Podróże

ZIELONE OKOLICE GARWOLINA

Rzeka Wilga, rezerwaty i rozległe lasy – choć z nimi najbardziej kojarzą się okolice Garwolina, nie brakuje tu także miejsc na aktywny wypoczynek i unikalnych zabytków. Oto atrakcje, jakie czekają na gości jednego z najciekawszych, choć zdecydowanie zbyt rzadko odwiedzanych rejonów Mazowsza.

Poznawanie atrakcji powiatu zaczynamy od wizyty w największym mieście regionu – Garwolinie. Na jego obrzeżach znajduje się stacja kolejowa, gdzie zatrzymują się pociągi Kolei Mazowieckich, ale można tu dotrzeć również własnym transportem, zwłaszcza że samochód lub rower będą przydatne podczas przemieszczania się pomiędzy wybranymi miejscami.

Centralny punkt miasta zajmuje neobarokowy kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Przy ulicy Studzińskiego znajdziemy piętrowy dworek „Zwady” z lat 30. XX wieku, a przy ulicy Sienkiewicza, Młyńskiej oraz Senatorskiej drewniane domy liczące blisko 200 lat. Ciekawym zabytkiem jest także zespół koszar kawaleryjskich i dawna cerkiew garnizonowa.

Miasto otoczone jest lasami i rezerwatami. Wydzielone trasy spacerowe i rowerowe to idealne miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Popularnością, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, cieszą się plenerowe ścieżki edukacyjne.

Pierwsza z nich w Hucie Garwolińskiej ma kształt pętli o długości 4 km i obejmuje 10 przystanków tematycznych z tablicami informacyjnymi. Nie znajdziemy na nich zwyczajnych opisów gatunków roślin, ale ciekawostki, także na temat zawodu leśnika czy myśliwego. Wyjątkową atrakcją trasy są dwa stanowiska przeznaczone do obserwacji ornitologicznych. Przy punkcie końcowym znajduje się parking z toaletami, miejsce na zorganizowanie biwaku i rozpalenie ogniska. Na najmłodszych czekają dodatkowe atrakcje w postaci siłowni plenerowej, placyku do skoków w dal, huśtawek i leśnych cymbałów. Oryginalną atrakcją są przekroje najpopularniejszych polskich gatunków drzew opatrzone ciekawym i przystępnie napisanym komentarzem.

Druga ścieżka przyrodnicza, do której można dojechać dedykowaną trasą rowerową z Huty Garwolińskiej, biegnie przez Park Zabytkowy w Miętnem. Na szlaku trafimy na przystanki z tablicami tematycznymi oraz staw z urokliwą wysepką.

Wypoczynek na łonie natury w Miętnem można połączyć z wizytą w Muzeum Ziemi Garwolińskiej (wstęp bezpłatny). Większość eksponatów muzealnych związana jest z mazowieckim gospodarstwem wiejskim. Wśród nich znajdziemy tradycyjny sprzęt domowy, narzędzia do wyrobu tkanin, a nawet… kolekcję staromodnych pralek. Jak całe Mazowsze, również powiat garwoliński słynie z tkanin i strojów ludowych oraz wyrobów koszykarskich – to właśnie one stanowią najciekawszą część ekspozycji, tym bardziej interesującą, że większość z nich podarowali okoliczni mieszkańcy.

Największą atrakcją powiatu dla młodszych podróżników jest Mini ZOO w Cyganówce. Zwierzyniec, który pełni równocześnie funkcję szpitala polowego dla zwierząt, zamieszkują jelenie, sarny oraz daniele. Wstęp na teren zoo jest wprawdzie bezpłatny, ale można wykupić specjalną cegiełkę, która wspomoże utrzymanie ośrodka. Tuż obok zwierzyńca znajduje się stadnina oferująca lekcje jeździectwa na koniach i kucykach. Wizytę w Cyganówce można połączyć z wyprawą na plażę w Wildze lub na kąpielisko Mamut w Garwolinie.

W powiecie nie brakuje ciekawych miejsc dla osób zainteresowanych historią i kulturą. Brukowanym rynkiem w Maciejowicach można dojść do dawnego ratusza, dziś mieści się w nim jedyne w Polsce Muzeum Naczelnika Tadeusza Kościuszki. Dzięki zbiorom gromadzonym m.in. przez rodzinę Zamoyskich można lepiej poznać postać polskiego generała oraz przebieg bitwy, w której klęskę poniosły nie tylko polskie oddziały, ale cała Insurekcja 1794 roku.

W Żelechowie warto zobaczyć klasycystyczny pałac (obecnie hotel) wybudowany w 1790 r. dla Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, prezydenta Warszawy. Właśnie w tym budynku odbyło się wesele generała Romualda Traugutta.

Kolejne ciekawe zabytki w pobliżu to spichlerz z XVII w. w Górznie oraz drewniany kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej z końca XVII wieku w Mariańskim Porzeczu. Świątynia słynie z unikalnego wystroju wnętrza: bogatych polichromii, a także niezwykłej postaci przedstawionej na kościelnym ołtarzu – Szatana. Kościół ten pojawił się w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych, m.in. w serialu „Boża podszewka”.

Facebook