Kilkuset kupców i kolekcjonerów zgłosiło swój udział w XVII Jarmarku Tumskim w Płocku. Wielkie święto kolekcjonerstwa, sztuki i kultury odbywać się będzie na ulicach Starego Miasta – od placu Stary Rynek przez ulice Grodzką, plac Narutowicza i Tumską po plac Nowy Rynek – w weekend od 30 maja do 1 czerwca. Wyjątkową atrakcją tegorocznego Jarmarku będzie możliwość poznania tajemnic polskich insygniów koronacyjnych.
Jarmark na Starym Mieście
Setki kramów z niezwykłymi przedmiotami i produktami – od pięknych staroci i unikalnych rękodzieł po współczesne arcydzieła rzemieślnicze oraz regionalne i lokalne kulinaria – wypełnią place ulice Starego Miasta w Płocku.
To będzie istny raj dla kolekcjonerów i miłośników staroci i wyjątkowych towarów, bo na straganach będzie można znaleźć m.in.:
- antyki, starodawne precjoza, rękodzieło mistrzów, szlachetne tkaniny, współczesne produkty rzemieślnicze;
- drogocenne klejnoty, artystyczne wyroby i oryginalne przedmioty, które zachwycą każdego poszukiwacza piękna;
- lokalne specjały, aromatyczne przyprawy, domowe przetwory oraz nowoczesne produkty stworzone z pasją.
Nie zabraknie też specjalnie przygotowanych na tę okazję pamiątek, na przykład Pracownia Grawerska przygotowuje na Jarmark Tumski oficjalne, limitowane monety XVII edycji. Do obiegu trafi tylko dwieście sztuk tej niezwykłej waluty, którą będzie można kupić wyłącznie na miejscu.

Polskie insygnia królewskie w Muzeum Mazowieckim
Tegoroczny Jarmark Tumski będzie okazją do poznania tajemnic polskich insygniów koronacyjnych. Kopie kilku wyjątkowych polskich insygniów koronacyjnych będą prezentowane w muzealnym patio przy ulicy Tumskiej 8 tylko przez trzy dni, podczas Jarmarku: 30, 31 maja oraz 1 czerwca o godz. 13.00 i 15.00. Podczas tych spotkań Bohdan Kowalczyk – miłośnik i kolekcjoner antyków oraz tegoroczny ambasador Jarmarku – opowie o symbolach władzy polskich królów.
Polskie insygnia królewskie:
- Włócznia św. Maurycego – Bolesław Chrobry, pierwszy polski król, otrzymał ją podczas zjazdu gnieźnieńskiego z rąk cesarza Ottona III. Oryginał na stałe przechowywany jest w skarbcu cesarskim w Wiedniu, a uroczyście noszony tylko w czasie procesji wielkanocnej. Włócznia, która zaprezentowana zostanie podczas Jarmarku Tumskiego jest jedyną znaną dokładną kopią oryginału.
- Kopia Szczerbca, miecza koronacyjnego królów polskich – po raz pierwszy został on użyty przez Władysława Łokietka, spadkobiercę księcia kujawskiego Kazimierza, który z kolei otrzymał go od swego brata Bolesława, syna Konrada Mazowieckiego.
- Kopia korony grobowej Zygmunta Starego. Z niewyjaśnionych przyczyn znalazła się ona u Jana Matejki, który posłużył się nią przy tworzeniu Hołdu Pruskiego, a obecnie jest w depozycie Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.
- Kopie jabłka królewskiego oraz pieczęci majestatycznej w czerwonym laku przypominające o rządach króla Kazimierza Wielkiego.
Więcej informacji
W czasie Jarmarku Tumskiego Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie działało jak zwykle – od godz. 10.00 do 17.00 (ostatnie wejście do godz. 16.15). Od 30 maja do 1 czerwca wstęp do muzeum i jego oddziałów będzie bezpłatny!
Więcej informacji o Jarmarku można znaleźć na stronach:
Jarmark Tumski w Płocku
XVII Jarmark Tumski
Prezentacja polskich insygniów koronacyjnych
Organizatorami Jarmarku Tumskiego są Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku.
