O tym, że Warszawa jest letnią stolicą kultury, wiedzą wszyscy, ale warto przypomnieć, jakie atrakcje czekają tu latem na mieszkańców i turystów. Pojawiają się też nowe ciekawe atrakcje, które warto poznać. Na stacji metra Służew powstał mural z podobizną Zdzisława Beksińskiego. Słynny polski malarz przez wiele lat mieszkał w tej części Warszawy. W warszawskim ZOO na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego „duchem gór”. Śnieżny kociak skończył właśnie siedem tygodni.
Nie tylko do warszawskiego ogrodu zoologicznego warto zajrzeć, ale także na wystawy, koncerty, pokazy filmowe i teatralne spektakle. Można też wziąć udział w wielu ciekawych spacerach. 28 lipca startuje cykl dwugodzinnych spacerów dendrologicznych „W koronach miasta”. Miejscy ogrodnicy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego zgłębiania tajników miejskiej przyrody w warszawskich parkach i na terenach zieleni.
BEKSIŃSKI PATRZY NA SŁUŻEW
Na stacji metra Służew powstał mural z podobizną Zdzisława Beksińskiego. Słynny polski malarz przez wiele lat mieszkał w tej części Warszawy.
Mural przedstawiający Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) namalowany został na zachodniej ścianie szybu windy prowadzącej na stację metra. Projekt zabezpieczony jest powłoką anty-graffiti. Autorem grafiki jest Bartosz Podlewski, inicjator projektu „Ursynowskie Murale”. Artysta współtworzył większość znanych ursynowskich obrazów wielkoformatowych, m.in.: „Niedźwiedź i motyl”, „Stanisław Anioł Stróż”, „Alternatywy 4”, „Deyna” czy „Śpiąca Syrenka”.
Miejsce, w którym stworzony nowy obraz nie jest przypadkowe. Słynny malarz przez wiele lat mieszkał, wraz z rodziną, w bloku przy ul. Sonaty 6. Nie wszyscy jednak wiedzą, że artysta był zawodowo związany z transportem publicznym – w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan” Beksiński przez kilkanaście lat projektował nadwozia pojazdów.
Grafika z podobizną malarza ma wymiary 226 x 750 cm i opatrzona została jego sentencją: „Pragnę malować tak, jakbym fotografował sny”. Mural został wykonany – podobnie jak inne prace na stacjach metra – w stylistyce low poly (siatka trójwymiarowego modelu w grafice 3D składająca się z małej liczby wielokątów).
Na stacji Ursynów można podziwiać mural z bohaterami „Czterdziestolatka”, czyli inżynierem Stefanem Karwowskim oraz Romanem Maliniakiem. W 2018 roku na stacji Imielin zagościli: pedagog Maria Grzegorzewska i patron dzielnicy Julian Ursyn Niemcewicz, a na stacji Stokłosy: rotmistrz Witold Pilecki oraz kryptolodzy: Marian Rejewski, Jeży Różycki i Henryk Zygalski.
NARODZINY IRBISA ŚNIEŻNEGO W WARSZAWSKIM ZOO
W warszawskim ZOO na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego „duchem gór”. Śnieżny kociak urodził się 2 czerwca. Jest synem Suri, która trafiła do Warszawy w maju 2023 r. z niemieckiego Zoo Leipzig i Jamira – przyjechał do Warszawskiego ZOO w sierpniu 2017 r. z Thrigby Hall Wildlife Gardens z Wielkiej Brytanii. Suri jest bardzo troskliwą i opiekuńczą mamą, czuwa nad maluszkiem przez cały czas. Samczyk ma apetyt i jest coraz większy. Kilka dni po narodzinach ważył 685 g, a sześć tygodni później – 2560 g.
Kot jest jeszcze bardzo młody i nieufny, poznaje więc na razie wszystkie kąty swojej sypialni. Nim wyjdzie na pierwszy spacer na wybieg zewnętrzny musi jeszcze podrosnąć (w naturze irbisy zaczynają wychodzić za mamą w wieku ok. 3 miesięcy).
Jakie są irbisy?
Irbis to, mimo słodko-puchatego wyglądu, potężny drapieżnik – w kociej rodzinie jest najbliższym kuzynem tygrysa. W naturze ten mistrz kamuflażu jest niezwykle trudny do zaobserwowania, dlatego Mongołowie nadali mu określenie „duch gór”. To drapieżnik, który widzi, nie będąc widzianym. Można przez całe życie być tuż obok niego i nigdy go nie zobaczyć.
Często jedynymi dowodami jego obecności są resztki upolowanych zwierząt, ślady łap czy pozostawione odchody. Jego kremowobiałe futro w ciemne cętki sprawia, że kot dosłownie wtapia się w otaczający go, skalisty krajobraz.
Niestety, mimo umiejętności maskowania się, gatunkowi temu zagraża wyginięcie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ocenia, że środowisko naturalne: Himalaje, Wyżynę Tybetańską i góry Azji Centralnej zamieszkuje obecnie ok. 4000 irbisów, natomiast w ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje ich ok. 400.
Postępująca zmiana klimatu oraz stałe zwiększanie powierzchni pastwisk przyczyniają się do utraty naturalnych siedlisk irbisa, podobnie jak spadek populacji gatunków, którymi się żywi. Głodujący drapieżnik jest wówczas zmuszony do polowania na zwierzęta gospodarskie, przez co naraża się na konflikt z człowiekiem. Często taka sytuacja kończy się zabiciem dzikiego zwierzęcia przez pasterzy. Irbisy są zabijane również przez kłusowników dla futra i dla kości, które – podobnie jak w przypadku kości tygrysów – wykorzystywane są do produkcji chińskich „medykamentów”.
WARSZAWA LETNIĄ STOLICĄ KULTURY
Wystawy, koncerty, pokazy filmowe, spektakle teatralne. Latem wydarzeń kulturalnych w stolicy nie zabraknie – w lipcu i sierpniu przygotowano wiele ciekawych propozycji współorganizowanych i finansowanych przez m.st. Warszawę.
Z muzyką w tle
Codziennie do 27 lipca, w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego, odbywa się Festiwal Ogrody Muzyczne. Jest on realizowany w Warszawie od 2001 r. Program każdego festiwalu wypełniają koncerty na żywo oraz retransmisje oper i baletów z renomowanych teatrów i festiwali muzycznych oraz filmy muzyczne i sfilmowane koncerty.
Kolejna propozycja na wakacyjne miesiące to koncerty w ramach II Festiwalu Paderewski na Ujazdowie przybliżających muzykę Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Koncerty odbywają się przy pomniku Paderewskiego w Parku Ujazdowskim, w każdą sobotę o godz. 16:00 aż do 7 września.
Wystawa, którą warto odwiedzić
Na 30 lipca Muzeum Warszawy zaplanowało otwarcie wystawy i premierę książki „Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania”. Oryginalne odbitki to najcenniejsze zbiory dotyczące Powstania Warszawskiego w kolekcji fotograficznej muzeum. Pokazane zostaną przede wszystkim zdjęcia reporterskie Brauna, w tym także ujęcia realizowane we współpracy z Bertą Weissberger.
Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Warszawy do 29 grudnia 2024 r.
Wakacje w teatrze
Teatr Druga Strefa zaprasza na 6. edycję cyklu #PolacyPolkiRobiąTeatr, prezentującego spektakle polskich artystów mieszkających na stałe poza granicami kraju. Szczegółowy repertuar na stronie teatru.
Kino dobre na każdą pogodę
Tego lata już po raz trzeci dziedziniec kina Tęcza przy ul. Suzina 6 zamieni się w kino plenerowe. W każdy wtorek i czwartek wakacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na pokazy filmów. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp jest wolny. Program pokazów w ramach cyklu Halo, kino Tęcza! jest dostępny na stronie CKF.
Trwa trzecia edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Przez dziewięć kolejnych tygodni, w środowe wieczory, na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będzie można obejrzeć produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii.
Przed Pałacem Kultury i Nauki odbywają się letnie seanse Kinoteki – W Stronę Zachodzącego Słońca. Pokazy organizowane są we wtorki, czwartki i soboty do 7 września. Początek zawsze po zachodzie słońca.
Kulturalnie pod chmurką
Ciepłe lato pozwala na korzystanie z wielu innych plenerowych propozycji. To m.in. plenerowy festiwal Jazz na Starówce, spektakle Teatru Polonia i Och Teatru na placu Konstytucji i przy ul. Grójeckiej 65. Sinfonia Varsovia po raz kolejny zaprasza na słynne potańcówki na Grochowskiej, a Muzeum Warszawy na 71. urodziny Starówki.
W wakacyjne miesiące kultura zagości także w prawobrzeżnej części miasta. Na dziedzicu Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można posłuchać koncertów znanych artystów. Wystąpią m.in.: Justyna Jary i Alegancka Kapela Warszawskie Piosenki, Doris Retro Band Czessband wraz z Cała Praga Śpiewa oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
W lipcu i sierpniu na wydarzenia kulturalne zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ramach cyklu POLIN na Łące będą zajęcia dla dzieci i seniorów, spacery, rajdy rowerowe, potańcówka czy pokazy filmów. Szczegóły na stronie Muzeum POLIN.
Najciekawsze propozycje można znaleźć w kalendarzu na stronie kultura.um.warszawa.pl.
SPACERY W KORONACH MIASTA
Rusza kolejny cykl dwugodzinnych spacerów dendrologicznych „W koronach miasta”. Miejscy ogrodnicy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego zgłębiania tajników miejskiej przyrody w warszawskich parkach i na terenach zieleni.
Spacery organizowane są w sobotę lub niedzielę. W tym roku wspólnie z ogrodnikami stołecznego Zarządu Zieleni będzie można odwiedzić Park Skaryszewski, Ogród Krasińskich, Park Żeromskiego oraz Park Ujazdowski, a także nadwiślańskie łęgi. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkania obowiązują zapisy. Rejestracja startuje tydzień przed każdym spacerem. Nadchodzące wydarzenia wraz z instrukcją zapisów znajdują się na profilu Pawilonu Edukacyjnego Kamień.
Harmonogram spacerów:
28 lipca (godz. 11:00) – „Skrzydlaci przyjaciele drzew”. Spacer w formie gry terenowej w Ogrodzie Krasińskich
W jaki sposób dobór gatunkowy drzew wpływa na obecność i życie ptaków w naszym otoczeniu? Jakie gatunki drzew są atrakcyjne dla ptaków, zapewniając im schronienie, pożywienie i miejsca do lęgów? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać na spacerze w Ogrodzie Krasińskich. Uczestnicy zwiedzą też to miejsce oraz poznają rzadkie gatunki drzew i krzewów. Wydarzenie dla osób od 12 roku życia.
25 sierpnia (godz. 11:00) – „Drzewni detektywi”. Spacer w formie gry terenowej w parku im. Stefana Żeromskiego
Uczestnicy spaceru nauczą się rozpoznawać różne gatunki drzew i będą analizować ich cechy charakterystyczne, takie jak kształt korony, kolor liści, budowa kory i rozmieszczenie gałęzi. Wykorzystają też specjalnie przygotowany klucz do identyfikacji drzew, który pomoże rozszyfrować zagadki natury. Wydarzenie dla osób od 16 roku życia.
28 września (godz. 11:00) – „Zmiany klimatu a rośliny”. Spacer w parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego
Jaki jest wpływ zmian klimatu na rośliny? Które gatunki roślin zyskują na zmianach klimatu, a które tracą? Które gatunki będą zanikać pod wpływem ocieplenia, a które będą się liczniej rozprzestrzeniać? Odpowiedzi przyniesie spacer w parku Skaryszewskim. Prowadzący opowie o tym, jakie gatunki roślin warto sadzić w miastach i w ogrodach oraz o tym, które z nich są odporne na ocieplenie, suszę i gorszą glebę. Uczestnicy dowiedzą się też więcej o historii parku. Spacer dla osób od 14 roku życia.
5 października (godz.11:00) – „Dzikość nad Wisłą”. Spacer po prawym brzegu Wisły, w okolicach Pawilonu Edukacyjnego Kamień
Na spacerze uczestnicy odwiedzą Obszar Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”. Dowiedzą się, czym są łęgi oraz dlaczego są nazywane polskimi lasami tropikalnymi. Poznają układ, strukturę i budowę tarasów zalewowych oraz towarzyszącym im zbiorowisk roślinnych. Przyjrzą się wybranym gatunkom roślin charakterystycznym dla łęgów i nauczą się rozróżniać rodzime topole. Wydarzenie dla osób od 10 roku życia.
17 listopada (godz. 11:00) – „Przyroda przed zimą”. Spacer w parku Ujazdowskim
Przyroda zimą także żyje, jest ciekawa i warto ją odwiedzać pomimo niesprzyjającej aury. Podczas spaceru będzie można dowiedzieć się m.in. czy drzewa w porze zimowej odpoczywają czy rosną, a także jakie są strategie przetrwania zimy przez rośliny. Wydarzenie dla osób od 10 roku życia.