W dawnej fabryce lnu w Żyrardowie znowu będą powstawały cuda z naturalnego materiału. Pasjonaci krawiectwa, projektowania odzieży czy po prostu osoby poszukujące kreatywnych zajęć będą mogły rozwinąć swoje zainteresowania podczas warsztatów z projektowania i szycia wyrobów lnianych. Zajęcia zaplanowano na październik i listopad 2020 r. w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Będzie to czwarta odsłona „Industrialnej Fabryki Talentów”, czyli przestrzeni projektowo-warsztatowej ukierunkowanej na podtrzymywanie lokalnego dziedzictwa.
Zakłady Lniarskie w Żyrardowie zostały zlikwidowane ponad 20 lat temu, lecz „duch” fabryki nadal żyje. W postindustrialnej przestrzeni dawnego oddziału drukarni żyrardowskiej fabryki, która obecnie stanowi siedzibę Muzeum Lniarstwa, uczestnicy kreatywnych zajęć będą mogli czerpać inspirację z tradycji Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego. Znajdzie to swoje odzwierciedlenie w tworzonych wyrobach, których głównym tematem przewodnim będzie len.
Pierwszy z cykli warsztatowych pt. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej” rozpocznie się 19 października br. i będzie prowadzony w każdy poniedziałek w godzinach 17:00-19:00. Uczestnictwo w zajęciach wymaga udziału we wszystkich siedmiu spotkaniach przewidzianych w tym cyklu. Natomiast drugi cykl pt. „Projektowanie oraz szycie lnianych dodatków i konfekcji stołowej” rozpocznie się 27 października br. i będzie prowadzony we wtorki i czwartki przez trzy kolejne tygodnie. Każde z 2-godzinnych zajęć skierowane jest do innej grupy uczestników, którzy będą zdobywali umiejętności w tworzeniu innego wyrobu (m.in. worek na lunch, podkładki na stół, koszyk na chleb, zabawka, brelok do kluczy, torba, plecak, etui na telefon, kosmetyczka).
Zapisy na powyższe warsztaty można wysyłać drogą mailową: biuro@muzeumlniarstwa.pl lub zgłaszać się telefonicznie pod numerem telefonu 535 924 888. Z uwagi na pandemię COVID zajęcia będą się odbywały w grupach maksymalnie 5-osobowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Industrialna Fabryka Talentów to również zajęcia ukierunkowane na podtrzymanie ginących zawodów, w tym przypadku zawodu tkacza. Z tej okazji odbędą się w listopadzie pokazy tkania na krośnie mechanicznym. O terminie rozpoczęcia pokazów organizatorzy będą informowali na bieżąco.
Projekt „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego po raz czwarty z rzędu otrzymała wsparcie na realizację tego działania.