBIE

Z inicjatywy Aeroklubu Polskiego i Aeroklubu Warszawskiego 1 sierpnia na niebie pojawi się znak Polski Walczącej — narysowany białą smugą dymu przez doświadczonych pilotów.

Wzdłuż Wisły przeleci także samolot holujący baner z napisem „Pamiętamy 1944”. Dymny znak będzie malowany o 17.00 i widoczny w osi Alej Jerozolimskich, mniej więcej od Dworca Centralnego do ronda de Gaulle’a. Piloci wykonają go także ponownie w rejonie Mostu Świętokrzyskiego.

fot. Jakub Wojtysiak

PILOCI Z MISJĄ PAMIĘCI

Za sterami samolotów zasiądą piloci zespołu pokazowego Aeroklubu Warszawskiego, „Dwójka AW” w składzie Hubert Massalski, Radek Izdebski oraz prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula, pilot i wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej. Dymne znaki będą wykonywane z samolotów Carbon Cub i dwóch maszynach polskiej konstrukcji AT-3.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy.

fot. Adam Kopeć

GODZINA „W” NA WIŚLE

Wisła, godzina „W” to coroczny, uroczysty rejs organizowany 1 sierpnia przez Fundację ROK RZEKI WISŁY wraz ze wszystkimi organizacjami prowiślanymi i armatorami jednostek wiślanych. Udział w tym niezwykły rejsie zakończonym minutą ciszy biorą jednostki na rzece, pasażerowie i widzowie na brzegach. Nabór do rejsu odbywa się u poszczególnych armatorów.

Program rejsu:

  • 15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na rzece na wysokości Podzamcza (Bulwar Karskiego) oraz Praskiej Plaży Miejskiej (plaża przy ZOO), oczekują na sygnał komandora rejsu – Dar Mazowsza
  • 15:45 Rejs ‚Wisła, godzina „W”‚ rusza z wysokości Podzamcza
  • 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
  • 16:20 wysokość M. Świętokrzyskiego
  • 16:30 wysokość M. Kolejowego
  • 16:45 wysokość M. Poniatowskiego
  • 17:00 GODZINA „W” – Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku „Bajka”.
  • 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Wieniec w nurt Wisły. Na sygnał komandora Rejs rusza dalej do wysokości Portu Czerniakowskiego
  • 17:15 Rozformowanie Rejsu na wysokości Plaży 511
  • od 17:30 spotkanie uczestników i warszawiaków w Porcie Czerniakowskim.

Więcej informacji na stronie Fundacji ROK RZEKI WISŁY i w opisie wydarzenia na Facebooku.

Facebook