Nad wodąPlaże i kąpieliska

ZALEW SOBÓTKA W PŁOCKU

Sobótka to miejskie kąpielisko u stóp 50-metrowej skarpy wiślanej w Płocku, które uchodzi za jedno z najczystszych na Mazowszu. Udany odpoczynek nad zalewem gwarantuje nie tylko rozległa plaża, ale także dobrze przygotowana infrastruktura: wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska do uprawiania sportów i ścieżki spacerowe.

Kąpielisko Sobótka

Większość osób przyjeżdżających nad Sobótkę korzysta z kąpieli w zalewie i piaszczystej plaży, na której można rozłożyć koc lub zorganizować piknik. Dla rodziców z dziećmi została wydzielona specjalna część zalewu z 40-metrową wodną zjeżdżalnią.

W granicach kąpieliska znajdują się boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w piłkę ręczną plażową i drewniane pomosty, które są miejscem startu i mety dla odbywających się na Sobótce zawodach wioślarskich i turniejach siatkówki plażowej.

W wypożyczalni działającej nad zalewem można wynająć sprzęt plażowy (leżaki, parasole, zjeżdżalnię, sprzęt do badmintona) i wodny (rowery wodne i kajaki). Na terenie plaży dostępne są również bezpłatne toalety i przebieralnie, a na głodnych i spragnionych czekają grill bar i restauracja. Dodatkowym atutem plaży jest bezpłatne, ogólnodostępne Wi-Fi.

Kąpielisko jest strzeżone codziennie w okresie wakacyjnym w godz. 10.00 – 18.00. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad Sobótką czuwają ratownicy. Warto pamiętać, że ze względów higienicznych na teren Sobótki nie można wprowadzać psów, nie wolno tu również palić papierosów.

Sobótka, fot. UM Płock

Tumska Ciuchcia i dojazd do zalewu

Przy kąpielisku znajduje się parking dla kilkudziesięciu aut. Z centrum Płocka nad zalew kursuje także autobus komunikacji miejskiej nr 44.

W letnie weekendy w pobliże kąpieliska można dotrzeć kolejką turystyczną, czyli tzw. Tumską Ciuchcią. Składa się ona z dwóch 20-osobowych wagoników i spod płockiego ZOO startuje o następujących godzinach: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 i 17.00.

Wagoniki wyposażone są w system nagłaśniający, dzięki któremu wycieczkowicze mogą posłuchać o Płocku, jego historii i zabytkach. Bilet kosztuje 9 złotych. Pokonanie trasy trwa ok. 1 godziny.

Spacery nad wodą

Wokół zalewu wyznaczone są ścieżki spacerowe i rowerowe. Niedaleko akwenu, po drugiej stronie ulicy Rybaki, znajduje się park linowy FunPark z dwiema trasami: dla starszych i dla dzieci, dmuchanym torem przeszkód i zjeżdżalnią, ścianką wspinaczkową, strzelnicą i łucznicą oraz terenem do rozgrywek paintballa.

Po całodziennym wypoczynku nad wodą można wybrać się na spacer wzdłuż Wisły aż do molo zlokalizowanego u podnóża Wzgórza Tumskiego. Rozpościera się z niego widok na rzekę i najbliższą okolicę.

Na cyplu skarpy wiślanej położony jest Zamek Książąt Mazowieckich – wizytówka Płocka. Gotycki gmach został wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego, a dziś mieści się w nim Muzeum Diecezjalne z kolekcją sztuki sakralnej.

Facebook