Aktualności

DARMOWY LISTOPAD 2021 W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH

Gdy za oknem robi się chłodno i ponuro, rezydencje polskich władców otwierają szeroko podwoje, by przygarnąć zziębniętych turystów. Oferują mnóstwo darmowych atrakcji: wystawy stałe i czasowe oraz możliwość udziału w wydarzeniach specjalnych – warsztatach, spotkaniach, wykładach i konferencjach. Najmłodsi odbiorcy i grupy szkolne mogą też skorzystać z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online.

W 10. edycji akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” biorą, jak co roku, udział trzy siedziby polskich władców w Warszawie: Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski

W listopadzie można bezpłatnie zwiedzać na Zamku Królewskim historyczne apartamenty króla Stanisława Augusta.

Podczas zwiedzania warto zatrzymać się dłużej w Sali Tronowej i przyjrzeć wyjątkowej dekoracji hafciarskiej ozdabiającej zaplecek królewskiego tronu. Tworzy ją 86 pieczołowicie zrekonstruowanych orłów, wyszywanych srebrną i złota nicią.

Na zwiedzających czekają najcenniejsze dzieła sztuki, m.in. obrazy Rembrandta i Matejki.

Ważnym punktem trasy zwiedzenia są także Pokoje Królewiczowskie z dziełami Jana Matejki – najsłynniejszymi obrazami wielkoformatowymi: Konstytucja 3 maja 1791 roku, Rejtan – upadek Polski, Kazanie Skargi i Stefan Batory pod Pskowem, oraz dwunastoma szkicami z serii Dzieje cywilizacji w Polsce.
Jedną z głównych atrakcji Zamku Królewskiego pozostają dwa arcydzieła Rembrandta: Dziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie. Obrazy zyskały niedawno nowe, najwyższej klasy oświetlenie, dzięki któremu ich wyjątkowe walory artystyczne stały się jeszcze wyraźniej widoczne.

Wystawy czasowe włączone w trasę zwiedzania:
Chopin. Salon romantyczny
Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku
Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego

Więcej informacji o bezpłatnych atrakcjach listopadowych na Zamku Królewskim

Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie, fot. Paweł Czarnecki

Łazienki Królewskie

W listopadzie 2021 Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym:
– Pałac na Wyspie (parter), jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów;
– Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata;
– Galerię Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w.;
– Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
– Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji.

Wolny wstęp obowiązuje również na wszystkie wystawy stałe i czasowe.

Więcej informacji o bezpłatnych atrakcjach listopadowych w Łazienkach Królewskich

Pałac w Wilanowie, fot. Monika Klimowicz

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Bezpłatne lekcje muzealne, warsztaty dla grup szkolnych i seniorów, warsztaty kulinarny dla grup, rodzinne zajęcia oraz spacery tematyczne dla młodzieży i osób dorosłych to bezpłatna listopadowa oferta Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Spacery i warsztaty
• „Zobacz pałac” – weekendowe oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz,
• „Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości” – warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 lat i ich
opiekunów o życiu dworu polskiego,
• „Zwykłe – niezwykłe komnaty” – spacery dla dorosłych po nieoczywistych pomieszczenia wilanowskiego pałacu połączone z działaniami twórczymi.
Dla grup szkolnych Muzeum przygotowało bezpłatne zajęcia edukacyjne.
Bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum.

Więcej informacji o bezpłatnych atrakcjach listopadowych w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

PODSUMOWANIE

Celem akcji jest zwiększenie dostępności polskich zbiorów muzealnych oraz promocja rezydencji polskich monarchów. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na sfinansowanie przedsięwzięcia resort przeznaczył w tym roku ponad 2,5 mln złotych.

Facebook