Aktualności

STO LAT PO 18. BITWIE W DZIEJACH ŚWIATA

2020 to Rok Bitwy Warszawskiej na Mazowszu – tak zdecydował jednogłośnie samorząd województwa w ostatnich dniach starego roku. Co to oznacza? Na pewno dużo więcej wydarzeń związanych z sierpniowymi obchodami stulecia bitwy. Rekonstrukcja w Ossowie, jedna z najbardziej widowiskowych w Polsce – z udziałem kawalerii i artylerii, będzie z pewnością jeszcze bardziej spektakularna, a w Radzyminie, Kobyłce, Tłuszczu i Markach odbędzie się jeszcze więcej wydarzeń rocznicowych, m.in. XIV Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoCud Radzymin 1920, wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920” oraz Bieg 1920 r.

„Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione… Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż upadkiem Warszawy Środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji”.
lord Edgar D’Abernon

Niestety, do czasu obchodów nie tylko nie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, zapowiadane szumnie od trzech lat przez kolejnych ministrów obrony narodowej, ale nie wiadomo, czy w ogóle rozpocznie się jego budowa. Przetarg został unieważniony, ponieważ na realizację zwycięskiego projektu MON przeznaczyło za mało pieniędzy i nie ma szans na zrealizowanie wizji Czesława Bieleckiego, która wygrała konkurs ponad dwa lata temu. Rozważana jest zmiana projektu, a co z tego wyniknie, zapewne dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Więcej szczęścia ma Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: budowa nowego obiektu, w dużej części zanurzonego w ziemi, by nie zasłaniał dworku Marszałka, dobiega końca i jest szansa na huczne otwarcie w 100. rocznicę zwycięstwa polskich strategów wojskowych nad bolszewikami.

Na dobrej drodze jest też tworzenie filii Muzeum Niepodległości, której siedzibą stanie się zabytkowy budynek zwany „Świetlicą Pielgrzyma”, stojący naprzeciwko bramy wejściowej Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. List intencyjny w tej sprawie między władzami gminy i samorządem wojewódzkim został podpisany 15 sierpnia 2019 r.

Na szczegółowy program trzeba będzie jeszcze poczekać, ale można zacząć planować odwiedzenie najciekawszych miejsc związanych z Bitwą Warszawską. Może w tym pomóc dostępny online przewodnik poświęconej 18 bitwie w dziejach świata oraz strona parku kulturowo-historycznego w Ossowie.

„Gdyby Karol Młot nie powstrzymał inwazji Saracenów, zwyciężając w bitwie pod Tours, w szkołach Oxfordu uczono by dziś interpretacji Koranu, a uczniowie dowodziliby obrzezanemu ludowi świętości i prawdy objawienia Mahometa. Gdyby Piłsudskiemu i Weygandowi nie udało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej w wyniku bitwy pod Warszawą, nastąpiłby nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, ale zostałoby zagrożone samo istnienie zachodniej cywilizacji. Bitwa pod Tours uratowała naszych przodków przed jarzmem Koranu; jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą uratowała Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed o wiele groźniejszym niebezpieczeństwem, fanatyczną tyranią sowiecką”.
lord Edgar D’Abernon

Facebook