Wiosna to jedna z najlepszych pór roku, by odwiedzić stolicę, idealny czas, aby odkryć uroki zielonej Warszawy, zażyć ruchu na świeżym powietrzu czy obejrzeć miasto z perspektywy rzeki.
Warszawskie parki
Niemal ¼ powierzchni miasta zajmuje zieleń. Znajdziesz tu ogólnodostępne historyczne ogrody, zaciszne parki, skwery, ogrody botaniczne i… fragment prawdziwej puszczy!
W Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji ostatniego króla Polski, zobaczysz, jak przyroda budzi się do życia, nakarmisz wiewiórkę lub zrobisz sobie zdjęcie z jednym z miejscowych pawi. W ogrodach Zamku Królewskiego czekają fontanny i labirynty z wysokich na 6 metrów żywopłotów. Czy wiesz, że znajdują się one w miejscu, w którym kilkaset lat temu płynęła Wisła?
Koniecznie odwiedź też ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Może akurat trafisz na czas, w którym kwitną tam magnolie? Te piękne kwiaty oraz setki innych roślin z wielu egzotycznych krajów świata spotkasz również w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Na pewno spodoba Ci się też ogród dachowy BUW, podzielony na kilka części, różniących się formą, kolorem i zapachem.
Rowerem po mieście
Setki kilometrów dróg rowerowych oraz sieć samoobsługowych wypożyczalni Veturilo pozwolą Ci dotrzeć do atrakcji turystycznych, a przy okazji spalić zbędne kalorie.
Możesz skorzystać z popularnych szlaków rowerowych biegnących wzdłuż brzegów Wisły. Szlak Wisły po lewej stronie rzeki prowadzi bulwarami. Jadąc nim mijasz Multimedialny Park Fontann, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego czy uwielbiane przez dzieciaki Centrum Nauki Kopernik. Po drodze możesz zatrzymać się przy pomniku Syrenki, a w sezonie również w jednym z klubów. Kontynuując jazdę na południe dotrzesz do rezydencji królewskich – Łazienek Królewskich i Wilanowa.
Szlak Słoneczny po prawej stronie biegnie wśród półdzikich lasów obok naturalnych plaż. Szybko zapomnisz tu, że jesteś w środku miasta, a przy odrobinie szczęścia zobaczysz kormorana lub czaplę. Jeśli planowanie nie jest Twoją mocną stroną wybierz się na grupowe, rowerowe zwiedzanie z przewodnikiem. W kilka godzin zobaczysz atrakcje stolicy, poznasz ich historię i ciekawostki. Rower otrzymasz w cenie wycieczki.
Z perspektywy rzeki
Od maja zaczynają odbywać się regularne rejsy po Wiśle. Możliwości jest sporo: od tradycyjnych płaskodennych łodzi, przez zabytkowy statek mieszczący kilkadziesiąt osób na pokładzie, po komfortowe katamarany i gondole. Jeśli szukasz mocniejszych wrażeń, możesz też wynająć motorówkę.
Jednostki cumują w wielu miejscach, głównie po lewej stronie Wisły. Zainteresowani mogą też skorzystać z mobilnych wypożyczalni kajaków albo wybrać się na całodzienny rejs do Serocka. Statek Zefir kursuje w weekendy i zabiera na pokład ponad stu pasażerów, z których każdy ma zagwarantowane zadaszone miejsce siedzące.
Trasa prowadzi kilkunastokilometrowym Kanałem Żerańskim, którego historia sięga XVII wieku. Niezależnie od tego na co się zdecydujesz z pewnością pokochasz Warszawę w wiosennej odsłonie.
informacje o Warszawskich Liniach Turystycznych
tekst: Stołeczne Biuro Turystyki