To nie będzie wielka majówka, a nawet nie Wielka Majówka, lecz ponad tydzień wolnych dni! Można zacząć świętowanie, wędrowanie, zwiedzanie, poznawanie i smakowanie wielu miejsc już od piątku 26 kwietnia aż do niedzieli 5 maja! Na Mazowszu w tym czasie odbędzie się mnóstwo niesamowitych imprez. Na zamku w Iłży – turniej rycerski, w Czersku – średniowiecze na wesoło! Wystartuje nowy sezon w parkach rozrywki Julinek i Kosmiczne Ranczo, w pierwszy kurs wyruszy ze Stacji Muzeum w Sochaczewie wąskotorowy Pociąg Retro.
Niżej cała lista mazowieckich atrakcji podana w kolejności chronologicznej, a wyszukiwarka z pewnością zaproponuje każdemu o
pcję szukania alfabetycznego, gdyby ktoś chciał szukać tematycznie lub po nazwach miejscowości. Do 26 kwietnia będziemy jeszcze tę listę aktualizować, ponieważ informacje wciąż do nas spływają!
Pięknego czasu i wielu niesamowitych wypraw!
26 kwietnia
SZYDŁOWIEC – Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów
Lira korbowa – o unikatowości instrumentu
Spotkanie z profesorem Zbigniewem Jerzym Przerembskim – etnomuzykologiem, wykładowcą Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, autorem publikacji „Lira korbowa w tradycji kulturowej Rzeczypospolitej”.
W przestrzeni wystawy „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”, wśród zabytkowych instrumentów i dzieł sztuki, przedstawione zostaną historia i budowa niezwykle ciekawego instrumentu, jakim jest lira korbowa.
Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny
26-28 kwietnia
RADOM – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Weekend majowy w Elektrowni
W weekend majowy w Elektrowni dostępne będą dwie wystawy: wspólny projekt trójki artystów – Diany Lelonek, Pawła Matyszewskiego, Izabeli Chamczyk – BIO CHEM oraz wystawa Rajmunda Ziemskiego, jednego z czołowych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.
Ekspozycje czynne w weekend od 12.00 do 18.00.
Sobota – wstęp na wystawy bezpłatny, piątek i niedziela – bilet wstępu na wystawy ulgowy 10 zł, bilet wstępu normalny 20 zł.
WĘGRÓW – Rynek Mariacki
Wiosenny Jarmark Rzemiosła i Smaku
Ponad 30 wystawców zagości na Rynku Mariackim w ostatni weekend kwietnia. Na Jarmarku będzie mnóstwo atrakcji i podział na strefy tematyczne:
– strefa wyjątkowego rzemiosła i rękodzieła
– strefa dobrego swojskiego jedzenia
– strefa Juniora
– strefa warsztatowa
26 kwietnia – 5 maja
TRASA WKD – w tym Izba Tradycji EKD/WKD w Grodzisku Mazowieckim
Majówkowy Zawrót Głowy z WuKaDką
WuKaDka zaprasza do wspólnych podróży szlakiem zabytków i kultury w objęciach natury. Trasa linii WKD wiedzie przez malownicze i urokliwe tereny, zachęcające do korzystania z przejazdów pociągami WKD nie tylko w celu dojazdów do pracy i szkoły, ale także do instytucji kulturalnych i wyjazdów rekreacyjnych umożliwiających spędzanie czasu blisko przyrody. Usytuowanie linii wśród zielonych terenów daje szereg możliwości realizacji wielu ciekawych wycieczek pieszych i rowerowych, zarówno na krótszych dystansach jak i na dłuższych trasach. Takie wycieczki pozwalają przy okazji na odkrywanie historii i ciekawych faktów dotyczących miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej WKD.
Weekendowa oferta WuKaDki na przewóz roweru za darmo
POLECAMY mapkę z rowerowymi szklakami WuKaDki
Można też dwukrotnie – w niedziele 28 kwietnia i 5 maja – odwiedzić w czasie majówki Izbę Tradycji EKD/WKD w Grodzisku Mazowieckim (siedziba Warszawskiej Kolei Dojazdowej, wejście portiernią przy bramie wjazdowej do siedziby firmy od ul. Radońskiej). Wejścia z przewodnikiem: 12.00, 13.30, 15.00.
27 kwietnia
PŁOCK – Stary Rynek
Otwarcie sezonu turystycznego
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na pierwszy w tym sezonie spacer turystyczny, który poprowadzą odPLOTowi przewodnicy. Start o godz. 12.00 przy ławeczce Druha Wacława Milke. Podczas spaceru będzie można poznać sylwetki znanych płocczan, a w niektóre z postaci wcielą się odPLOTowi przewodnicy.
Od godz. 14.00 – 17.00 na placu Starego Rynku odbędzie się festyn dla najmłodszych. W programie: dmuchane zjeżdżalnia, fotobudka, pokaz baniek mydlanych i animacje dla rodzin z dziećmi. W związku z tym, że wydarzenie to symbolicznie otwiera sezon turystyczny w Płocku, będzie można odwiedzić stoiska zorganizowane przez płockie instytucje i zapoznać się z ich ofertą.
Atrakcją majówki będzie 30-metrowe koło widokowe, z którego można zobaczyć niesamowitą panoramę Płocka.
SOCHACZEW – Stacja Muzeum Sochaczew
Inauguracja sezonu turystycznego 2024
Pociąg RETRO po raz pierwszy w nowym sezonie wyruszy w trasę z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie 27 kwietnia. Skład prowadzony przez lokomotywę spalinową Lxd2-342 przejedzie 18 km. Z okien zabytkowych wagoników będzie można zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejscu chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.
Więcej informacji i bilety: https://sochaczew.stacjamuzeum.pl
WIĄCZEMIN POLSKI – Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego
Sadzenie ziemniaków
Czy można zacząć sadzenie ziemniaków od wykładu naukowego? Owszem, można. Pod warunkiem, że sadzenie jest częścią większej imprezy edukacyjnej łączącej historię, teorię i praktykę rolniczą, a wszytko odbywa się w fascynującym skansenie opowiadającej o osadnikach zwanych Olędrami.
W programie:
12:00 – wykład Wojciecha Marchlewskiego „O istocie biologicznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej uprawy ziemniaków w Polsce”
13:30 – sadzenie starych odmian ziemniaków metodami tradycyjnymi
15:00 – degustacja dawnych potraw z ziemniaków.
Uczestnicy wykładu dowiedzą się m.in. jaką rolę odegrali nadwiślańscy koloniści w upowszechnieniu uprawy ziemniaków, jaki wpływ na te uprawy miało środowisko geograficzne terenów zalewowych Wisły oraz jak nowe uprawy, tj. ziemniaki czy topinambur zmieniły kuchnię Mazowsza.
27-28 kwietnia
LESZNO K. BŁONIA – Julinek Park
OTWARCIE SEZONU2024
Julinek Park to jeden z największych w Polsce parków atrakcji dla rodzin stworzony na terenie dawnej bazy cyrkowej – posiada dwie całoroczne areny! I mnóstwo innych atrakcji, m.in. najdłuższy na Mazowszu park linowy „Podniebny Cyrk” ukryty w koronach drzew, z 9 trasami o łącznej długości 1486 m, wesołe miasteczko z dragonem, wirówką, karuzelami i autodromem, ściankę wspinaczkową z 7 tematycznymi panelami, ogromny park wodny, krainę dmuchańców, a w czasie weekendów występy artystów cyrkowych.
Więcej informacji: https://www.julinek.com.pl/
ROSOSZA – Kosmiczne Ranczo
Otwarcie 2 sezonu!
Kosmiczne Ranczo serdecznie zaprasza na drugi sezon, który rozpocznie się 27 kwietnia! Park położony jest we wsi Rososz, w otoczeniu sadów jabłkowych 35 km od Warszawy. Łączy edukację związaną z eksploracją kosmosu, fantazję dotyczącą kosmitów i aktywną zabawę na wielu urządzeniach rozrywkowych, placach zabaw i tzw planetach sensorycznych. Niezapomniane doświadczenia dla całej rodziny!
Nowości drugiego sezonu: nowe urządzenia rozrywkowe i kosmiczne oraz popkulturowe wystawy rozszerzono o nowe, unikatowe eksponaty.
Nie zabraknie bogatego programu animacyjnego i występów artystów. Twisterka balonowa Patrycja Lipińska, Maciej Pęda jako magiczny Mistrz Jedi i Damian Spętany wcielający się w szalonego naukowca Dr SPACE, zaprezentują się z rozszerzonymi programami. Częściej odbywać się będzie także uwielbiana przez dzieci i nie tylko zabawa w kosmoPianie.
27 kwietnia – 5 maja
MILANÓWEK – Labirynt pod Warszawą
Maaaaaaaajówka!
Przez cały majówkowy tydzień Labirynt pod Warszawą będzie otwarty codziennie od 11.00 do 19.00!
Labirynt został zbudowany z 8000 desek połączonych przy pomocy 24 000 wkrętów. Ma około 1300 m2 powierzchni, a można byłoby go przejść w 15-20 minut, gdyby nie zagadki. Jest ich kilka i na rozwiązanie wszystkich trzeba poświęcić czasem nawet cały dzień 🙂 Więcej o tym niezwykłym miejscu i jego możliwościach można przeczytać na stronie Labiryntu.
MOŚCISKA – Farma Iluzji
Wielka Majówka na Farmie Iluzji
Wielka Majówka na Farmie Iluzji to ponad tydzień rodzinnej zabawy. Każdego dnia na gości czekają nowe, wyjątkowe wydarzenia, w tym wielkie rodzinne grillowanie z darmowymi kiełbaskami, koncert grupy Spoko Loko, premiera Pokazu Trójmagicznego i wiele innych atrakcji.
Można spędzić z rodziną czas na świeżym powietrzu, z dala od wielkich miast i zapoznać się z nowościami, jakie park oferuje w tym sezonie: ze Smoczą Przystanią z największą w Polsce poduchą wodną, całkowicie odnowionym Muzeum Iluzji, Strefą Wyobraźni oraz Selfie Strefą z różnorodnymi ściankami zdjęciowymi.
Oprócz wydarzeń specjalnych goście codziennie będą mogli obejrzeć na scenie występy czołowych polskich iluzjonistów, w tym najnowszy Pokaz Trójmagiczny inspirowany światem Harry’ego Pottera.
Szczegółowy program można znaleźć w opisie wydarzenia na Facebooku.
1 maja
PUŁTUSK – Park im. G. Narutowicza
Inauguracja sezonu zwiedzania piwnic pojezuickich
Pod hasłem „Uwaga! Nietoperz leci… majówka z mieszkańcami pułtuskich piwnic” odbędzie się w Pułtusku inauguracja sezonu zwiedzania piwnic pojezuickich wewnątrz Wzgórza Abrahama. W programie także wystawa „Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo”, możliwość odwiedzenia stoiska edukacyjnego Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz warsztaty plastyczne, podczas których będzie można samodzielnie wykonać przypinkę i ozdoby związane z nietoperzami.
Piwnice magazynowe i korytarze położone wewnątrz Wzgórza Abrahama w Pułtusku można zwiedzać od 4 maja 2024 r. do 29 września 2024 r., w każdy piątek, sobotę i niedzielę.
Więcej informacji: https://muzeum.pultusk.pl/dla-zwiedzajacych/
RADOM – Muzeum Wsi Radomskiej
Koń w tradycji polskiej
Plenerowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze.
W trzeciej edycji głównym bohaterem będzie koń w służbie wojskowej. Zaprezentowane zostaną różne formacje jazdy polskiej od legendarnej husarii po kawalerię XX wieku, a także zaprzęgi konne, w tym zaprzęg straży ogniowej. Pokazom towarzyszyć będą przejażdżki bryczką, warsztaty i pokazy rzemieślnicze.
Początek o godz. 12.00, bilet normalny 20 zł, ulgowy 12 zł.
Więcej informacji: https://www.muzeum-radom.pl
WARSZAWA – Krakowskie Przedmieście
Festiwal Europejski na Krakowskim Przedmieściu
Festiwal w sercu stolicy odbędzie się z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tego dnia Trakt Królewski zamieni się w kolorowe, europejskie miasteczko z międzynarodową sceną, której gospodarzem będzie Cnrado Moreno, a gwiazdami artyści z różnych stron Europy. Nie zabraknie też występów ulicznych – muzycznych i teatralnych.
To dla ducha, a dla ciała – Strefa Kulinarna zaserwuje uczestnikom darmowy wybór europejskich dań do degustacji. Dostępne będą: polski żurek z kiełbasą, hiszpańska paella, włoskie penne oraz węgierskie leczo.
WYSZKÓW – Start ze skweru Jana Pawła II
X edycja Majówki Turystycznej 2024
1 maja wystartują ze skweru Jana Pawła II w Wyszkowie uczestnicy Majówki Turystycznej. Organizatorzy wytyczyli trzy szlaki o różnej długości:
– 45 km – start o 9.00
– 35 km – start o 9.30
0 25 km – start o 10.00 – trasa dla rodzin z dziećmi oraz seniorow.
Na każdej trasie wyznaczono miejsce na odpoczynek, ognisko i ciepły posiłek. Zapisy w dniu wydarzenia, szczegóły i regulamin dostępne są na stronie organizatora.
1-3 maja
CIECHANÓW – różne części miasta
Ciechan Quest – rodzinny quiz plenerowy
Ciech-Quest to gra terenowa adresowana do rodzin z dziećmi. Gracze wędrują po Ciechanowie i w jego charakterystycznych miejscach odpowiadają na pytania quizowe.
Ciech-Quest będzie dostępny w aplikacji od 1 maja (środa, godz. 10:00) do 3 maja (piątek, godz. 18:00). Punktem początkowym gry będzie budynek COEK STUDIO, a końcowym – Park Nauki Torus. Dla trzech drużyn (składających się z minimum 2 członków), które uzyskają najlepsze czasy po zakończeniu quizu, przewidziano nagrody.
JABŁONNA – Pałac w Jabłonnie
Święto Pałacu w Jabłonnie „Historia nas łączy”
Szczegóły programu na plakacie:
1-4 maja
WARSZAWA – Multimedialny Park Fontann
Inauguracyjne pokazy „Dancing Queen”
W 2024 roku woda w Multimedialnym Parku Fontann zatańczy w rytm przebojów grupy ABBA. Nowy pokaz zatytułowany „Dancing Queen” przeniesie widzów do 1976 roku, kiedy szwedzki zespół ABBA odwiedził Warszawę. Legendarny kwartet przyleciał do Polski w przededniu wydania płyty „Arrival”, aby nagrać koncert dla Studio 2, bardzo wówczas popularnego programu telewizji polskiej, która miała wówczas… dwa programy.
Pokazy inauguracyjne: 1-4 maja godz. 21:30
Program pokazów w Multimedialnym Parku Fontann (w każdy piątek i sobotę):
– maj / czerwiec / lipiec – godz. 21:30;
– sierpień – godz. 21:00;
– wrzesień – godz. 20:30.
1-5 maja
CZERSK – zamek książąt mazowieckich
Majówka na Zamku w Czersku. Średniowiecze na wesoło
Jeden z namiotów stanie się wrotami czasu, które przeniosą chętnych w czasy średniowiecza. Przymiarki garderoby będą okazją do rozmowy o ewolucji strojów, obyczajów i ludzkiej mentalności. Obozowy sprzęt opowie o życiu codziennym, marzeniach i troskach dnia codziennego, a uzbrojenie o niedoskonałościach ludzkiej natury niezmiennych na przestrzeni wieków.
Jak na każdym zamku, obok karczmy znajdzie się bajarz, który snuł będzie swoje opowieści z elementami dramy, a uczestnicy dowiedzą się, czym oprócz urodzenia musiał wykazać się rycerz. Jak długa trwała i jak mozolna była droga od czułych ramion mamy w rodzinnym domu do uroczystego pasowania. Czym był hołd lenny, co to znaczyło być wasalem, a co seniorem? Jak to było z damami serca, księżniczkami i białymi końmi? Dlaczego czasem mówimy o wojach a czasem o rycerzach? Co miała wspólnego wojaczka z wielkim handlem?
Program, codziennie od 1-5 maja:
11.00-12.00 – Gry i zabawy. Szkoła Rycerska
12.00-12.30 – Karczemne bajędy. Zamkowa Kuźnia
12.30- 15.00 – Gry i zabawy. Szkoła Rycerska
15.00-15.30 – Karczemne bajędy. Zamkowa Kuźnia
15.30-17.00 – Gry i zabawy. Szkoła Rycerska
DWÓRZNO – Winnica Dwórzno
Majówka w Winnicy Dwórzno – zwiedzanie, degustacja, piknik
Przez pięć majowych dni Winnica będzie otwarta na piknikowanie wyjątkowo także dla osób bez biletu! Na zwiedzanie jest jednak niezbędny bilet.
Atrakcje:
– piknik na tle winnicy dla wszystkich, bez biletów,
– zwiedzanie winnicy,
– poznanie procesu produkcji wina,
– degustacja 5 rodzajów wina,
– wszystkie wina na butelki i na kieliszki,
– food truck z pizzą prosto z pieca,
– możliwość dojazdu autokarem z Warszawy.
LESZNO K. BŁONIA – Julinek Park
Wielka Cyrkowa Majówka 2024
Pięć dni pod hasłem „Witajcie w naszej bajce!”, czyli w krainie
magii, sztuki, akrobacji i cyrku. W tych dniach w Julinku, dawnej bazie cyrkowej, będzie można spotkać nie tylko artystów występujących w spektaklu, ale również artystów wędrujących po całym Parku między widzami: szczudlarzy, monocyklistę oraz komików!
W Julinku czeka na gości ponad 40 atrakcji, w tym największy na Mazowszu park linowy i wesołe miasteczko, ścianka wspinaczkowa, kraina dmuchańców, pole do minigolfa, ekologiczny plac zabaw.
Oraz spektakl inspirowany książką Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. W Julinku można zobaczyć cyrkowo – teatralno – muzyczno – taneczną adaptację tej książki! W sąsiedztwie największego w województwie kompleksu leśnego – Puszczy Kampinoskiej.
NOWY DWÓR MAZOWIECKI – Twierdza Modlin
Majówka w Twierdzy Modlin
Atrakcje:
– zwiedzanie z przewodnikiem
– zwiedzanie dla dzieci z animatorem
– przejażdżka elektrobusem po Twierdzy
– wystawa COBI „Wielka Kolekcja Historyczna” w Twierdzy Modlin
– tarasy widokowe Wieży Czerwonej
– Muzeum Twierdzy Modlin
– dla głodnych – food tracki
OTRĘBUSY – Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Majówka w Karolinie
Zespół „Mazowsze” zaprasza na majówkę do Karolina na wspólne odkrywanie polskiej kultury ludowej oraz opowieści o historii i działalności Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca. Podczas zwiedzania z przewodnikiem wystawy w Centrum Folkloru Polskiego można będzie posłuchać o tym, jak na przestrzeni lat poszerzał się repertuar zespołu, jak wglądała praca nad przygotowywaniem kolejnych regionów oraz co obecnie prezentowane jest na scenie.
Harmonogram zwiedzań z przewodnikiem:
• 3 maja godz. 15:00
• 4 maja godz. 15:00
• 5 maja godz. 15:00
Przez całą majówkę można również samodzielnie zwiedzać Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, wypoczywać w karolińskim parku oraz uczestniczyć w pieszych i rowerowych wycieczkac po Lesie Młochowskim. Od 1 do 5 maja Karolin dostępny jest w godzinach 10.00-18.00.
WRĘCZA – Park Wodny Suntago
Majówka w Suntago
Dla najmłodszych gości przygotowano program pełen atrakcji. Rozpoczynając od tańca hula, gdzie dzieci uczą się rytmu i kręcą hula hop wokół siebie, niczym w magicznej zabawie, poprzez mini disco, gdzie przy ulubionej muzyce mogą popisać się tanecznymi umiejętnościami i bawić się do oporu. Strefa Jamngo to raj dla małych odkrywców. Zabawy w wodzie przeplatane szybkimi zjazdami na zjeżdżalniach dostarczą ogromną dawkę radości przez cały dzień. Dodatkowo, chętni będą mieli okazję skorzystać ze stoisk z brokatowymi tatuażami lub kolorowymi warkoczykami!
Nie tylko dzieci mogą się świetnie bawić. W strefie Relax, dostępnej od 16 r.ż. również zaplanowano szereg wodnych atrakcji. Dzień będzie można rozpocząć od stretchingu, który rozrusza ciało i umysł przygotowując na masę wrażeń. Następnie będzie można spróbować swoich sił w hula hop fitness, gdzie połączono zabawę z treningiem, a na spragnionych wyzwań czekać będzie podwodne limbo!
ŻYRARDÓW – Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda
Majówka w Muzeum Lniarstwa
Otwarte codziennie od 1 do 5 maja od godz. 11.00 do 18.00. Muzeum zaprasza do indywidualnego zwiedzania ekspozycji, korzystania z audioprzewodników, odkrywania zakamarków muzeum z questem, słuchania opowieści tkaczek dyżurujących przy krosnach i podglądania produkcji lnianych tkanin.
1-8 maja
WARSZAWA – Łazienki Królewskie
Majówka 2024 w Łazienkach Królewskich
Majówka w Łazienkach Królewskich potrwa od 1 do 8 maja. Głównym wydarzeniem będzie pierwszomajowy Piknik Europejski, organizowany z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Można też będzie bezpłatnie zwiedzać muzealne obiekty, obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja, oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach.
Wolny wstęp do obiektów muzealnych obowiązuje 1 maja w godz. 10.00-17.00, 2-3 maja w godz. 10.00-18.00, 4 maja w godz. 12.00-20.00, 5 maja w godz. 10.00-16.00, 7 i 8 maja w godz. 10.00-17.00 (6 maja obiekty są nieczynne). Ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed zamknięciem obiektów.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie Łazienek Królewskich.
2 maja
CIECHANÓW – dziedziniec Zamku Książąt Mazowieckich
Koncert Natalii Kukulskiej „Czułe struny”
Koncert Natalii Kukulskiej z orkiestrą odbędzie się 2 maja w ramach organizowanych przez ratusz obchodów Dnia Flagi RP w Ciechanowie. Na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich artystka wykona wybrane dzieła Fryderyka Chopina, po raz pierwszy opracowane w formie utworów symfonicznych i w wersji piosenek – ze specjalnie do nich napisanymi tekstami. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi czterech dyrygentów i aranżerów: Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski oraz Jan Smoczyński.
CHRZĘSNE – pałac w Chrzęsnem
Występ w ramach cyklu „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza – Mazowsze w sercu Europy. Występują: Jerzy Zelnik – recytacje, Patrycja Grecka – skrzypce, Anna Kuczok – wiolonczela i Janusz Powolny – fortepian.
Początek o godz. 17.00.
PRZYSUCHA – Muzeum im. Oskara Kolberga
Koncert „Powrót do korzeni”
Na koncercie „Powrót do korzeni” wystąpią pianista Daniel Strahilevitz i skrzypaczka Maja Syrnicka.
Daniel Strahilevitz od 2022 roku jest dyrektorem studium wokalnego i dyrygentem Teatru Państwowego w Oldenburgu; dał się poznać jako wszechstronny muzyk, ekscytujący solista oraz pełen pasji artysta.
Maja Syrnicka, urodzona w Katowicach skrzypaczka; pasjonatka muzyki kameralnej; studiowała w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, w Akademii Muzycznej w Poznaniu; laureatka wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Od 2019 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza w Teatrze Państwowym w Oldenburgu.
Początek koncertu o godz. 17.00. Bilet – 1 zł.
2-3 maja
SZYDOWIEC – Rynek Wielki i Park Radziwiłłowski
XXI Szydłowieckie Zygmunty
Wielkie święto Szydłowca – koncerty, pikniki, pokazy i mnóstwo innych atrakcji – odbędzie się 2 i 3 maja.
W programie m.in.: 2 maja na Rynku Wielkim: odpust parafialny, happening z okazji Święta Flagi, koncerty MATLANE i Patrycji Markowskiej (od 19.30). 3 maja m.in.: Piknik Rodzinny w Parku Radziwiłłowskim (od 12.00) i Spotkanie z historią na wyspie zamkowej.
2-5 maja
PIASECZNO – skwer Kisiela
Zlot Food Trucków w Piasecznie 2024
Kilkanaście food trucków z wyborem dań kuchni z całego świata zaparkuje od 2 do 5 maja na skwerze Kisiela w Piasecznie. Poza pysznym jedzeniem na gości będą czekały Strefa Malucha z dmuchańcami na najmłodszych, a na młodzież i dorosłych strefa chillout z leżakami i muzyką serwowaną przez DJ-a.
Godziny serwowania dań: od 11.00 do 21.00 od 2 do 4 maja, 5 maja do 20.00.
WARKA – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Majówka w Muzeum
Muzeum mieszczące się w zespole pałacowo-parkowym w Warce udostępnia dwie wystawy stałe: „Kazimierz Pułaski i zasłużeni Polacy w USA” oraz „Warka – miasto dotknięte historią”.
Podczas Majówki w sieni zabytkowego pałacu będzie prezentowany jeden z pierwodruków Ustawy rządowej z 1791 r. czyli Konstytucji 3 maja z Drukarni Korpusu Kadetów.
Muzeum poleca także dwie wystawy czasowe: „Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia” (ekspozycja monograficzna cenionego rzeźbiarza i malarza ludowego, prezentowana w sali wystawowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego) oraz „Emocjonaliści. W 30-lecie działalności” (wystawa zbiorowa, ukazująca prace międzynarodowej grupy artystycznej, założonej w 1994 r. w Nowym Jorku, prezentowana w bibliotece pałacowej).
Pałac w Warce otacza malowniczo położony zabytkowy park na skarpie nad Pilicą. Warto wybrać się tam na spacery, zwłaszcza ścieżką edukacyjno-przyrodniczą prezentującą faunę i florę doliny Pilicy.
Muzeum zaprasza również do Café Savannah, gdzie można skosztować pysznych domowych ciast, aromatycznych kaw i wyjątkowych smakowych herbat.
3 maja wstęp bezpłatny.
3 maja
OTWOCK – Muzeum Ziemi Otwockiej
Piknik 3 Maja w Muzeum Ziemi Otwockiej
Piknik z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpocznie w Otwocku sezon plenerowy. W programie jest coś dla ducha i ciała:
13:30 – wykład o Konstytucji 3 maja i jej legendzie,
14:00 – koncert Otwockiej Orkiestry Dętej,
15:00 – piknikowanie przy ognisku (będą kiełbaski!).
Wstęp bezpłatny, a więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.
PUŁTUSK – Dom Polonii – Zamek
Występ w ramach cyklu „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza – Mazowsze w sercu Europy
Występują: Jerzy Zelnik – recytacje, Patrycja Grecka – skrzypce, Anna Kuczok – wiolonczela i Janusz Powolny – fortepian.
Początek o godz. 17.00.
WARSZAWA – Plac Trzech Krzyży
Bieg Konstytucji 3 Maja
Bieg Konstytucji 3 Maja jest częścią Warszawskiej Triady Biegowej upamiętniającej najważniejsze wydarzenia w historii Polski. Podczas pięciokilometrowej trasy biegacze i osoby uprawiające nordic walking przekroczą Wisłę w samym centrum stolicy. Trasa będzie optymalna także dla tych, którzy bieganie dopiero rozpoczynają.
Zapisy na Bieg 3 Maja oraz więcej informacji można znaleźć na stronie Bieg Konstytucji 3 Maja – 32. Bieg Konstytucji 3 Maja 2024. Rejestracja trwa do 2 maja do godz. 20.00.
3-4 maja
IŁŻA – zamek biskupów krakowskich
Turniej Rycerski
Nowy sezon na zamku w Iłży otworzy dwudniowy Turniej Rycerski. 3 i 4 maja będzie można podziwiać pokazy rycerskie, prezentacje broni i dawnych strojów. W średniowiecznej wiosce mistrzowie dawnych rzemiosł zaprezentują swoją pracę i jej efekty, giermkowie będą biegali z rycerskim osprzętem, a muzykanci przygrywali do tańca. Kluczowy punkt programu to, tradycyjnie, bitwa o zamek, ale nie zabraknie także zabaw i konkursów dla publiczności.
Wiosną zamek zostaje udostępniony po zimowej przerwie (a także po występach przed kamerami, ponieważ w październiku zagrał w serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”), a latem zaoferuje mnóstwo weekendowych atrakcji dla całych rodzin. W programie m.in.: pokazy kuchni rycerskiej, zbrojowni, rękodzieła, gry i zabawy historyczne, żywe lekcje historii i inne ciekawostki przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną „Kuźnia Bożywoj”.
3-5 maja
SZYDŁOWIEC – Rynek Wielki
Street Food Polska Festival – edycja wiosenna
Najlepsze foodtrucki z kuchnią z różnych stron świata zaparkują na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Od 3 do 5 maja będzie można tam skosztować potraw kuchni hiszpańskiej, amerykańskiej, azjatyckiej o polskiej. Będą dania mięsne i wegetariańskie. Coś na słodko i słono. Każdy znajdzie coś pysznego dla siebie. Najwyższa jakość gwarantowana przez Street Food Polska.
Godziny otwarcia:
3.05. (piątek): 16.00-22.00
4.05. (sobota): 11.00-22.00
5.05. (niedziela): 11.00-20.00
4-5 maja
RADOM – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Weekend majowy w Elektrowni
W weekend majowy w Elektrowni dostępne będą dwie wystawy: wspólny projekt trójki artystów – Diany Lelonek, Pawła Matyszewskiego, Izabeli Chamczyk – BIO CHEM oraz wystawa Rajmunda Ziemskiego, jednego z czołowych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.
Ekspozycje czynne w weekend od 12.00 do 18.00.
Sobota – wstęp na wystawy bezpłatny, piątek i niedziela – bilet wstępu na wystawy ulgowy 10 zł, bilet wstępu normalny 20 zł.
5 maja
SANNIKI – pałac w Sannikach
Występ w ramach cyklu „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza – Mazowsze w sercu Europy Występują: Jerzy Zelnik – recytacje, Patrycja Grecka – skrzypce, Anna Kuczok – wiolonczela i Janusz Powolny – fortepian.
Początek o godz. 17.00.
SIERPC – Muzeum Wsi Mazowieckiej
Gotowanie na leśnej polanie
Gotowania na leśnej polanie to wydarzenie poświęcone kuchennym tradycjom. Głównym punktem programu jest konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką pod hasłem CZYM NAS KARMI LAS, w którym biorą udział m.in. koła gospodyń wiejskich.
Na polanie przed amfiteatrem odbędzie się także autorski pokaz kulinarny w wykonaniu Jakuba Wolskiego, uczestnika kultowego programu Hell’s Kitchen. Nie zabraknie kiermaszu produktów regionalnych, na którym można poznać bogatą ofertę lokalnych twórców oraz rękodzielników. Na scenie zaprezentuje się zespół ludowy, a na terenie wsi rzędowej zobaczyć można nie tylko wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, ale również pokazy związane z wiosenną obrzędowością.
SKARYSZEW – przy stadionie miejskim
Otwarcie sezonu motocyklowego 2024
Kolejna edycja Wystawy Zabytkowych Motocykli 2024 połączona z otwarciem sezonu motocyklowego odbędzie się w Skaryszewie 5 maja. Start o 12.00 na placu przy kościele p.w. św. Jakuba Apostoła oraz na placu przy CHACIE SKARYSZEWSKIEJ – obok stadionu miejskiego.
Poza wystawą w programie m.in. widowiskowa parada motocykli oraz koncert zespołu Golden Life.