Gigantyczne konstrukcje z klocków Lego, unikalne szopki krakowskie i pokazy w planetarium – to tylko wybrane atrakcje, które czekają na rodziny spędzające ferie w Warszawie. Na duże emocje liczyć mogą także wszyscy, którzy chcieliby wybrać się w wirtualną podróż po wszechświecie lub spotkać się oko w oko z pająkami i skorpionami.
Paryski Luwr w Warszawie
Tegoroczne ferie zimowe to wiele ciekawych ekspozycji, pokazów i wydarzeń. W Galerii Mokotów warto obejrzeć wystawę budowli z klocków Lego. Jest to jedna z największych prezentacji tego typu w Polsce.
Zwiedzający zobaczą m.in. postaci inspirowane bajkami Disneya, pomnik wykuty w skałach Góry Rushmore (przedstawiający wizerunki czterech prezydentów USA), 2,5-metrową Krzywą Wieżę z Pizy (zbudowaną z ponad 200 tysięcy klocków!) czy paryski Luwr – jedno z największych i najbardziej znanych muzeów na świecie.
Wyjątkową atrakcją jest pojazd inspirowany Sokołem Millennium, czyli kultowym statkiem kosmicznym z sagi Star Wars, skonstruowany z 1,2 miliona klocków. Ma ponad 7 metrów długości i 4 metry szerokości! Długie godziny można spędzić w strefie zabaw o powierzchni ponad 400 m2 z przestrzenią dla najmłodszych oraz niezliczoną liczbą atrakcji i inspiracji do tworzenia własnych konstrukcji. Wystawa czynna jest codziennie (poniedziałek-sobota: 10:00-22:00, niedziela: 10:00-20:00).
Szczegóły i informacje na temat biletów na stronie:
https://wystawaklockow.pl/warszawa/
Szopki krakowskie last minute
W Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie zobaczyć można 50 niezwykle fantazyjnych i kunsztownie wykonanych szopek krakowskich. Prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Krakowa, z kolekcji rodziny Markowskich – znanych twórców szopek. Niektóre z nich mają niezwykle oryginalną formę – na przykład umieszczone są na herbacianej łyżeczce czy w krakowskim obwarzanku.
W bajecznej scenerii krakowskich szopek – prócz postaci biblijnych – nie zabrakło oczywiście smoka wawelskiego, lajkonika, Pana Twardowskiego oraz postaci związanych z historią Polski. Wystawa prezentowana jest tylko do 6 lutego 2022 roku!
Informacje na temat biletów na stronie:
https://bilety.zamek-krolewski.pl/
Wyprawa w kosmos przeszłości
Kolejną ciekawą propozycją spędzenia czasu w Warszawie jest wizyta w Muzeum Nowa Praga, mieszczącym się przy ul. Jagiellońskiej 82A, gdzie eksponowana jest wystawa poświęcona historii załogowych lotów kosmicznych (codziennie w godz. 9:00-20:00, https://www.cosmosdiscovery.pl/kopie-o-wystawie). Powstała ona we współpracy z amerykańską agencją NASA oraz muzeum i centrum edukacyjnym Cosmosphere.
Wystawa to setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie oraz unikalna kolekcja skafandrów i autentycznych modeli statków kosmicznych, promów i rakiet. Dodatkową atrakcją są symulatory wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym można poczuć się jak podczas wyprawy po wszechświecie.
Pająki, skorpiony i inne cuda natury
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie prezentowana jest wystawa pająków i skorpionów, wzbogacona filmami i planszami 3D o tematyce przyrodniczej. Ekspozycja czynna jest codziennie, a w weekendy prowadzone są dodatkowo ciekawe lekcje biologii, podczas których można posłuchać różnych historii i ciekawostek, a śmiałkowie mogą potrzymać pająka w dłoni.
Szczegóły i informacje na temat biletów można odnaleźć na stronie:
https://www.wystawapajakow.pl/kup-bilet/
Wyprawa w kosmos nieoczywisty
Miejscem, które cieszy się wyjątkową popularnością przez okrągły rok, jest Centrum Nauki Kopernik, a zwłaszcza Planetarium, gdzie organizowane są seanse dla różnych grup wiekowych. W czasie ferii będzie można wziąć udział w muzycznych show „Chaos i harmonia” i „Abba pod gwiazdami” oraz pokazach takich jak „Polaris”, „Klimat – gorący temat” czy „Halo ziemia”.
Bilety na wszystkie pokazy najlepiej zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie:
https://www.kopernik.org.pl/planetarium
Domki dla lalek i inne zabawki
Zimą do nowej siedziby zaprasza Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek.
Muzeum, które zostało nagrodzone przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną certyfikatem „Najlepszy produkt turystyczny na Mazowszu 2021”, funkcjonuje w dwóch oddalonych od siebie o 300 metrów oddziałach na warszawskiej starówce (Podwale 15 i Krzywe Koło 2/4). W pierwszej lokalizacji obejrzeć można wystawę ze 150 w pełni wyposażonymi klasycznymi domami dla lalek, a także sklepem, szkołą, szpitalem, zakładem fryzjerskim i innymi punktami usługowymi w miniaturowej skali, a w drugiej – zabawki z II połowy XX wieku.
Muzeum czynne jest codziennie w godz. 11-19.
Szczegóły i informacje o biletach na stronie:
https://www.muzeumdomkow.pl
Teatry dla dzieci
W ferie pozostają czynne teatry dla dzieci. W praskim Teatrze Baj (ul. Jagiellońska 28; https://teatrbaj.pl/) zobaczymy m.in. „Pinokia” i „Dziadka do orzechów”, a w zlokalizowanym w Pałacu Kultury i Nauki Teatrze Lalka – przedstawienia takie jak „Śpiącą królewna” i „Tymoteusz Rymcimci”. Z kolei w Teatrze Guliwer (ul. Różana 16) będzie wystawiany m.in. premierowy spektakl familijny „Królestwo”.
Informacja turystyczna
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1, Warszawa (wejście od ulicy Emilii Plater)
tel. 503 033 720
poniedziałek-niedziela 9.00-18.00
Centrum Praskie Koneser
pl. Konesera 2, Warszawa
tel. 503 033 720
poniedziałek-niedziela 10.00-18.00