Ferie w stolicy to fantastyczna zabawa i mnóstwo atrakcji! Warszawa w zimowej odsłonie zachwyca świetlnymi iluminacjami na Starym Mieście, Podzamczu i Trakcie Królewskim oraz w Wilanowie, gdzie pałacowe ogrody zachwycają opowieściami światła i muzyki.
Na aktywnych czekają lodowiska plenerowe i stok narciarski. Nie brakuje też wystaw, w tym interaktywnej ekspozycji lego na PGE Narodowym. A są jeszcze teatry, kina i fotoplastikon!
ŚWIETLNE OGRODY I ILUMINACJE
Ogród Botaniczny UW już drugi rok z rzędu zaprasza na spacer wśród iluminacji inspirowanych czterema żywiołami natury. Pałac w Wilanowie otacza Królewski Ogród Światła, z zachwycającymi świetlnymi rzeźbami, a historię mieszkańców rezydencji prezentują spektakularne mappingi wyświetlane na fasadzie pałacu. Iluminacja położonego na południowym krańcu Warszawy Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie przenosi odwiedzających do magicznego świata „Alicji w Krainie Czarów”.
Niezapomnianych wrażeń dostarcza też spacer po Starym Mieście i Traktem Królewskim. Przed Zamkiem Królewskim stoi wysoka, 27-metrowa choinka, ozdobiona kilkudziesięcioma tysiącami świateł, a na rynku Nowego Miasta kręci się świetlna karuzela. Wzdłuż pięknie oświetlonego Krakowskiego Przedmieścia biegnie szlak świetlnych rzeźb, przedstawiających m.in. przedmioty z epoki PRL. Zimowej magii dopełnia instalacja w Multimedialnym Parku Fontann oraz organizowane tu w weekendy plenerowe pokazy.
AKTYWNY WYPOCZYNEK
Co prawda śniegu z roku na rok jakby coraz mniej, ale czy można sobie wyobrazić zimę bez łyżew lub nart? W Warszawie można pojeździć i na jednym i na drugim i to niezależnie od aury. Wśród dwudziestu lodowisk znajdziesz zarówno otwarte jak i kryte, płatne jak i zupełnie darmowe. Niektóre są położone w urokliwych miejscach jak Rynek Starego Miasta, inne w uznanych łyżwiarskich obiektach jak Torwar czy Stegny. Część z nich ma wydzielone strefy dla tych, którzy dopiero się uczą.
Młodzi narciarze mogą spróbować sił na niewysokim stoku w Parku Szczęśliwickim, na szczyt którego prowadzą dwa wyciągi. Dobrym miejscem do spalenia nadmiaru energii są też warszawskie parki trampolin, z których największe mieszczą po kilkadziesiąt skoczni, a także tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe oraz urządzenia do ćwiczeń gimnastycznych.
ZABAWA Z EDUKACJĄ
Oprócz najróżniejszych sal zabaw w Warszawie znajdują się obiekty łączące rozrywkę z edukacją. Dwa najbardziej znane mieszczą się we wnętrzach odrestaurowanych fabryk i zakładów poprzemysłowych. W Smart Kids Planet, na terenie dawnej Fabryki Norblina, dzieciaki mogą poeksperymentować i poćwiczyć swoją wyobraźnię, wcielając się m.in. w kuriera dostarczającego paczki, kasjerki lub klienta sklepu spożywczego, robotnika na placu budowy.
W edukacyjnym miasteczku zawodowym Miniciti w Centrum Praskim Koneser spróbują swych sił w jednym z trzynastu wymarzonych zawodów, zamieniając się w strażaka, lekarza czy bankiera.
WYSTAWY
Do odwiedzenia stałych wystaw w Centrum Nauki Kopernik, od lat cieszącym się zasłużoną popularnością, zachęcać raczej nie trzeba. Nową, interaktywną ekspozycję zatytułowaną „Jak działa kolej” tuż przed feriami otwiera natomiast Stacja Muzeum. Do tej pory można było w nim m.in. obejrzeć autentyczne, zabytkowe lokomotywy.
Teraz dzięki multimediom i interaktywnym instalacjom można również przekonać się, jak działa silnik czy wieża ciśnień, a nawet samemu poprowadzić pociąg. Nie mniejsze wrażenia połączone z degustacją słodkości czekają w niedawno otwartej Fabryce Czekolady E.Wedel. Zwiedzając ją prześledzisz kolejne etapy powstawania czekolady – od wyboru i prażenia ziaren kakaowca, aż po projektowanie opakowań. Domorośli budowniczy powinni natomiast odwiedzić PGE Narodowy i obejrzeć 130 premierowych makiet na wystawie Budowli z Klocków LEGO.
FERIE W MUZEUM WARSZAWY
Dla wszystkich dzieci i towarzyszących im dorosłych Muzeum Warszawy przygotowało specjalne karty, które prowadzą przez wystawę „Rzeczy warszawskie”. To właśnie przedmioty opowiadają historię miasta i jego mieszkańców. Warto zajrzeć także na ekspozycję „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”. Czekają tam kąciki rodzinne, w których można twórczo pobawić się i odpocząć.
Dla spragnionych opowieści muzeum przygotowało zajęcia Ciekawi Warszawy. Szczegóły spotkań można znaleźć na stronie muzeum.
Poza tym w feryjne wtorki (4 i 11 lutego) Muzeum Warszawy zaprasza na „Zimowe zabawy po warszawsku”, a w czwartki (6 i 13 lutego) na spotkania pod hasłem „Kuchnia warszawska dawniej i dziś”. Więcej szczegółów znajduje się na stronie: Ferie z Muzeum Warszawy.
FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI
Fotoplastikon Warszawski zabierze najmłodszych w podróż po magicznej Skandynawii. W ferie wnętrza zamienią się w krainę pełną śniegu, fiordów, trolli i Muminków. Dzieci będą mogły poznać kulturę, zwyczaje i sztukę krajów skandynawskich, odkrywając ich piękno i tajemnice.
Propozycja skierowana jest dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: rejestracjafw@1944.pl.
WARSZAWSKIE TEATRY DLA DZIECI
Ferie w Teatrze Baj rozpocznie spektakl: „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Przedstawienie o królewnie, rycerzu, smoku i wilku wzbudza uśmiechy młodej widowni. Po spektaklu publiczność będzie mogła wziąć udział w spotkaniu ze Smokiem Ryszardem i Rycerzem Emerykiem. W repertuarze także są także: „Szkoła Marzeń Czyli Akademia Pana Kleksa”, „Piotruś Pan i Wendy” oraz coś dla najnajów, czyli dzieci w wieku od 0 do 3 lat – spektakl „Nie ma… nie ma… jest”. Wszystkich fanów bajek, baśni i lalek teatralnych Baj zaprasza na zwiedzanie nowej wystawy – „Pokoju Pełnego Baśni”.
Teatr Lalek Guliwer proponuje w czasie zimowych ferii trzy tytuły opowiadające o przygodach wyjątkowych baśniowych i bajkowych bohaterów. 8 lutego odbędzie się premiera spektaklu „Trzy piórka”, łączącego baśniową fabułę z widowiskowymi efektami. Baśń braci Grimm została na nowo zaadaptowana, a wyreżyserowała ją Daria Kopiec. W ferie w Guliwerze będzie też można zobaczyć „Kulawą kaczkę i ślepą kurę” oraz „Skunksa i Borsuka”.
Teatr Lalka organizuje całodniowe warsztaty dla dzieci i zaprasza młodą publiczność na spektakle: „Legendy warszawskie”, „Klechdy sezamowe”, „Śpiącą królewnę” i „Dzieci z Bullerbyn”. Szczegóły na stronie teatru.
„Człowiek jaki jest, każdy widzi” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej to najnowsza produkcja Nowego Teatru, której premiera odbyła się w sobotę 1 lutego. Spektakl zrealizowany na podstawie książki Marzeny Matuszak jest propozycją dla najmłodszych widzów. Spektakle popremierowe odbędą się 2, 5, 6, 7, 8 i 9 lutego.
Ciekawe propozycje na czas zimowych ferii przygotowały także dzielnicowe domy kultury i biblioteki. Informacje o wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych można znaleźć na stronie: kultura.um.warszawa.pl i na Facebooku Kulturalnej Warszawy.