Podróże

PAŁAC W KORCZEWIE ZWANY SIEDLECKIM WILANOWEM

Na pograniczu dwóch najdzikszych parków krajobrazowych województwa mazowieckiego, w wiosce niemal nad samym Bugiem, kilka kilometrów od Drohiczyna, rozkwita na nowo majątek nazywany od blisko trzech stuleci „siedleckim Wilanowem”. Jednak tu, w przeciwieństwie do warszawskiego pałacu, można wynająć nocleg (w Kuźni Pałacowej), a nawet zarezerwować sobie pałacowa basztę!

Od Kuczyńskich do Ostrowskich

Nic dziwnego, że barokowy pałac wybudowany w 1734 r. dla kasztelana podlaskiego Wiktoryna Kuczyńskiego, właściciela Korczewa i przyszłego szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zyskał tak pochlebne miano. Zaprojektował go włoski architekt Konceni Boni, pracujący wówczas głównie dla Radziwiłłów.

Prawnuk Wiktoryna, Aleksander, wprowadził na terenie posiadłości sporo zmian.

Zatrudnił on architekta Franciszka Jaszczołda, który tworzył w stylu neogotyckim. Jaszczołd zaprojektował oranżerię (obecną kaplicę), studnię św. Jana oraz stworzył nową koncepcję parku. Wybudował również pałacyk letni zwany Syberią, w którym Joanna Kuczyńska, żona Aleksandra, zamieszkała po śmierci męża.
korczew-palac.pl/historia

Wspomniana Joanna Kuczyńska to tytułowa Pani na Korczewie z wiersza Cypriana Kamila Norwida. Przyjaźń korespondencyjna Kuczyńskiej z poetą była zażyła do tego stopnia, że poprosiła ona poetę o radę w sprawie… zamążpójścia córki. Wybrankiem Ludwiki został Tadeusz Ostrowski, a ich potomkowie są dziś właścicielami całego majątku. Odzyskali kompleks pałacowo-parkowy w stanie katastrofalnym (tutaj można zobaczyć zdjęcia ruiny z 1979 r.). W czasach PRL-u mieścił się tu m.in. sklep z butami, a w sali balowej przechowywano… nawozy sztuczne.

Krok po kroku i rok po roku od 1989 rodzina Ostrowskich przywraca kolejnym obiektom dawny blask. Historię tej batalii opowiada hrabina Beata Ostrowska-Harris, prezes fundacji „Pałac w Korczewie”.

Jedz, zwiedzaj i nocuj

Pałac można odwiedzać i zwiedzać, jest czynny codziennie od poniedziałku do niedzieli od 9.00 do 19.00.

Do Korczewa zapraszamy wszystkich: rowerzystów, rodziny z dziećmi, pasjonatów historii i miłośników Podlasia. Można zwiedzić pałac, przejść się do parku, pojechać rowerami do Drohiczyna, a później najeść się i wyspać w Kuźni Pałacowej lub Apartamencie Baszta. Jeśli chcecie zatrzymać się tu na dłużej (a warto!), przygotowaliśmy dla Was przewodnik po okolicy.
korczew-palac.pl

W restauracji Kuźnia Pałacowa powstają dania z produktów regionalnych i według lokalnych przepisów. Hitem są kartacze z mięsem i okrasą dostępne niemal codziennie, a także krokiety ze szpinakiem i serem feta z sosem czosnkowym. Dominuje kuchnia domowa, bo właśnie taka odpowiada gościom Korczewa.

W Kuźni Pałacowej można zorganizować kameralną uroczystość rodzinną do 26 osób lub wesele na 300 gości w Sali Weselnej.

Ale przede wszystkim posiadłość położona jest w niesamowitym miejscu, niemal nad samym Bugiem, pomiędzy dwoma cudownymi parkami krajobrazowymi. To już skraj województwa mazowieckiego, a historycznie Podlasie pełną gębą. Można je poczuć w Korczewie wszystkimi zmysłami.

ZOBACZ TEŻ:
W OBJĘCIACH BUGU I LIWCA. NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY
PODLASKI PRZEŁOM BUGU. DZIKA RZEKA, ADRENALINA I ZIMORODKI

INFORMACJE DLA CARAVANINGOWCÓW

– parking dla kamperów dostępny przy obiekcie: TAK
– dostęp do prądu: NIE
– zatankowanie wody: NIE
– zrzut szarej wody: NIE
– toaleta ogólnodostępna: TAK

Zdjęcia z akcji #KamperemPoMazowszu mają na celu promocję atrakcji turystycznych regionu, jednakże część ujęć była wykonywana w miejscach na co dzień dla kamperów niedostępnych.

Dane kontaktowe

Pałac w Korczewie
ul. Ks. Brzóski 3 a, 08-108 Korczew
Recepcja tel. 25 631 20 68 | 693 299 692
Strona www
Facebook