Piękno miejskiej przyrody z perspektywy królowej polskich rzek będzie można odkrywać podczas bezpłatnych rejsów edukacyjnych po Wiśle. Pierwsza warszawska wyprawa startuje w niedzielę 25 maja o wschodzie słońca. Kolejne zaplanowano co dwa tygodnie aż do września.
Rejsy z ekspertami będą okazją do poznania tajemnic nadwiślańskiej fauny i flory, sztuki przetrwania czy fotografii przyrodniczej. Uczestnicy będą mogli spojrzeć na rzekę w wyjątkowej aurze wschodów i zachodów słońca. Na rejsach ornitologicznych dowiedzą się, jakie gatunki ptaków występują na warszawskim odcinku Wisły, natomiast na rejsach poświęconych nietoperzom będzie można poznać ich zwyczaje i rolę w ekosystemie – wspólnie z edukatorami obserwując te wspaniale zwierzęta żyjące nad wodą w samym centrum miasta.
Nie zabraknie również wypraw varsavianistycznych, które przybliżą historię warszawskich plaż i portów. A wreszcie podczas rejsów z warsztatami badania wody będzie można poznać role studni infiltracyjnych – Grubej Kaśki i Chudego Wojtka – oraz nauczyć się tworzyć naturalne filtry do wody.

Program rejsów
W co drugą sobotę miesiąca (aż do września) zaplanowane zostały tematyczne wyprawy edukacyjno-przyrodnicze z udziałem eksperta: ornitologiczne „Skrzydlata Dzielnica Wisła”; poświęcone nietoperzom, ich zwyczajom i roli w ekosystemie, hydrologiczne – z warsztatami badania wody; varsavianistyczno-wiślane; survivalowe – poświęcone sztuce przetrwania; w planie jest też pływająca szkółka fotografii przyrodniczej.
Ponadto raz w miesiącu odbywać się będą rejsy „na wschód słońca” – z udziałem edukatorów specjalizujących się w dziedzinach takich, jak: fotografia, etnografia, dendrologia, ekologia, architektura krajobrazu. Z kolei w piątkowe wieczory, raz w miesiącu, wypłynie rejs „na zachód słońca” – również z udziałem specjalistów od hydrobiologii, ornitologii, chiropterologii (nauki o nietoperzach) i ekologii.
Rejsy towarzyszyć będą także piknikom odbywającym się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień z okazji Dnia Dziecka, Nocy Kupały czy Nocy Nietoperzy.
Najbliższy rejs odbędzie się w niedzielę, 25 maja o wschodzie słońca. Tematy: rozmowy na Wiśle o Wiśle, o historii spławu i szkutnictwa. Szczegóły są dostępne na stronie wydarzenia.

Jak się zapisać?
Organizatorem rejsów jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Udział we wszystkich rejsach jest bezpłatny. Dzieci mogą uczestniczyć pod opieką dorosłych. Obowiązują zapisy online zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Zapisy startują w poniedziałki o godz. 12:00 przez stronę Zarządu Zieleni i trwają do wyczerpania miejsc.
Na stronie można znaleźć także listę innych organizowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, w tym wydarzenia w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Podobnie jak rejsy, wszystkie pozostałe wydarzenia także są bezpłatne.