Wzgórze Tumskie w Płocku znalazło się wśród 16 Cudów Polski 2024! Wyboru – po jednym cudzie z każdego województwa – dokonali czytelnicy National Geographic Traveler, którzy głosowali na 48 nominowanych miejsc oraz obiektów z całej Polski i oddali w tym roku łącznie rekordowe 258 tysięcy głosów!
Promocja miejsc jeszcze nieodkrytych
Liczba oddanych głosów wskazuje na gigantyczne zainteresowanie poznawaniem nowych, interesujących miejsc na turystycznej mapie Polski. – Nie mamy wątpliwości, że „Cuda Polski” to największy w naszym kraju plebiscyt, którego celem jest promowanie wciąż niedocenionych miejsc w naszym kraju – mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”. – W tym roku w wydarzeniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu. Walka była wyrównana do samego końca, a każdy z ponad 250 tys. głosów oddanych na nominowane miejsca mógł zaważyć o zwycięstwie – podsumowuje Załuski.
Cuda Polski 2024 są miejscami, które mogą ułożyć się w fascynującą trasę podróży, w trakcie której można będzie lepiej poznać nasz kraj. To inspiracja do zwiedzania Polski podczas długiej wyprawy albo do kilkunastu weekendowych wypadów poza miasto. Wśród zwycięzców znalazły się punkty na mapie, które mogą zaskoczyć niejednego wytrawnego podróżnika. W niektórych regionach, walka toczyła się do ostatnich minut głosowania.
Lista Cudów Polski 2024
- Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra;
- Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku;
- Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe;
- Lubuskie – Park Dworski w Iłowej;
- Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej;
- Małopolskie – Zamek w Muszynie;
- Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku;
- Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej;
- Podkarpackie – Zamek w Łańcucie;
- Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach;
- Pomorskie – Bory Tucholskie;
- Śląskie – Bielsko-Biała;
- Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy;
- Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński;
- Wielkopolskie – Pyzdry;
- Zachodniopomorskie – Darłowo.
Wzgórze Tumskie w Płocku (Mazowieckie)
opis ze strony national-geographic.pl
Tu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny. To właśnie od tego miejsca najlepiej zacząć spacer po Płocku. Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem.
Polska ciekawa i różnorodna
– Wielkie gratulacje dla wszystkich tegorocznych zwycięzców – mówi Michał Cessanis, redaktor prowadzący National Geographic Traveler i ambasador plebiscytu. – Kolejny raz nasi Czytelnicy wybrali 16 nowych Cudów Polski oddając na nie rekordową liczbę głosów. To pokazuje, jak bardzo chcemy promować i odkrywać nasz kraj. I jak bardzo jest on zróżnicowany. Na liście cudów znalazły się bowiem miejsca naturalne – takie jak Bory Tucholskie, a także te z wielką historią, jak Zamek w Łańcucie, czy Twierdza Srebrna Góra, ale nie brakuje też miast, jak Pyzdry czy Lidzbark Warmiński, które z pewnością warto odwiedzić. Mam nadzieję, że Cuda Polski 2024 staną się wyjątkowym, zaskakującym szlakiem podróżniczym – dodaje Michał Cessanis.
Cuda Polski 2024 to wakacyjny plebiscyt magazynu National Geographic Traveler. Każda z atrakcji zyskuje tytuł „Cud Polski 2024”, który może wykorzystywać we własnej promocji regionu.
Więcej o nowych Cudach Polski przeczytacie w wydaniach National Geographic Traveler i na national-geographic.pl.