Aktualności

KULTURALNA I SPORTOWA MAJÓWKA W WARSZAWIE

Specjalne pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, plenerowe spektakle, wystawy w muzeach i galeriach to kulturalne propozycje na długi majowy weekend w stolicy. W planie są także wydarzenia sportowe, m.in. 33. Bieg Konstytucji oraz Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup.

Multimedialny Park Fontann

1 maja rozpoczęły się coroczne pokazy w Multimedialnym Parku Fontann. Tym razem twórcy wodnego spektaklu „Warszawa Ja i Ty” zabierają widzów w podróż przez stolicę – tę powojenną i dzisiejszą, widzianą okiem artystów. Kolorowemu pokazowi wodnemu, z muzyką i poezją, towarzyszą będą efektowne projekcje laserowe. Wydarzenie wpisuje się w program obchodów 80. rocznicy odbudowy Warszawy. Wstęp jest bezpłatny. Początek o 21.30.

– Chcemy w sposób multimedialny i artystyczny ukazać odrodzoną Warszawę, pokazując jej niezłomność, różnorodność oraz ogromny potencjał na przyszłość. Pokaz będzie działał na wszystkie zmysły – obraz, muzykę i atmosferę Parku Fontann – tak nowy pokaz zapowiadał Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Tegoroczny spektakl jest hołdem dla stolicy, opowieścią o Warszawie – mieście odrodzonym, otwartym i różnorodnym. Widzowie obejrzą różnorodne kaskady, projekcje laserowe i świetlne efekty, które opowiedzą historię Warszawy widzianą okiem artystów.

W spektaklu wykorzystano polskie utwory muzyczne i fragmenty wierszy o Warszawie, m.in. Juliana Tuwima. Klimatyczne projekcje przedstawiają miasto po wojnie oraz w jego dzisiejszym, nowoczesnym wydaniu.

W ciągu dnia warto odwiedzić Pawilon Artystyczny „Fontanna”, w którym prezentowana jest wystawa „Styl życia Warszawy. Kultura na plakacie” – podróż przez dekady artystycznych wydarzeń, które kształtowały kulturalną tożsamość stolicy. Plakaty ze zbiorów Stołecznej Estrady, wykonane przez wybitnych polskich twórców, promowały najważniejsze wydarzenia w życiu miasta m.in. Koncerty Chopinowskie, Wianki nad Wisłą czy Festiwal Skrzyżowanie Kultur.

Wystawy, które warto zobaczyć

W czasie majówki warto odwiedzić warszawskie muzea. W Muzeum Warszawy trwa kilka wystaw czasowych (np. wystawa o Kamionku w Muzeum Warszawskiej Pragi). Do zwiedzania „Wystawy niestałej” zaprasza Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otwarte podczas całego długiego weekendu, podobnie jak działające tam Kino Muzeum.

Kilka kroków od MSN, w Galerii Studio, w dniach 2-4 maja dostępna jest wystawa „Asklepiejony” – świetne miejsce na relaks w sercu głośnego i pełnego pośpiechu miasta. Z kolei w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie prezentowana jest najnowsza wystawa „Kim jesteś Mario?”.

48 trójwymiarowych zdjęć Warszawy z początku XX wieku można obejrzeć w Fotoplastikonie Warszawskim. Kamienice o bogato zdobionych fasadach szczelnie wypełniające kwartały zabudowy, pierwsze tramwaje elektryczne będące dumą ówczesnych mieszkańców miasta czy parki i ogrody miejskie tłumnie odwiedzane przez wszystkie pokolenia warszawiaków – to wszystko prezentowane będzie do 4 maja. Wstęp w cenie biletu do Fotoplastikonu.

A może z dzieckiem do teatru?

Podczas majówki widzów zapraszają także warszawskie teatry. Część z nich przygotowała specjalne oferty na zakup biletów, a do repertuarów wracają znane i lubiane spektakle. Z repertuaru dla całej rodziny – Teatr Lalka proponuje w dniach 2-4 maja „Majówkę z Leśmianem” i trzy „Klechdy Sezamowe”, w Baju znów zagoszczą „Niesamowite przygody Skarpetek”.

33. Bieg Konstytucji 3 Maja

W sobotę, 3 maja, wystartuje 33. Bieg Konstytucji. Zawodnikom będzie można kibicować między innymi w Alejach Jerozolimskich i na Marszałkowskiej. Na czas zawodów, od godziny 10:30 do 13:00, ulice na trasie biegaczy zostaną zamknięte dla ruchu. Najdłużej kierowcy nie przejadą przez plac Trzech Krzyży, gdzie stanie miasteczko biegowe. Plac będzie zamknięty w sobotę od godziny 3:00 do 15:00. Wzdłuż trasy biegu nie będzie można parkować.

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup na Świętokrzyskiej

Stolica po raz kolejny będzie areną lekkoatletycznych zmagań w chodzie sportowym. Tym razem rywalizacja w zawodach Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup odbędzie się na Świętokrzyskiej. Ulica zostanie zamknięta od Kopernika do Marszałkowskiej w niedzielę, 4 maja, w godzinach 5:00-20:00.

W czasie zawodów, ulicą Tamka „pod górę” będą mogli podjechać wyłącznie dojeżdżający do szpitala dziecięcego oraz ulicy Kopernika. Parking pod placem Powstańców Warszawy cały czas pozostanie otwarty. Natomiast w czasie zamknięcia Świętokrzyskiej kierowcy wyjątkowo dojadą do niego od ulicy Brokla.

Szczegóły związane z organizacją ruchu w czasie zawodów są dostępne w serwisie Infoulice Warszawa.

Facebook