Winnica Dwórzno, przez wielu nazywana „mazowiecką Toskanią”, to największa winnica na Mazowszu i jedna z większych w kraju. Położona jest zaledwie 40 km od Warszawy, w miejscu czystym pod względem ekologicznym, w wiosce otulonej lasami i graniczącej z jeziorem. To wododział naturalnie oczyszczający się od tysiącleci. Dzięki takim warunkom i odpowiedniej glebie Winnica Dwórzno może pochwalić się produkcją doskonałej jakości wina i jednocześnie być atrakcyjnym miejscem enoturystycznym dla osób poszukujących spokoju i wytchnienia.
Wszystko zaczęło się od malin
Dawno dawno temu, dokładnie w 1990 r., Wiesław Gowin założył w Dwórznie gospodarstwo specjalizujące się w uprawie malin. 20 lat później zaczęły się na plantacji eksperymenty z winem. Najpierw było to wino z malin właśnie, które zresztą do dziś jest specjalnością mazowieckiej winnicy. Po malinowych doświadczeniach rodzina Gowinów kupiła w 2012 r. pierwsze sadzonki winorośli i rozpoczęła kolejne eksperymenty, inwestując jednocześnie w coraz bardziej nowoczesny sprzęt do wytwarzania wina i zapraszając do współpracy Piotra Stopczyńskiego, jednego z najlepszych enologów w Polsce (nazywanego przez znawców win polskim Dionizosem).
Pierwsze wina przeznaczone do komercyjnej sprzedaży pochodzą z 2015 r., a Winnica Dwórzno, oficjalnie otwarta dla gości 15 września 2018 r., jest dziś największą winnicą na Mazowszu i jedną z największych w Polsce.
Mazowiecka Toskania
Dwórzno, wioska oddalona zaledwie 40 km od Warszawy, leży na Wysoczyźnie Mazowieckiej – najwyższym regionie Mazowsza, z którego wypływa pięć rzek. Plantacja położona jest na wzniesieniu nad jeziorem, granicząc z nim od południa, co oznacza cenną dla winorośli południową ekspozycję. Czyste pod względem ekologicznym miejsce, piękna okolica z pagórkowatą rzeźbą poprzecinaną rzekami to warunki znakomite nie tylko dla upraw, ale także turystów spragnionych ciekawych widoków, świeżego powietrza oraz ciszy i spokoju.
I właśnie na enoturystykę otworzyła się Winnica Dwórzno we wrześniu 2018 r. Od tego czasu winnicę można odwiedzać w celach degustacji i zakupu wina. Można również zwiedzić winnicę i zapoznać się z całym procesem produkcji szlachetnego trunku.
Jastrzębie zamiast… strachów na wróble i winna literatura
Dobre owoce przyciągają nie tylko plantatorów, ale również dzikich amatorów ich smaku. W winogronach Dwórzna gustują szczególnie szpaki, ale zbiorów chronią… jastrzębie, które patrolują okolicę. Wystarczy ich głos, by odstraszyć skrzydlate szkodniki.
Z kolei butelki z Winnicy Dwórzno mogą zaciekawić zarówno miłośników wina, jak i wielbicieli… literatury. Kolejne efekty poszukiwań najlepszych winnych smaków zyskują bowiem nazwy związane z gatunkami literackimi. W dwórzyńskiej piwniczce można więc znaleźć na przykład sonet, bajkę i balladę. Czysta poezja!
Medale dla mazowieckich win
Wina Winnicy Dwórzno przywiozły trzy medale z Międzynarodowego Konkursu Win „Carpatia Vini” Kombornia 2019! Nagrodę zdobył każdy z trzech trunków wystawionych przez mazowiecką winnicę do walki o laury.
Oto nagrodzone wina z Mazowsza:
– białe cuvée 2018 – srebrny medal
– Johanniter 2018 – brązowy medal
– czerwone cuvée 2018 – brązowy medal
W konkursie uczestniczyły wina z 9 krajów: Francji, Hiszpanii, Izraela, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Węgier.