Aktualności

INSCENIZACJE BAŚNI I LEGEND ZIEMI RADOMSKIEJ W… MUZEUM

Skąd wzięła się nazwa Piotrówki, najstarszej części Radomia? Kim była Esterka? Jak powstał Radom i co wspólnego miał z miastem orzeł srebrnopióry? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w legendach Ziemi Radomskiej. Rzecz jasna dotyczą one nie tylko stolicy dawnego województwa, lecz także pobliskich miejscowości: Iłży, Szydłowca czy Jedlińska.

Dawne opowieści Radomskiego zostały zainscenizowane na wystawie „Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”, którą można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego od 6 grudnia. Na razie tylko wirtualnie, ale twórcy ekspozycji liczą, że wkrótce będzie można podziwiać ją podczas wizyty w Muzeum, ponieważ stworzono ją z wyjątkowych elementów, które trzeba zobaczyć z bliska na własne oczy. Są to lalki i pacynki pochodzące z różnych instytucji kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Bajek w Kielcach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Teatru Groteska z Krakowa, czy tez Teatru Lalek Arlekin z Łodzi.

Wystawa została przygotowana przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale każdy miłośnik Ziemi Radomskiej znajdzie tu wiele ciekawostek. – Na najnowszej wystawie pokazane są najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, tego skąd wzięła się nazwa najstarszego miejsca w Radomiu (Piotrówka) jak również późniejsze, związane z Esterką czy ze słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu – opowiada Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy. Jedna z nich opowiada o królewiczu Kazimierzu i o radomskim zamku.

Na wystawie zaprezentowane są także baśnie i legendy dotyczące miejscowości na terenie Ziemi Radomskiej: Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy. – Zależy nam, żeby mieszkańcy tych okolic także zobaczyli tę wystawę, dowiedzieli się jak powstały nazwy miejscowości – dodaje Grzegorz Kościelniak.

Wystawa powstała w oparciu o baśnie i legendy zebrane i spisane przez Oskara Kolberga, Zenona Gierały i Ewę Nowakowską. W specjalnie przygotowanej gablocie można obejrzeć pierwsze wydania „Baśni i legend Ziemi Radomskiej” Zenona Gierały z przełomu lat 70. i 80. oraz każde kolejne, poszerzane wydanie, a także książkę Oskara Kolberga „Dzieła wszystkie, tom 21. Radomskie cz. II”, wydaną jeszcze za życia autora.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum im. Jacka Malczewskiego do 31 marca 2021, ale zaczęła żyć także poza placówką. Dwie z legend Ziemi Radomskiej zostały zaprezentowane w Radiu Rekord 106,2 FM, a wszystkie trafią z czasem na YouTube. Gdzie można znaleźć od paru miesięcy – trudno w tym miejscu się nie pochwalić – przypomniane przez nas legendy i opowieści niesamowite z całego województwa mazowieckiego, a zatem także z Ziemi Radomskiej. Oto one:

Facebook