Aktualności

PUSZCZA KAMPINOSKA: NIEZWYKŁE I NIEODKRYTE MIEJSCA

Kampinoski Park Narodowy to jeden z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych terenów zielonych w Polsce, idealna przestrzeń na wypoczynek, aktywność fizyczną, kontakt z naturą i historią, a także miejsce pamięci i edukacji. W „Kampinosie” – nazywanym często „zielonymi płucami Warszawy” – czekają dziesiątki ścieżek dydaktycznych setki kilometrów szlaków turystycznych oraz niezwykłe i nieoczywiste atrakcje, które odwiedzać można także zimą.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Skansen budownictwa puszczańskiego

Dzień rozpoczniemy od wyprawy do Granicy, gdzie zlokalizowany jest Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny. Na co dzień prowadzone są w nim zajęcia edukacyjne dla dzieci pomagające poznać poprzez zabawę życie puszczańskie, ale przestrzeń wokół można zwiedzać także samodzielnie.

Na terenie ośrodka znajduje się skansen budownictwa puszczańskiego, ścieżka dydaktyczna „Skrajem Puszczy” z wieżą widokową, Aleja Trzeciego Tysiąclecia oraz trasa questu „Tropem króla łosia”. Ośrodek znajduje się na trasie ścieżki dydaktycznej „Skrajem puszczy”, która biegnie od parkingu skrajem Olszowieckiego Błota do Muzeum Puszczy Kampinoskiej.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na „Chatę Kampinoską”, która postawiona została ponad sto lat temu i reprezentuje typowy przykład budownictwa na tych terenach.

ZOBACZ TAKŻE:
KAMPINOSKI PARK NARODOWY
KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY
ZIMOWA WYPRAWA DO PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
MAŁE NÓŻKI I PUSZCZA KAMPINOSKA

Puszcza Kampinoska, fot. Piotr Garbowski

Alpaki, kulig i kuchnia węgierska

Ciekawie można także spędzić czas w pobliskim kameralnym gospodarstwie agroturystycznym „A może alpaka” (tel. 661602726, https://www.facebook.com/Amozealpaka/) i dowiedzieć się niemało o życiu trawożernego zwierzaka, jego przyzwyczajeniach, a przede wszystkim udać się z nim na spacer. Przebywanie w pobliżu alpak pozytywnie wpływa na emocje, a u najmłodszych kontakt z tymi zwierzętami wpływa dobroczynnie na rozwój ruchowy i kontakty społeczne.

Jeżeli dopisze pogoda, można wybrać się na kulig skrajem puszczy.
Takie atrakcje serwuje Stajnia Dorado (https://stajniadorado.pl) mieszcząca się w Nowym Secyminie. Kuligi odbywają się w soboty i niedziele o godz. 11:00 i 14:00, a w tygodniu terminy ustalane są indywidualnie. Rezerwacji można dokonać drogą mailową: stajniadorado@poczta.onet.pl. Kulig (z saniami dla maksymalnie 7 osób lub bryczką) trwa około 1,5 godziny, a zabawę kończy wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Kolejnym ciekawym miejscem w „Kampinosie” jest Folwark Batorówka (Stanisławów 37a, Leoncin). Jest to niewielkich rozmiarów park tematyczny poświęcony kulturze, historii i kuchni węgierskiej. Można tam nie tylko zjeść tradycyjne dania madziarskie, w tym langosze, gulasz seklerski czy zupę gulaszową, ale także zobaczyć wiele węgierskich pamiątek. Niedaleko folwarku, za opuszczoną leśniczówką, znajduje się górka, z której dzieci mogą pozjeżdżać na sankach i nartach.

Wyprawę po „Kampinosie” zakończymy w nieodległej od folwarku opuszczonej leśniczówce, którą widzowie zobaczyli w filmie „W lesie dziś nie zaśnie nikt” – polskim horrorze z 2020 roku. W produkcji, w której zagrała Julia Wieniawa, chatka pojawia się jako nawiedzone miejsce, które upodobały sobie potwory i zjawy.

Puszcza Kampinoska, fot. Piotr Garbowski
Facebook